Dosya Perakende Lojistiği ve Yeni Çözümler 17 KASIM 2014 / 10:08

Yeni ihtiyaçlar, yeni beklentiler

Perakende sektöründeki dönüşüm hem sosyal ağlar hem de mobil çözümlerle desteklenerek farklı bir gelecek vadediyor.

Perakende, teknolojiye yatırım yapan ve teknolojik alt yapısını kurmuş sektörlerin başında geliyor. Temelde çok daha kapsamlı teknolojiler geleceğin perakende dünyasını şekillendiriyor. Perakendecilerin iş yaklaşımlarını, kurumsal sistemlerini yeniden ele alması da bu açıdan önem kazanıyor. Teknolojinin iş hayatının her noktasında payını artırması kurumsal yapı ve yaklaşımlarda da köklü değişimlere neden oluyor.

BT Bilgi Veri Kalitesi ve Lokasyon Bazlı Hizmetler Direktörü Zuhal İşcan bu konuyla ilgili, “Perakende sektöründe yaygın şekilde kullanılan konum bazlı hizmetler ile kurumlar veri entegrasyonu sayesinde iş uygulamalarını ve iş zekası çözümlerini en doğru veriyle beslerken, mobil ve internet uygulamalara entegre çalışabilen uygulamalar hem veri girişinde, hem de girilen verinin doğrulanmasında önemli bir destek sunuyor. Müşteri memnuniyeti ve bağlılığını artıran bu teknolojiler şirketlerin müşterilerine yaptığı gönderilerin ve saha operasyonlarının maliyetlerini de ciddi anlamda azaltıyor” diyor.

SAP Forum’da da perakende çözümleri sergilendi

SAP Forum’da tanıtılan akıllı otomat müşteri memnuniyetini ve müşteri bağlılığını artırmakla kalmayan, aynı zamanda arka planında çalışan güçlü raporlama ve iş zekası altyapısıyla perakendecilere müşteri ilişkileri yönetimi anlamında yeni fırsatlar sunan bir teknoloji olarak dikkat çekti. Akıllı alışveriş otomatı ile müşteriler kendilerine özel ürün önerileri alabildi. Mobil banka deneyimi, bu cihazla akıllı alışveriş ortamına taşındı. Dokunmatik ekranıyla nakitsiz alışverişi mümkün kılan Akıllı Otomat’la alışveriş deneyimi sosyal medyaya entegre edildi. Demoda katılımcıların Facebook profillerindeki yaşam tarzına göre özel ürün önerileri sunuldu. Örneğin bir müşteri, akıllı otomatla Facebook üzerinden bir arkadaşına sevdiği bir ürünü hediye edebildi. Cihaz, müşterilerin alışveriş alışkanlıklarını kaydetti ve önerilerle alışveriş deneyimini zenginleştirdi.

SAP’nin geliştirdiği akıllı otomat sayesinde kutu içecek ya da ambalajlı gıda makineleri birbiriyle iletişime geçiyor. Perakende sektörünü de değiştiren bu uygulama SAP HANA üzerinde çalışıyor. Bir firma her an istediği otomatın içinde satılan ve kalan stok miktarını görebiliyor. Talebe anında cevap üretebiliyor. Ayrıca müşteri alışkanlıklarını takip ederek belli ürünlerin daha çok stoklanması sağlanabiliyor. Bakım ve onarım ihtiyaçları uzaktan denetlenebiliyor. Hizmet giderlerini azaltan ve lojistik masraflarını denetlemeye yardımcı olan bu otomat, perakende firmaları için artan verimliliğin ve karlılığın da bir örneğini oluşturuyor. SAP Ekosistem ve Satış Direktörü Selçuk Öznal, konu hakkında şunları söyledi:

“SAP Türkiye olarak Türkiye ekonomisinin itici gücü olan KOBİ’lere destek verme vizyonuyla, onların iş süreçlerine değer katacak uygulama ve yazılım çözümleri geliştiriyoruz. Bu alandaki global liderliğimizle KOBİ’lerin hizmetine sunduğumuz SAP Business One, işletmeler için rekabetçilik, verimlilik ve kârlılık artışı sağlayarak maliyetlerin azalmasını ve tasarruf imkanları yaratmayı hedefliyor. Uçtan uca bir kurumsal kaynak yönetimi çözümü olarak tasarlanan SAP Business One, işletmelerin tüm fonksiyonlarının kısa sürede bütünleşik çalışmasına zemin oluşturuyor. Başta perakende, otomotiv, hizmet, hızlı tüketim ve dağıtım gibi ana sektörler olmak üzere 150 ülkede 44.000 müşterisi bulunan SAP Business One çözümümüzün, Türkiye’deki şirketler tarafından da büyük ilgi görmesinden mutluluk duyuyoruz.”

Samsung ve Bimeks arasında yapay zeka olacak

Samsung, dünyada 40’tan fazla büyük ölçekli firmayla yürütülen CPFR (Karşılıklı Büyüme için Stratejik Ortaklık) Programı hizmeti vermek üzere, Bimeks perakende zinciriyle anlaştı. Bimeks, Amerika ve Avrupa’dan sonra, Samsung’un Ortadoğu bölgesindeki ikinci CPFR müşterisi oldu. Buna göre Samsung ve Bimeks tedarik zincirini yapay zeka yönetecek.

Samsung Electronics, özel projeleri ile tedarik zincirinde yenilikler getiriyor. Samsung’un müşterilerine katma değer sağlayan, tedarik zinciri entegrasyonuna dayalı CPFR (Collaborative Planning, Forecasting and Replenishment - Karşılıklı Büyüme için Stratejik Ortaklık) hizmeti, tedarikçi ile müşteri arasındaki operasyonlar bütününü temsil ediyor. Samsung bu projeyle, satış ve planlamanın ötesindeki katma değerli programlar ile tüm Türk tüketicilerine maliyet avantajı sağlamayı amaçlıyor. “Karşılıklı Büyüme için Stratejik Ortaklık” projesiyle, fazla maliyetler devre dışı bırakılarak, iş sonuçları daha verimli hale geliyor.

Sistemin sağladığı faydalar;

•         Satış rakamlarını karşılıklı iyileştirme

•         Mağazalarda stok bulunabilirliğini iyileştirme

•         Kanal stok seviyesinin efektif yönetimi

•         Fazla stok bulundurmayla ilgili finansal ve fiziksel maliyetleri azaltma

•         Lojistik maliyetini azaltma

•         Vaktinde teslimat performansını iyileştirme

CPFR Programı, Samsung’un müşterisinden aldığı satış ve sipariş tahminleri ile ileriye yönelik 12 haftalık dönemin sağlıklı şekilde planlanmasını sağlıyor. Samsung müşterileri, kampanya ve pazar bilgilerini haftalık olarak alabiliyor. Ayrıca Samsung tarafından, yeni ürün ve güncel fiyatlandırma özelinde de bilgilendiriliyor. Bu bilgiler ışığında, müşterinin haftalık satış ve sipariş rakamlarının ile ilgili öngörü gerçekleştirilirken, müşterinin stok açısından sıkıntı yaşamasını da önüne geçiliyor. Proje, lojistik operasyonlar açısından ileriye dönük 12 haftalık süreç için vizibiliteyi artırıyor. Ek olarak, daha iyi bir planlama ile zamanında ve gereken adette teslimatın gerçekleşmesi sağlanıyor.
ETİKETLER : 996

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics