Dosya Perakende Sektöründe Dijital Dönüşüm Sesleri 18 KASIM 2017 / 04:11

En istikrarlı büyüme e-ticarette

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği’ne (ETİD) göre, perakendenin geleceği e-ticarette. E-ticaret siteleri, ciro bazlı mağaza sıralamasında yukarılara tırmanırken, ilerleyen yıllarda, e-ticaret siteleri perakende markalarının pazarlama stratejilerini belirleyecek ve perakendenin geleceğini e-ticaret belirleyecek. Öyle ki, online platformlardan alışveriş hacmi, fiziksel mağazadan yapılan alışveriş hacmini geçecek.
Bu arada, e-ticaret büyürken, perakende sektörünü de büyütüyor. Bugün Türkiye’de perakende sektörünün yaklaşık 700 milyar TL büyüklüğünde olduğu tahmin ediliyor. 2018 yılında ise bu rakamın yaklaşık 900 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor.  ETİD ise e-ticaret sektörünün büyümesini yüzde 30’un üzerindeki oranlar ile ilerlediği bilgisini açıkladı. E-ticaret sektörü, benzerine az rastlanır büyüme oranları ile her yıl kendini büyütürken, perakende sektörünü de geliştirip dönüştürerek büyümesine katkıda bulunuyor. ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, perakende sektörünün yaptığı yatırımlar ve dijitalleşme sürecinin hız kazanmasıyla gelişimin süreceğini belirtti ve “ETİD olarak perakendedeki değişim sinyallerini üyelerimiz arasında da görüyoruz. 2007 yılında sadece internet üzerinden hizmet veren markalardan oluşan dernek üyelerimiz arasında, perakende sektörünün pek çok büyük markası var” dedi.
Bu arada, dijital çağda perakendeye yön veren IoT, mobil ödeme, omnichannel commerce, social commerce, özelleştirme gibi trendler de yükselişe geçecek gibi görünüyor. E-ticaretin geleceği hakkında açıklamalar yapan Emre Ekmekçi, “Dijital dönüşüm, perakende pazaryeri (retail marketplace) adına ciddi fırsatlar sunuyor. Önümüzdeki yıllarda pazaryeri mantığında çalışan e-ticaret şirketlerinin yerini, doğrudan kendi ürünlerini online alışverişe açan şirketlerin alacağını düşünüyoruz. E-ticaretin önüne geçen şirketler ise bu yarışı hep geriden takip edecek. Biz dönüşüm gerçekleştirmek isteyen tüm markaların, kurumların yanındayız” dedi. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics