Dosya Perakende Sektörü ve Bilişim Yatırımları 07 TEMMUZ 2014 / 10:39

Müşteri olmak artık daha güzel

Müşteriyi mağazaya çekmek, yapacağı alışveriş miktarını çeşitlendirmek ve artırmanın yolu, müşteriye ait verilere sahip olmaktan ve bu veriler doğrultusunda oluşturulacak kampanyalardan geçiyor.

İnsanların tüketim alışkanlıkları son yıllarda hızla değişiyor. Tüm topluluklar tüketim toplumu olma yolunda hızla ilerliyor. Bu ilerleyişin başlarında ise gelişmiş – gelişmekte olan ülkeler yer alıyor. Teknoloji yatırımlarının ve kullanımının hızla yaygınlaştığı ülkelerde tüketim miktarları arttıkça, insanların (ya da müşterilerin) beklentileri de yeniden şekilleniyor, “müşteri” olmak ya da olma ihtimali bir ayrıcalık haline geliyor. Müşteri olmanın bir ayrıcalık haline gelmesinin temelinde ise sıkı rekabet koşulları yatıyor.
Müşteriye mağazaya çekmek, yapacağı alışveriş miktarını çeşitlendirmek ve artırmanın yolu, müşteriye ait verilere sahip olmaktan ve bu veriler doğrultusunda oluşturulacak kampanyalardan geçiyor.
Teknoloji geliştikçe rekabet ortamı daha fazla gelişiyor, rekabet arttıkça da teknoloji gelişimi ve yatırımları artıyor. Bu durumdan en karlı çıkanlar ise müşteriler oluyor.
Teknolojinin gelişiminden en fazla fayda sağlayan sektörlerden birini de perakende oluşturuyor. Teknoloji gelişiyor, tüketici bilinçleniyor, ödeme teknolojileri sürekli çeşitleniyor, alışveriş kanalları yaygınlık kazanıyor, sektörün büyüme ivmesi artıyor. Perakendecilik sektörü hızla gelişirken bir yandan da sektörde değişim süreçleri yaşanıyor. Konsolidasyon sürecinin yaşandığı bu durum farklı ülkelerde olduğu gibi Türkiye için de geçerli. Perakende zincirleri büyürken ve rekabet artarken bankalar, operatörler, teknoloji şirketleri de perakendecilere rekabet avantajı sağlayacak ürün ve hizmet sunma savaşı veriyorlar.
ETİKETLER : Sayı:979

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics