Bilişim Dünyası Oyun 19 ŞUBAT 2013 / 15:53

PaybyMe ile oyuna özel ödeme yöntemi

DenizBank ve PaybyMe yaptıkları işbirliğiyle birlikte, sosyal mecralar ve internet üzerinde oyun oynayan kullanıcıların güvenle alışveriş yapabilmesine olanak sağlayan ön ödemeli PaybyMe Kart'ı hayata geçirdiler.


Sosyal mecralardaki oyunlar popülaritesinin artmasıyla birlikte gelişen "sosyal oyun" kültürü, beraberinde yepyeni bir pazarı yarattı. Oyun pazarındaki harcamaları yapan kesim 300 milyon dolar civarında bir harcama yaparken bu harcamaların yüzde 40'ı mobil üzerinden gerçekleşirken, yüzde 10'luk kesimi ise kredi kartı üzerinden gerçekleşiyor. Yüzde 50 gibi büyük bir kesim internet kafeler üzerinden bu harcamaları yaparken, bu durum oyun pazarı ekonomisinin yeterince şeffaf olmasının önüne geçen en önemli sebeplerden biri olarak göze çarpıyor. Bunun yanı sıra kredi kartı kullanımında yaşanan sıkıntılar da oyun pazarı ekonomisinin gelişmesinin önündeki en önemli engellerden bir diğeri.


Oyun sektörünün bu sorunlarına odaklanan DenizBank ve PaybyMe, geliştirdikleri yeni projeyle bu sorunların önüne geçmenin yanı sıra oyun sektörünü daha ileriye götürmeyi hedefliyorlar. PaybyMe Kart adlı projeyi hayata geçiren iki şirket, hem kredi kartı kullanmayan kesimi bu ön ödemeli sisteme alıştırarak kayıt dışı olan ekonomiyi kayıt altına almayı amaçlamanın yanı sıra, kredi kartı kullanımında oluşan güvenlik sorunlarını da en az seviyeye indirmek istiyorlar.


Ön ödemeli kart özelliği


PaybyMe Kart, ön ödemeli kart olma özelliğiyle kullanıcılarına kontrollü harcama yapma olanağı sunuyor. Kart, bir kredi kartı olmadığı için kart sahibi ile bir kredi ilişkisi kurulmuyor, bu sayede kart sahipleri PaybyMe Kart’a uygun gördükleri tutarları yüklüyor. Kart üzerine yüklenen tutar kadar harcama yapılması, kart sahiplerinin harcamalarını bütçeleri dâhilinde gerçekleştirmelerini sağlıyor ve ailelere de çocuklarının harcamalarını takip edebilme imkânı veriyor. Bu sayede aileler çocuklarının oyunlara ne kadar para harcadığını ve harçlıklarından geriye ne kadar kaldığını da takip edebiliyor.


Sanal kartlar PaybyMe internet sitesi üzerinden kolaylıkla alınabilirken, fiziki kartlar ve 10, 25, 50 liralık değerlerle Türkiye’nin en yaygın satış ağına sahip mağaza ve marketlerde müşterilere sunulacak. Kartlar, başka hiçbir işleme gerek kalmadan PaybyMe anlaşmalı bir sanal sitede ilk kez kullanıldıklarında aktif hale gelecek. Kartla satın alım yaparken ise sadece kartın üzerinde her karta özel PID numarasını girmek yeterli olacak. Karta bakiye yüklemek de ona ulaşmak ve onunla alışveriş yapmak kadar rahat ve hızlı. Kullanıcılar, tüm DenizBank ATM’leri ile PaybyMe logosu görülecek her yerden kartlarını doldurabilecekler.


Bunun yanı sıra kullanıcılar ikinci alışverişlerinden itibaren cep telefonlarına gelecek PIN kodu seçeneğini aktif hale getirerek oluşabilecek bilgi hırsızlığı ve dolandırıcılık tehditlerine karşı önlem alabilecekler.


“Oyun içi harcamalar daha güvenli ve rahat”


PaybyMe kart basın toplantısına DenizBank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk ve PaybyMe kurucu ortaklarından Emre Gürsoy, sektörün önde gelen oyun şirketlerinden Crytek adına Serhat Bekdemir ve Oyun Stüdyosu adına Tunga Sanalp katıldılar.


DenizBank Perakende Bankacılık Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, konuyla ilgili şöyle konuştu:


“Bankacılık dünyası için yeni bir açılım olan oyun harcamaları, bizlere bambaşka bir pazarın kapılarını açıyor. PaybyMe Kart ile oyun harcamaları daha güvenli ve rahat bir biçimde yönetilecek. PaybyMe kart oyun harcamalarının yanında tüm fiziki pos cihazlarında ve sanal ödemelerde de kullanılabileceği gibi bankacılık ile tanışmamış, daha önce hiç kart kullanmamış tüketicilerin de bu ön ödemeli kart sayesinde kartlı ödeme sistemi ile tanışmasını sağlayacak.”


Çok yakında birçok oyun için, oyuna özel tasarlanmış PaybyMe Kart çıkarmayı planladıklarının da müjdesini veren Ertürk, bu sayede oyuncuların ön ödemeli kartlarıyla oynadıkları oyunun kahramanlarını ve görsellerini her an yanlarında taşıyabilecekler.


Toplantıda konuşma yapan PaybyMe kurucu ortaklarından Emre Gürsoy şu şekilde konuştu:


“Bugün Türk oyun dünyası önemli bir virajı dönüyor. Oyuncular için özel olarak tasarlanan PaybyMe Kart, oyuncuların bugüne kadar yaşadıkları sıkıntılar göz önünde bulundurularak özel olarak hazırlandı. PaybyMe Kart, oyuncunun cebindeki paranın değerini artıracak; daha önce harcamış oldukları tutarlarla yüzde 10-50 arasında daha fazla oyun içi satın alım yapacaklar. PaybyMe Kartı kullanmak kolay, güvenli ve hızlı.”


22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics