Bilişim Dünyası Oyun 21 AĞUSTOS 2013 / 14:11

Sony PlayStation 4, 15 Kasım’da piyasada

Sony PlayStation’ın piyasaya sürüleceği tarihi Kuzey Amerika’da 15 Kasım olarak açıklarken, Avrupa’ya 29 Kasım’da geleceğini duyurdu. 8 çekirdekli x86-64 AMD Jaguar işlemciyi ve Radeon tabanlı 1.84 TFLOPS AMD GPU’yu, 8 GB GDDR5 RAM’i ve 500 GB HDD’yi barındıran konsol piyasaya çıkmadan önce dünya çapında bir milyondan fazla ön sipariş almıştı. Sony, gerçekleştirdiği basın toplantısında geliştirici topluluğu ve kullanıcılarıyla arasında özenilecek derinlikte ve anlamlı bir ilişkisinin olduğunu bir kez daha kanıtladığını ifade etti.

Amerika’da 399 dolardan, İngiltere’de 349 pounddan, Avrupa’da ise 399 avrodan satışa sunulacak. PS4’ün yakın rakibi Microsoft ise Xbox One oyun konsolunu aynı ay içinde yakın tarihlerde satışının gerçekleşeceğini bildirdi. Yıl başından itibaren 32 ülkede PS4 satın almanın mümkün olması beklenen konsol Call of Duty: Ghosts, Assassin’s Creed Black Flag, Minecraft, Need for Speed: Rivals, Knack,NBA 2K14, LEGO Marvel Super Heroes, NBA LIVE, Contrast gibi 33 farklı oyunu oyuncularla buluşturacak.

PS4 'e yorumlar

Bilgisayar ve video oyunları haber sitesi editörlerinden Rob Crossley Köln’deki Gamescom fuarındaki açıklanmasında PS4 ile ilgili yaptığı yorumda Sony’nin, PS4’ü piyasaya sürerken fantastik gelişmeler sağladığını ancak oyun konsolunun etkileyici oyunlara ihtiyacı olduğunu söyledi.

IDC oyun uzmanlarından Lewis Ward ise etkileyici oyunların henüz tanıtım aşamasında ciddi sorun oluşturmayacağı fikrinde. Ward’a göre, PS4, Xbox One’dan bir hafta önce satışa çıkarsa, biraz daha erken hasat yapabilecek. Uzmanlara göre, Sony’nin Microsoft’un rakip ürünü Xbox One’la ilgili huzursuz. Uzmanlar, son yeniliklerin Japon şirketi manşetlere taşınmasını sağlayacağını ancak bu rekabet süresinde hangi şirketin daha iyi olduğunu yazılımın belirleyeceğini ifade ettiler.

Ayrıca Sony taşınabilir konsolunda da indirime gideceğini açıkladı. Vita’da 50 dolar indirim yaparak fiyatını 199 dolara çektiklerini bildirdi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics