Dosya Perakende Sektöründe Dijital Dönüşüm Sesleri 18 KASIM 2017 / 04:25

Dijitalleşen kullanıcı, hizmet aldığı firmalardan da aynı davranışı bekliyor

Yaşadığımız çağın ve insanların hayatlarının dijitalleşmesi ile firmaların da hizmetlerini dijital kanallar ile tüketiciye ulaştırma zorunluluğu doğuruyor. Bu durum hızlı tüketimin gerçekleştiği perakende sektöründe bir nebze daha hızlı ilerliyor. “Son 5-6 yıldır dönüşüm süreci her sektörde olduğu gibi perakende sektöründe de başladı ve hızla devam ediyor” diyen Univera NON – FMCG Satış Müdürü Türker Torucu, şu bilgileri verdi: “Dijitalleşme her süreçte gerçekleştirildiğinde, dijital dönüşüm sağlanabiliyor. Univera olarak biz de perakende sektörüne bu yolculukta yol arkadaşlığı yapıyoruz. Özellikle e-ticaret modülümüz CommercePortal ile perakende sektörüne mağaza içi/online satış, sipariş, sevkiyat ve tahsilat süreçlerini dijital ortamda yönetebilecekleri bir iş uygulaması sunuyoruz.
Sosyal hayatta dijitalleşen kullanıcı, hizmet aldığı firmalardan da aynı davranış şeklini bekliyor. Her aşamada daha hızlı ve hatasız işlemlerle ürüne dijital ortamlarda da ulaşmak istiyor. Bu durumda firmaların satış kanallarında dijitalleşmesi yeterli olmuyor. Ancak arka planda işleyen tüm süreçlerin dijitalleşmesi ile firmalar tüketicinin beklediği hizmeti sağlayabiliyor. Yani yakın gelecekte, perakende sektörü için de tamamen dijital ortamlarda yönetilen süreçler hakim olacak. Mağaza içi denetimden, lojistik süreçlerinin dijitalleşmesine, satış süreçlerinden satış sonrası hizmete kadar tüm aşamaların dijitalleşmesi büyük önem taşıyor. Biz de dönüşüme katkı sağlayan BT firmalarından biri olarak; çözüm ailemiz Panorama ile bunu mümkün kılıyoruz. Üretimde başlayan süreci satış sonrasındaki servise kadar yönetebiliyoruz. Bu süreçlerin içindeki önemli konulardan olan IoT, mobil ödeme, mobil saha denetimi, akıllı sistemler gibi perakendenin yakın gelecek ajandası içinde olan konularla ilgili firmalara hizmet veriyoruz. İşte bu konular hem perakende sektörünün hem de bireylerin hayatında yerini alacak.”  
“Perakende sektörü, telekom sektörü, finans şirketleri ve BT şirketleri bu dönüşümde nasıl bir işbirliği yapıyor?” yönündeki sorumuzu ise Türker Torucu, şöyle yanıtladı:
“BT şirketi olarak biz ülkemizde hizmet veren üç büyük telekom firması ile iş birliği yapıyoruz. Özellikle Vodafone ve Türk Telekom zaten aynı zamanda bizim satış otomasyonu konusunda müşterilerimiz. Üç telekom operatörü ile de ödeme sistemleri, kesintisiz iletişim, hosting gibi konularda bu projelerde ortaklar yapıyoruz. Bazı operatörler donanımların kredilendirilerek müşteriye finans avantajı sağlanmasına kadar yardımcı olabiliyorlar. Ödeme ve tahsilat konularında ise özellikle tüm bankaların ortak kredi kartı iştiraki olan BKM gibi yenilikçi oluşumlar, işimizi dolayısı ile de perakendenin dijital dönüşümünü kolaylaştırıyorlar. Buna ek olarak mobil ödeme sistemleri ile ilgili çalışan BT firmaları da bu süreçte önemli. Bizim de iş birliği yaptığımız firmalar ile dijital dönüşüme katkı sağlayacak ortaklıklarımız sürüyor.  Özetle, dijitalleşme perakendenin her sürecinde olursa ancak o zaman gerçek bir dönüşüm sağlanabiliyor. Bu dönüşümde sistemi oluşturacak olan BT şirketleri ve tamamlayıcı olarak da finans ve telekom şirketleri gibi iş ortakları ile uçtan uca dijitale dönüşen süreçler perakende sektöründe bizi bekliyor olacak.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics