Bilişim Dünyası Oyun 11 ARALIK 2014 / 12:15

Oyun keyfi risklerle bozulmasın

Kaspersky Lab, özellikle oyunseverleri hedefleyen 4 milyondan fazla farklı zararlı programa ait kayıtlara sahip. Çevrimiçi olan herkes gibi oyunseverler de; veri ihlallerinin, hesap hırsızlarının ve çeşitli sosyal mühendis ve kimlik avcılığı dolandırıcılıklarının potansiyel kurbanları. Ayrıca oyuncular; virüsler, uygulama ve zararlı yazılım saldırılarıyla yok edilebilecek oyunlara özgü karakterleri ve profilleri koruma endişesi taşıyor.

Çevrimiçi oyun dünyasında en sık kullanılan siber suç taktiklerinden biri, sosyal mühendisliğin bir türü olan kimlik avcılığı. Örneğin siber suçlular, kayıtlı oyun hesaplarından şifre çalmak amacıyla iyi bilinen oyun dünyalarının adını kullanarak oyunseverleri ısrarla sahte web sitelerine çekmeye çalışıyor.

İlk bakışta birinin kendisini ve oyundaki kişiliğini siber suçluların saldırılarına karşı nasıl koruyacağına yönelik uzman görüşleri oldukça açık görünmekle birlikte uygulamada ne kadar etkili oldukları defalarca kanıtlanmış.

• İster e-posta ister Facebook veya Twitter gibi sosyal ağlardan gelmiş olsun doğru olamayacak kadar iyi görünen teklifleri tıklatmayın ya da açmayın. Resmi gibi görünen bir teklife göz atacaksanız, bağlantıyı açmadan veya herhangi bir bilgi vermeden önce göndericinin güvenilir olduğundan emin olun. Şüpheliyseniz, teklifin resmi sahibi olan şirketle iletişim kurun.

• Sağlam parolalar kullanın ve her oyun hesabı için farklı bir parola oluşturun. Kolay ve güvenilir korumadan faydalanmak için bir parola yöneticisi kullanmayı değerlendirin.

• Siber uzayda, özellikle de oyun sohbet odalarında yeni arkadaşlar edinirken dikkatli olun.

• Sadece yetkili satıcılardan oyun indirin. Yasadışı yollardan oyun indirirseniz, yasaları çiğnemiş olma riskinin yanı sıra, failler kötü niyetli yazılım dosyalarını genellikle oyunların içine gizlediklerinden bilgisayarınıza zararlı yazılım bulaştırma riskiyle yüzleşmiş olursunuz.

• Kaliteli güvenlik koruması kullanın. Oyunseverleri hedefleyen ve kapsamlı bir savunma gerektiren çok fazla sayıda zararlı yazılım bulunur. Örneğin, Kaspersky Internet Security – coklu cihaz 2015 zararlı programları algılayacak ve engelleyecek en güncel teknolojileri içeriyor — özellikle kimlik avcılığı engelleme, açıklardan yararlanma amaçlı kodlara karşı otomatik güvenlik, kullanıcı adları ve parolaların girilmesi için bir sanal klavye ve daha bir çok işleve sahip. Dahası, oyun başladığı anda bildirimleri kapatan, sistem kaynaklarınızda minimum müdahale ve tüketimle çalışan özel bir oyun modu içeriyor.

 
ETİKETLER : Kaspersky Lab

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics