Dosya Özel Bulut 19 AĞUSTOS 2013 / 08:01

Özel buluta hazırız ama biraz daha sabır

Bulut bilişim son dönemde özellikle KOBİ’ler için tavsiye edilen teknolojilerin başında geliyor. Özel, genel ve melez gibi alt kırımlıları olan sistemlerin Özel Bulut başlığı bu haftaki dosyamızın ana konusunu oluşturuyor.

PaaS’dan IaaS’a, bu alandaki yeni eğilimlerden şirketlerin seçimlerine kadar geniş bir yelpazede bulut dünyasında olan biten tüm yenilikleri ele almaya çalıştık.
Bilindiği üzere özel bulutta, bulut hizmetleri Hizmet Olarak Altyapı (IaaS) ve Hizmet Olarak Platform (PaaS) olarak iki modelde sağlanıyor. Buradan yola çıkarak neler yapılması gerektiğiyle ilgili yol haritasında da şirketlerin kamu ve KOBİ’lere yöneldiğini görüyoruz.
Hizmet sağlayıcı şirketlerin bu uygulamaları 4-5 yıl önce kendi bünyelerinde kullanmaya başladıklarını görüyoruz. Ancak özellikle hedef sektör olan KOBİ’lerin bulut ve özel buluta hala mesafeli durduğu da bir gerçek. Bu mesafenin ardında yatan gerçek güvenlik endişeleri olarak ön plana çıksa da sektör olarak alınması gereken uzun bir yol olduğu da sektörümüzden gelen görüşler arasında yer alıyor.
ETİKETLER : Sayı:934

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics