Bilişim Dünyası Oyun 03 ŞUBAT 2016 / 14:31

e – Sporun pazar payı yıldan yıla katlanarak artıyor

Küresel oyun pazarı araştırmacısı Newzoo’nun son raporuna göre, e-spor pazar payı, 250 milyon doları buldu. Kore, Çin, Avrupa ve Amerika’da çok yaygın olan e-spor, Türkiye, Tayvan, Brezilya, Avusturalya ve Japonya’da gelişmeye devam ediyor.

Dünya genelinde e-spora yatırımlar da sürüyor. Gençlerin e-spor ilgisi, yatırımları ve sponsorluk anlaşmalarını artırdığı gibi, e-spor ekonomisini de geliştiriyor. 
Türkiye’de e-sporun gelişimine destek olan Beşiktaş Spor Kulübü, League of Legends şampiyonlar ligine, bu yıl hızlı yükselişiyle dikkatleri üzerine çeken Oyunhizmetleri takımı ile katıldı. Beşiktaş.Oyunhizmetleri takımı yöneticisi Mehmet Şükrü Çeken; dünyada ve Türkiye’de e-spora yaklaşımı şöyle anlattı:
“E-spor; büyük elektronik spor organizasyonları aracılığıyla, dünyanın farklı yerlerinden gelen insanların buluşup, oyun oynayabilecekleri, hem fiziksel hem de zihinsel çaba gerektiren bir spor. Bilgisayar oyunlarından en büyük farkı, rekabetçi ortama oyuncu yetenekleri haricinde dışarıdan müdahalenin bulunmaması. Maddi yatırımla eşit seviyedeki oyunculara, ekstra özellik kazandırılmakta. Bu iki temel fark, bilgisayar oyunları ile elektronik sporları birbirinden ayırır. Bir dijital oyunun elektronik spor olabilmesi için Uluslararası Elektronik Sporlar Federasyonu’nun belirlediği kurallara uyması ve yapılan incelemeler sonucunda federasyon tarafından uygunluğunun belirlenmesi de şart.” 
 
Devlet desteği de güçlenmeli
Çeken’e göre, pazarın büyük olması sebebiyle özellikle küresel profesyonel markalar, genç markalarını ön plana çıkarmak için e-sporu destekliyor. e-Spor’un Türkiye’de yaşadığı en büyük sıkıntının resmi destek olduğunu vurgulayan Çeken, geçmiş senelere kıyasla devletin attığı adımlara rağmen, hala yeterli düzeyde olunmadığını belirtti.  E-sporun öne çıktığı Kore, Çin, Amerika gibi ülkelerde, devlet desteğinin büyük rolü olduğunu vurgulayan Çeken, yayımcı firmalardan sadece bir tanesinin Türkiye’de ofisi bulunduğunu, ofis açmak için devletin teşvik vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics