Dosya Özel Bulut 19 AĞUSTOS 2013 / 08:32

Kurumların ihtiyaçları arttıkça verilen bulut hizmetleri de genişliyor

Türkiye’de bulut alanında hizmet veren şirketler bu ilgi doğrultusunda verdikleri hizmetlerin kapsamını geliştirirken aynı zamanda belirli bir mükemmelliğe de erişmeye çalışıyorlar.
IaaS, PaaS ve teknolojik yenilikleri canlı demo merkezlerinde kurumların ihtiyaçları doğrultusunda yapılandırdıklarını belirten 4S Çözüm Teknolojileri Danışmanı Ahmet Gül, “Amacımız yeniliklerin kurumlar tarafından doğru bir biçimde kavranması ve en uygun hizmeti yeni teknolojilerle sağlamak” diyor.
Küresel Beta Telekom, Sağlayıcı Barındırma Çözümleri olarak IaaS ve PaaS platformlarının her ikisini de kullanıyor ve müşterilerine bu hizmetleri sağlıyor. Küresel Beta Telekom CTO’su Cihan Sağlamöz, “Müşterilerimize bu hizmeti sunduğumuz için ilgili platformlarda ön çalışmayı şirketimiz üzerinde kullanıp, nasıl geliştirip, mükemmelleştirebiliriz diye çalışıyoruz. Daha sonraki aşamada ise müşterilerimize bunları en rahat kullanabilecekleri şekilde sunuyoruz” diyor.
Bulut hizmeti veren şirketlerden bir diğeri ise Millenicom. Millenicom, IaaS ve PaaS modellerini hem kendi bünyesinde kullanıyor hem de müşterilerine hizmet olarak sunuyor. Millenicom Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Şevki Kuyulu müşterilere verilen hizmetlerle ilgili şu detayları paylaştı: “Müşterilerimize ise daha çözüm odaklı hizmet olarak uygulama ve platform servisleri sağlıyoruz. Millenicom’un sunduğu Bulut Santral bu tür servislere çok güzel bir örnek”.
Proline Türkiye ve Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgede özellikle güvenli şehir konsepti çerçevesinde sunmayı amaçladıkları ürün ve hizmetleri, bulut teknolojileri üzerinde konumlandırmayı planlıyor. Son iki yıldır Ar-Ge ikibiyle birlikte bu hizmetlerin temelini oluşturacak çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Proline Ürün Müdürü Veli Hazar, konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “IaaS ve PaaS tarafında güçlü iş ortaklarımızla birlikte ilerlemeyi hedeflerken, SaaS tarafında başta kamu, finans ve turizm sektörü olmak üzere çözümlerimizi, özel bulut teknolojileri üzerinde sunmayı hedefliyoruz”.

Oracle’dan kapsamlı çozümler

Oracle geçtiğimiz aylarda duyurduğu “Oracle Public Cloud” ile Bulut Bilişim Hizmet Sağlayıcısı olarak pazarda yerini aldı. Oracle, “Oracle Public Cloud” ile veritabanı hizmetleri, Java hizmetleri, yazılım geliştiriciler için hizmetler, web hizmetleri, mobil hizmetler, doküman ve analitik hizmetleri gibi platform hizmetlerinin yanı sıra “Fusion brand” altında yer alan İnsan Kaynakları Yönetimi, Yetenek Yönetimi, Finans, Satış & Pazarlama, Kurumsal Sosyal ağ, Proje Yönetimi, Kullanıcı Deneyimi, Yönetişim, Risk ve Uyum gibi çeşitli uygulamaları kurumsal seviyede SaaS hizmeti olarak sağlamayı hedefliyor.
Bulut bilişim hizmetleri tüketici ihtiyaçlarına göre şekillenmeye devam ediyor. Kullanım şekilleri kullandıkça öde (Pay-as-you-go) ya da kiralama yöntemiyle yapılıyor.
Oracle Türkiye ve Orta Asya Bölgesi Satış Danışmanlığı Direktörü Sedat Zencirci, Oracle’ın sunduğu mevcut hizmetleri beş başlıkta özetliyor.
- Hizmet olarak altyapı hizmetleri (IaaS) - Kendi bünyelerinde BT altyapısı kurmak ve barındırmak istemeyen şirketlerin İnternet üzerinden bulut hizmet sağlayıcılarına abone olarak sanal sunucular, depolama kapasiteleri, sanal ağ gibi BT altyapı kaynaklarına erişmeleri sağlanıyor. Yedekleme ve felaket kurtarma gibi hizmetler de bu yöntemle sunulabiliyor.
- İkinci kategori bulut bilişim hizmetlerinde ise, altyapı hizmetlerine ek olarak küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihtiyaç duydukları uygulama sunucuları, veritabanları, bütünleştirme ve iş zekâsı platformları gibi teknoloji platformları ve iş uygulamaları internet üzerinden kullandırılıyor.
- Bulut bilişimin bir sonraki seviyesinde büyük ölçekli kurumlar yer alıyor. Bu seviyede büyük ölçekli kurumların ihtiyaç duydukları uyum, güvenlik ve ağ gereksinimlerine göre uyarlanmış kurumsal BT altyapı teknoloji uygulama hizmetleri sunuluyor.
- Son zamanlarda talebin arttığı bir diğer bulut bilişim hizmeti ise sektörel (dikey) hizmetler. Bu hizmetler belirli sektörün gereksinim duyduğu uygulamalar, teknoloji platformu ve altyapıyı içeren özelleşmiş bulut ortamları üzerinden sunuluyor.
- Mevcut bulut bilişim hizmetleri ile sunulan bir diğer hizmet ise İş Süreçleri Hizmetleri. Yakın zamanda popülerliği artan bu hizmet aslında bildiğimiz İş Süreçleri dışkaynak kullanımı (BPO) ve bulut uygulama hizmetlerinin (SaaS) birleşiminden oluşuyor.
Oracle ayrıca müşterilerinin kendi bulut bilişim ortamlarını kurmaları için ihtiyaç duydukları tüm ürün ve hizmetleri de sağlıyor. Aynı ürünler uzun süredir hizmet vermekte olan “Oracle On Demand” hizmetleri altyapısında da kullanılıyor.

Kurumlar ihtiyaçlarını belirlemeli

KoçSistem Teknoloji Çözüm Ve Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Gökalp Bahçeli’ye göre kurumların IaaS ve Paas bulut hizmet modelleri arasında seçim yapabilmesi için bulut bilişim altyapısını hangi amaçla kullanacağını netleştirmeleri gerekiyor. “Eğer kurum, şirket içi kullanıma yönelik yazılımlar geliştiriyorsa ya da müşterileri için yazılım geliştirmesi yapan bir kurumsa PaaS hizmeti alması yerinde olacaktır” diyen Bahçeli, kurumun sadece sistemlerini üzerinde koşturabilmek için depolama ve işlemci gücü ihtiyaçları söz konusu ise bu durumda IaaS hizmeti almasının doğru olacağını belirtti.

Çözümler test edilmiş ve kullanıma hazır olarak sunuluyor

EMC Kıdemli Teknoloji Danışmanı Cenk Ersoy, EMC bulut çözümlerinin IaaS (Hizmet Olarak Altyapı) için optimize bir şekilde sunulduğunu vurguluyor. Örneğin EMC depolama sistemleri Cisco ağ çözümleri, Cisco sunucular ve VMware sanallaştırma katmanından oluşan vBlock çözümleri ön bütünleşmesi yapılmış, test edilmiş ve kullanıma hazır olarak teslim ediliyor. Bu sayede anahtar teslimi bir IaaS altyapısı oluşturuluyor. vBlock ile birlikte gelen UIM yazılımı ise müşterinin tanımlayacağı şablonları kullanarak vCenter arayüzünden sanal makine yaratılması için gereken tüm altyapıyı otomatik olarak tahsis edebiliyor. Bu sayede kullanım verimliliği artıyor. EMC’nin tüm SAP tabanlı uygulamaları vBlock üzerinde çalışabiliyor.
ETİKETLER : Sayı:934

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics