Bilişim Dünyası Oyun 02 ŞUBAT 2016 / 15:41

Oyun geliştiricilerin gözü Guiness Rekoru’nda

2009 yılında ilki düzenlenen Global Game Jam (GGJ) oyun geliştirme maratonu, bu yıl da tüm dünyadaki geliştiricileri 29-31 Ocak arasında bir araya getirdi. Dünyanın en kalabalık GGJ merkezlerinden biri olan GGJ ATOM, bu yıl 250’nin üzerinde başvuru arasından seçtiği 210 geliştiriciyi 48 saatlik maraton için bir araya getirdi. Etkinlik her yıl olduğu gibi bu yıl da ODTÜ TEKNOKENT ve ODTÜ Enformatik Enstitüsü’nün işbirliğiyle hayata geçirildi.

2009 yılında ilki düzenlenen Global Game Jam (GGJ) oyun geliştirme maratonu, bu yıl da tüm dünyadaki geliştiricileri 29-31 Ocak arasında bir araya getirdi. Dünyanın en kalabalık GGJ merkezlerinden biri olan GGJ ATOM, bu yıl 250’nin üzerinde başvuru arasından seçtiği 210 geliştiriciyi 48 saatlik maraton için bir araya getirdi. Etkinlik her yıl olduğu gibi bu yıl da ODTÜ TEKNOKENT ve  ODTÜ Enformatik Enstitüsü’nün işbirliğiyle hayata geçirildi.
Bu yıl Guinness Dünya Rekorları yetkililerinin de takip ettiği GGJ, oyun sektörünün büyüklüğünü ve renkliliğini bir kere daha gözler önüne serdi. Bu yıl “Ritüel” temasıyla gerçekleştirilen 8. Global Game Jam, 93 ülkede, 632 merkezde 30 binin üzerinde geliştiricinin katılımıyla, tüm dünyada aynı anda gerçekleştirildi ve 48 içinde 5 binin üzerinde oyun geliştirildi. Global Game Jam etkinliklerinde 2009 yılından bu yana binlerce yenilikçi oyun geliştirildi ve bunların bir kısmı GGJ sonrası daha da geliştirilerek sektörde yerini aldı. 

2015’te ihracat 1 milyon dolar oldu 
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, GGJ etkinliğini tüm Türkiye’ye yaymayı amaçladıklarını belirtirken, “Bu yıl sadece GGJ ATOM’da 34 üniversiteden katılımcı var. ODTÜ TEKNOKENT olarak, Türkiye Bölge Organizatörü olduğumuz bu etkinliğin tüm Türkiye’ye ulaşmasını amaçlıyoruz. Bu yıl 8 şehirde 10 merkezde gerçekleştirildi. Amacımız bunu Türkiye’nin bütün bölgelerine yaymak” dedi. Bu yıl ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde bulunan ATOM’da 14 oyun geliştirici grubu desteklediklerini söyleyen Prof. Acar, “GGJ ATOM’da bu yıl geliştirme işine yeni girenlerle birlikte, başarısını, yeteneğini ispat eden çok sayıda deneyimli oyun geliştirici de var. Her yıl ATOM’dan mezun olarak şirketleşen geliştiricilerimizin yerine, yeni geliştiriciler kabul ediyoruz. GGJ ATOM etkinliğinden sonra da 5 civarında grubu ATOM bünyesine katma imkanımız olacak “ bilgisini verdi. ATOM’un bir ön kuluçka merkezi olduğunu belirten ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Mustafa Kızıltaş  da şunları söyledi:
“Bu yıla kadar 300’ün üzerinde oyun geliştirildi. Geçen yıl burada GGJ ATOM’da geliştirilmiş oyunlardan bazıları, yıl içerisinde ATOM’da geliştirilmeye devam edildi ve ürünleşti, satılmaya başlandı. ATOM’da da 2015 yılında 1 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleşti. Daha ortada şirket yokken arkadaşlarımız oyunlardan 1 milyon dolar kazandılar. Daha büyük şirketlerimiz de var. Onlar yine PC, konsol oyunları geliştiriyorlar ve hızlı büyüyorlar. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde oyun sektöründeki küçük ölçekli bağımsız geliştirici ekipler için de 100 milyon dolar seviyesinde ihracatları konuşuyor olacağız.”

Dünya devlerinden büyük destek  
Tüm dünyada 110 milyar doları geçen değeriyle en önemli endüstriler arasında yer alan video oyun pazarı, her geçen gün daha da büyüyor ve gelişiyor. Bu gelişimin en önemli duraklarından ve tablolarından biri olan GGJ, küresel şirketlerce de destekleniyor. Bu yıl, dünyanın en çok kullanılan oyun motoru Unity, en büyük sosyal ağı Facebook da Global Game Jam etkinliğinin sponsorları arasında. Türkiye’de de Microsoft, TEB ve Türk Telekom gibi şirketlerin etkinliğe ana sponsor olmaları, yerel oyun sektörünün kalkınması için olumlu bir girişim olarak değerlendiriliyor.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics