Dosya Perakende Lojistiği ve Yeni Çözümler 17 KASIM 2014 / 10:08

Rekabetçi yapının yolu BT’den geçiyor

e-Ticaret platformlarının yaygınlaşmasıyla daha da artan rekabetçi yapıda hayatta kalmanın çözümünü yeni nesil BT araçları sunuyor.

Perakende lojistiği süreçlerinde taşıma operasyonlarından, siparişin alınmasına, sevkiyat bilgilerine, teslimat yerleri, dönüş yükü gibi filo yönetiminin temelini oluşturan bilgi teknolojilerine dayalı alt yapısına kadar tüm süreçler, bilgi teknolojileriyle yönetilebiliyor. Bilgi teknolojilerine sahip işletmelerin operasyon maliyetleri düşüyor, nitelikli işletmecilikle standardize edilmiş süreç yapılarıyla müşteri memnuniyeti yükselirken, daha rekabetçi yapı oluşturulabiliyor.

Perakende lojistiğinde bilişim teknolojilerinin kaçınılmaz olduğunu belirten OGLI Genel Müdürü Umur Özkal “E-ticarette sipariş edilen ürünün müşteriye doğru zamanda ve şekilde ulaştırılması çok önemlidir. Bulut bilişim gibi bilişim uygulamaları hem zamandan hem maliyetlerden tasarruf ederek kaynaklarımızdan maksimum getiri almamıza yardımcı olabilir. Ortak verilere konumdan bağımsız olarak erişilebilmesi, bazı verilerin kontrollü olarak müşterilere ve müşterilerin müşterilerine açılabilmesi, şüphesiz lojistik hizmet kalitemizi olumlu yönde etkiler, raporlamayı kolaylaştırır. Uzaktan araç takip sistemleri gibi sistemler, kontrollü araç kullanımı gereksiz yakıt tüketimini azaltarak karbon salınımının azaltılmasına ve maliyet avantajı yaratılmasına katkıda bulunur. Bugün artık ısı kontrollü taşımacılıkta araçla birlikte araç içerisindeki ısının kontrol altında tutulmasını ve hatta gerekli hallerde araç içindeki ısıya müdahale edebilmeyi sağlayan sistemler bulunmaktadır” diyor.

Genel olarak Lojistik sektöründe özellikle perakende ve çevrimiçi perakendecilikte BT kullanımının operasyonda mükemmellik, müşteri servis kalitesinin artırılması,  ve rekabet stratejileri için önemli bir kaynak oluşturduğunu belirten La Software Group Genel Müdür Yardımcısı Çağdaş Yıldız kısaca bilişim teknolojilerinin sağladığı faydaları şöyle sıralıyor; hatasız ve zamanında müşteri ve satış noktasına teslimat, stok seviyesinin optimizasyonu, zamanında tedarik, lojistik ve tedarik zincirinde operasyon ve kaynaklarında performans takibi ve iyileştirme imkanı, lojistik maliyetlerinin kontrol altında tutulması, özellikle depolama, dağıtım sistemleri ve taşıma sistemlerinde optimizasyon ile maliyetlerin düşürülmesi, teknoloji kullanımı ile müşteriye satış noktası ya da teslimat noktasında özel pazarlama stratejilerinin kullanılması, kampanya ve promosyon çalışmalarının yapılabilmesi,  çapraz satış imkanının doğması, talep planlama, sipariş yönetimi ve ikmal yönetiminin teknoloji ile yapılmasıyla doğru zamanda doğru ürünü doğru satış noktasında doğru fiyatla müşteriye sunma imkanı, sipariş ve teslimat noktaları arasındaki mesafeyi kısaltarak, lojistik maliyetlerini düşürmek ve müşteri memnuniyetini arttırmak, büyük veri kaynağının oluşturulması araç olarak lojistik süreçlerinin kullanılması.

Hizmet kalitesi de artıyor

Lojistik yönetimi ile bilişim teknolojilerini birbirinden ayırmak imkansız hale geldi. Özellikle ürün tedarik zincirinin etkin ve verimli sonuçlara ulaşması için lojistik ciddi ve planlı bir şekilde uygulanıyor. Planlamanın olduğu yerde de bilişim teknolojileri en aktif şekilde yer alıyor. Temelde verilen hizmet kalitesini ve performansını  bilişim teknolojileri yoluyla arttırmak ciddi anlamda bir müşteri tatmini de sağlıyor. Bu da kısa ve uzun vadede firmaların pazar paylarını arttırabilmeleri için gerekli sayılıyor. Günümüz iş dünyasında müşterilerin oluşabilecek sorunlarına çözüm önerileri getirmek için lojistik şirketleri çeşitli yazılımlar da kullanıyor.

Lojistik şirketlerin teknolojik yapılanmalarını geliştirmeleri kendi iş süreçlerini hızlandırabilmelerinin yanı sıra bu şirketlerin birlikte çalıştıkları müşterilerinin iş süreçlerine uyum sağlayabilmeleri açısından da önem taşıyor.

Perakende lojistiğinde verimlilik, karlılık ve rekabet gücü iş süreçlerinde kullanılan insan kaynağı, bilgi işlem teknolojileri ve materyale bağlı bulunuyor. İş süreçlerinde bu öğelerin iyi bir şekilde kullanılması aynı zamanda lojistik şirketlerinin lojistik süreçlerini optimum kılabilmelerine ve müşteri memnuniyetini arttırabilmelerine olanak tanıyor.

E-ticaretin gelişmesiyle yeni bir yapılanma başlıyor

BT ile lojistiğin uyumu ise şirketlere avantaj ve somut kazanım sağlıyor. Ayrıca lojistik firmaların taşıma, sigortalama, araç takibi gibi faaliyetlerini daha iyi yapabilmesine yardımcı oluyor. Özellikle e-ticaretin dünyada ve ülkemizde yaygınlaşmasıyla BT ile lojistik arasındaki bağ daha da öne çıktı. Bu bağ da her geçen gün kuvvetlenmeye devam ediyor.

E-ticaretin gelişmesiyle perakende peyzajı da yeni bir yapılanma içine giriyor ve aslında bu dönüşüm daha yeni başlamış durumda. Bu büyüme kısa süreli bir değişiklikten ziyade uzun vadede teknolojiyle sağlanan yapısal bir değişim halini alıyor.

Çevrimiçi ve çok kanallı perakende içerisinde, lojistik ve tedarik zinciri yönetimi en iyi tüketici tecrübesini sunmada ve perakendeciler için bunu bir marka değeri kaynağı yapmada kritik bir rol oynuyor. Eşya, lojistik altyapının anahtarı konumunda ve başarılı bir e-ticaret lojistiği için vazgeçilmez bir bileşen. E-ticaret alanında lojistik geliştikçe fiziksel dağıtım kanallarında da çok büyük değişiklikler oluyor. Perakendecilerin ve yatırımcıların bu değişimlerden maksimum avantaj elde etmeleri için de bu dinamikleri anlayıp benimsemeleri şart.
ETİKETLER : 996

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics