Bilişim Dünyası Oyun 24 MART 2014 / 14:00

Yeni Nesil'den tam destek

AMD, Oyun Geliştiricileri Konferansı'nda Yeni DirectX 12’e tam desteğini ilan etti. Ödüllü Yeni Nesil Grafik Çekirdeği mimarisinin DirectX 12 ile tam uyumlu olacağı belirtildi.

AMD yaptığı bir açıklamada, Microsoft’un yaklaşık yirmi yıldır PC oyunlarında kullanılan DirectX grafik programlama arabiriminin, yeni ve “konsol benzeri” sürümü olan DirectX 12’yi destekleyeceğini duyurdu. Microsoft sponsorluğunda gerçekleştirilen DirectX: Microsoft Grafik Platformunun Evrimi panelinde söz alan AMD, Yeni Nesil Grafik Çekirdeği (GCN) mimarisine sahip tüm AMD Radeon ekran kartlarında DirectX 12’nin destekleneceğini açıkladı.
AMD, hem geliştiricilerin hem kullanıcıların deneyimlerini iyileştirmek için, arabirimin yeni nesil sürümünün geliştirilmesinde Microsoft’a destek ve işbirliği sağlayacak.
“AMD, geliştirme sürecini sadeleştiren arabirimlerin oyun geliştiricilerine ve oyunculara yarar sağlayacağına inanmaktadır” diyen AMD Grafik İş Birimi Genel Müdürü Matt Skynner, şöyle devam etti: “İnanılmaz performansa kararlılığını Mantle API ile sergileyen AMD, aynı performans kazanımlarını endüstri standardı haline gelmiş DirectX 12 ile de yakalamak için büyük heyecan duymaktadır.”
Arabirimin yükünü hafifleten yeni sadeleşmiş programlama diliyle DirectX 12, oyun geliştiricilerine PC ekran kartlarından daha fazla performans elde etmek için cazip fırsatlar sunacak. DirectX 12, platformun 2008’de çıkan DirectX 11’den sonraki ilk yeni nesil sürümü olma özelliğine de sahip.
“AMD, DirectX’in geliştirilmesinde her zaman önemli bir iş ortağı olmuştur” diyen Microsoft Windows Grafik Geliştirme Müdürü Anuj Gosalia, şöyle söyledi: “Tarihe geçen grafik arabirimimizin yeni sürümü üzerine çalışmaya başladığımız bugünlerde, AMD donanımından en iyi performansın alınması amacıyla AMD ile verimli bir işbirliğine sıcak bakıyoruz.”
AMD Radeonekran kartlarının DirectX 12 destek takvimi daha sonra açıklanacaktır.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics