Dosya Perakende Lojistiği ve Yeni Çözümler 17 KASIM 2014 / 10:09

Perakende Lojistiği ve Yeni Çözümler

Büyük miktarlarda üretim ve tüketim sirkülasyonuna sahip bir sektör niteliğinde karşımıza perakende sektörü çıkıyor. Sektördeki lojistik uygulamalar düşünülünce ilk önce aklımıza geniş çaplı sektörler geliyor. Müşterinin ihtiyaç duyduğu ve almak istediği ürünü aradığı her an, arzu ettiği miktarlarda ve ürünü satın alınabilir kılan niteliklerde satışa uygun ambalajlanmış olarak temin edebilmesi ise perakende sektöründe lojistiğin ilk şartı sayılıyor.

Perakendecilikte lojistik planlama ve operasyon, perakende işletmenin rekabet avantajı haline gelmiş durumda. Ürün çeşitliliği arttıkça, tam zamanlı sevkiyat, izlenebilirlik, dağıtım merkezi-mağazalar arasındaki transferler ile depo-raf arasındaki akışların kontrolü giderek zorlaşıyor. Bu nedenle perakende sektöründe lojistik ile ilgili görev ve sorumluluk alanları her geçen gün büyüyor.

Perakende lojistiği, satın alma, tedarikçi ilişkileri ve envanter yönetimi ile birlikte bir süreç içerisinde değerlendiriliyor. Ayrıca, maliyetlerin azaltılması, hizmet kalitesinin artırılması ve müşteri memnuniyetinin sağlanmasında en önemli kaldıraçlardan biri olarak görülüyor. Perakende sektörü çok üretimli ve sınırsız sayıda tüketimli bir sektör olması nedeniyle de müşteri kimliği de belirsiz olan ve müşteri bağımlılığı en az olan sektörlerden bir tanesi. Günümüzde kalitesiz ürünlerin üretim dönemi tükeniyor, artık müşteri pazarda bulabildiği ürünlerin kalitelerinin birbirine çok yakın olduğunun farkına varmış durumda. Özellikle hiper ve süpermarketlerde uygulanan geri alma kampanyaları nedeniyle, satılan ürünlerin kaliteli olmaktan başka bir çaresi bulunmuyor. Bu durumda müşterinin tercihinde etki yapan faktörlerin sayısı son derece az. Bunların da en başında ürünün rafta bulunabilirliği yani lojistik sektörü geliyor. Bilişim teknolojilerinden en fazla yararlanan sektörler arasında yer alan lojistik sektöründe bilgi teknolojilerinin önemi her geçen gün yoğunlaşıyor. Çünkü sektörün depo yönetiminden, liman operasyonlarına, araç takibinden, mobil saha operasyonlarına uzanan pek çok farklı ihtiyacı bulunuyor. Lojistik süreçlerde taşıma operasyonlarından, siparişin alınmasına, sevkiyat bilgilerine, teslimat yerleri, dönüş yükü gibi filo yönetiminin temelini oluşturan bilgi teknolojilerine dayalı altyapısına kadar tüm süreçler, bilgi teknolojileriyle yönetilebiliyor.
ETİKETLER : 996

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics