Dosya Perakende Sektörü ve Bilişim Yatırımları 23 TEMMUZ 2016 / 08:57

Büyük veriden küçük veriye ulaşılabilmeli

İçinde bulunduğumuz dijital ekonomi döneminde firmaların ayakta kalabilmek için dijital dönüşüme ayak uydurmaları gerekiyor. Dijital dönüşümün en yoğun yaşandığı sektörlerden birini perakende sektörü oluşturuyor. 2020 yılı itibariyle 9 milyar kişinin mobil teknoloji kullanacağı, 50 milyarın üzerinde cihazın da birbirine bağlı olacağının tahmin edildiğini belirten Vektora Genel Müdürü Turgay Piyadeoğlu, şu bilgileri verdi:
“Bu ön görüler ve günümüzdeki var olan durum değerlendirildiğinde, tüketicinin merkezde olduğu yapılara ihtiyaç olduğu ortaya çıkmaktadır. Perakende sektöründe gıda, elektronik, kitap, film, müzik, giysi ve ayakkabı, ev aletleri gibi birden fazla mağaza içeriğine göre tüketici davranışları farklı olmakla beraber dikkate alınması gereken teknolojik yaklaşımlar benzeşmektedir. Perakende sektöründeki firmalar, çoklu kanal uygulamaları başarıyla hayata geçirmeli. Tüketici akıllı telefonlar, PC'ler, sanal, fiziksel mağaza, giyilebilir teknolojiler, dijital medya, kiosk, tablet, fiziksel kataloglar gibi birçok kanalda tutarlı ve aynı veriye ulaşabilmelidir. Aynı zamanda firmaların da tüketiciyi tüm bu kanallardan yakalama ve benzer içeriği sunmaları gerekmektedir. Tüketicinin 360 derece tanınması, tüketiciye özel promosyon ve içerik sağlanması gibi tüketicinin kalıcı olmasını sağlayacak yöntemlerin uygulanması ve bütün bunların gerçekleşebilmesi için kurumun dijital bir kurum haline gelmesi önemlidir. Bu noktada SAP Hybris Omni-channel ticaret çözümüyle biz de şirketlere, her kanaldan müşteriye erişmelerinde ve müşteri segmentasyonu yapabilmelerinde destek sunuyoruz.
Dijital dönüşüm süreci öncelikle dijital bir strateji planını gerektiriyor. Şirketler ihtiyaçları doğrultusunda sosyal medya, mobil uygulamalar, büyük veri, bulut çözümler ve nesnelerin interneti( IoT) gibi dijital dönüşümün temel taşları olan teknolojik yaklaşımları kurumlarında uygulayacak yöntemleri belirlemeliler. Şirketlerin arka ofis uygulamaları da belirtilen teknolojileri destekleyecek yapıda olmalı.
Perakende sektörü dinamik yapısı dolayısıyla çok fazla veri üretiyor. Firmalar, yeni yatırımlarına doğru karar vermek için bu verileri toplayabilmeli, veriyi toplamanın yanı sıra bunu uygun şekilde işleyip doğru analizleri yapabilmeliler. Yani büyük veriden küçük veriye ulaşmak zorundalar. Bunun için de uygun firmaya uygun teknolojiye yatırım yapılmalı.
Perakende sektörü yöneticileri için sektörün dinamik oluşu ve son kullanıcısının çok fazla olması, büyük verinin hızlı analizini ve bu verileri piyasa verileriyle değerlendirerek doğru tahminleme yapmayı değerli kılıyor.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics