Dosya Perakende Sektörü ve Bilişim Yatırımları 23 TEMMUZ 2016 / 08:49

Mağazacılık ve online satış entegre olmalı

Perakende alanında yapılan araştırmalar ve uluslararası anketler, online satış kanalları ile fiziksel mağazacılık arasındaki rekabetin ileriki dönemde daha da yoğunlaşacağını gösteriyor. Kuşaklar arası geçiş ile değişen müşteri profili, perakende sektöründeki tüm paydaşların her alanda çok daha öncelikli olması gerekliliğini ortaya koyuyor. Türkiye’nin önde gelen sektörlerinden perakende sektörü, dijitalleşme ile aslında ilk olarak e-kataloglar sayesinde tanışmıştı. İnternet üzerinden alışverişin hızla yayılması, öncelerde geleneksel mağazacılık anlayışı ile e-ticaret platformlarını karşı karşıya getirse de zaman içinde mağazacılık ve online satış platformlarının entegrasyonu gündeme geldi. Buna müşteri deneyiminin eklenmesi ile dijital dönüşüm süreçleri perakende sektörü için en öncelikli yatırımlardan biri haline geldi. Mikro Yazılım Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Tomuş’un verdiği bilgilere göre rastgele müşteri yerine sadık müşteri, tedarikçi yerine iş ortağı, raftaki mal yerine performansı ölçülebilir ürün gibi kavramların ön plana çıktığı perakende sektöründe işletmelerin, farklı süreçlerini tek bir sistem altında toplaması, yönetmesi ve analiz etmesi gerekiyor. Dolayısıyla mağazalar, marketler ve dağıtım firmaları, bugüne kadar geleneksel yöntemlerle sürdürdükleri yönetim süreçlerini artık değiştirmek zorundalar. Üstelik sıradan yazılımlar çoğu zaman, bu rekabet ortamının gerektirdiği dinamik işletme mantığı açısından yavaş ve yetersiz kalıyor.
Müşteri deneyiminin hızla önem kazandığı, fiyat rekabetinin şeffaflaştığı bir ortamda perakende sektörü, mağaza ve online satışları entegre eden dijital yatırımlara yönelmeliler.  Perakende sektörünün dijital yatırımlardan temel beklentisi mağaza ile online satışı, müşteri deneyimi ile ürünü, satış ile stok yönetimini birbirine entegre ederek komple bir çözüm sağlamak.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN