Dosya Perakende Sektöründe Dijital Dönüşüm Sesleri 18 KASIM 2017 / 04:20

Perakende sektörü müşterisini tanımak zorunda

Günümüzde perakende sektöründe faaliyet gösterenler, birinci önceliği müşteriyi mağazanın içine çekmeye veriyor. “Sektör temsilcilerine beklentilerinin ötesinde geniş yelpazede seçenekleri dünyada ‘Digital Signage’ olarak bilinen, Türkiye’de ‘Dijital Yayın ve Bilgilendirme Ekranları’ adıyla yaygınlaştırdığımız sistemle sunuyoruz” diyen Sistem 9 Pazarlama ve İletişim Müdürü Harun Akol, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:
“Kurulumunu yapıp, tek merkezden yönettiğimiz sistemlerle, perakende sektörüne rekabetçi yönlerini kaybettirmeden verimliliklerini artıracak imkânlar sunuyoruz. Kurduğumuz dijital ekranlara yansıtılan etkili içerikler, kararsız tüketiciyi doğru yönlendirilip, onu mağazanın içine çekiyor. Böylece tüketicilerin mağazalarına erişimini kolaylaştırıp, sonuç alma sürelerini kısaltıyoruz. Sistem 9 olarak, tüketicinin hizmet almak için fazla beklemeyi sevmediğini de biliyoruz. Bu gerçekten hareketle, kurup yönettiğimiz dijital ekranlarda tüketicilerin bilgi ve hizmete ulaşmasını da hızlandırıyoruz.
Tüketicileri hızlı bilgi ve hizmete ulaştırırken, işletmecilere doğru içeriklerini hazırlama, kontrol etme ve güncellemesini kolaylaştırıyoruz.  Dijitalleşmede işin özü içerikte yatıyor. Biz de işletme sahiplerine statik değil dinamik bir yapı sunarak, tüketicinin karşısına sürekli güncel bilgi ve görsellerle çıkmalarını kolaylaştırıyoruz. Dijital ekranlar bilgi akış süreçlerini müşteri tarafından daha iyi anlama ve algılamayı optimize ediyor. Sistem 9 olarak, geliştirdiğimiz hizmet ve ürünlerle perakende sektörünün hep yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz.
Potansiyelinin dörtte birinin kullanıldığı Dijital Yayın ve Bilgilendirme Ekranları önümüzdeki dönemde perakende sektöründe daha yaygın kullanılacak. Dijital ekranlar gelecekte kişiselleştirme, veri analizi, etkileşimli medya, artırılmış gerçeklik ve yapay zekâ gibi özelliklerle bütünleşik olarak perakende sektörüne hizmet verecek. Dijitalleşme perakende sektöründe bazı gereksiz aşamaları ortadan kaldırıp, operasyonel sürecin iyileştirilmesini hızlandıracak.”
Önümüzdeki dönemde mağazalardaki algılayıcıların (sensör) rolünün artacağını belirten Harun Akol, şunları kaydetti:
“Bunlar, müşterinin üst düzeyde memnuniyetini elde etmek için kişisel verileri işleyen kamera ve mobil cihazların görüntüleriyle işbirliği yapacak. Bir örnek vermek gerekirse diyet ürünler tüketen bir müşteri, restorana girince kişisel verileri okunacak ve karşısına sağlık durumuna uygun bir menü çıkacak. Veri okuma menüsü ihtiyaç duyulan sürenin altında işlemleri hızlandıracak.  Ürün, hizmet ve çözümlerin analizi hızlanacağından, iyileştirilen süreç müşteri memnuniyetini artıracak.  Pazarlama bölümlerini işlerini yaparken artık yapay zekâdan daha fazla yararlanacak.  Yapay zekâ sayesinde ne zaman hangi ekranda hangi bilgi veya reklamın yansıtılacağı daha iyi analiz edilecek. Sistem 9 olarak, teknolojinin sunduğu tüm imkânlardan yararlanıyoruz. Yeni nesil teknolojilerden yararlanıp, perakende sektöründe verimliliği arttıracak, tüm işlemlerini ölçüp denetleyebilecekleri çözümler sunuyoruz.”
 
 
Perakende sektörünü geleceğe taşıyan dijital çözümler
 
Organize perakende sektörü, her yıl Türkiye ekonomisinin yaklaşık 2,5 katı büyüyor. Önümüzdeki yıllarda perakende sektöründe teknolojiye yatırımın hızlanacağına tanık olacağız. Dijitalleşme perakende sektöründe oyunun kurallarını yeniden yazıyor. Bu durum perakende sektörüne yönelik hizmet ve çözüm üreten tüm kurum, kuruluş ve platformların işbirliği içinde olmasını zorunlu kılıyor. Cihazlar, nesneler her şey birbiriyle konuşuyor, konuşmak zorunda. “Perakende sektörü müşterisini tanımak zorunda. Müşterisini iyi tanıyan onun talepleri doğrultusunda çözüm sunup hizmetlerini mükemmelleştirebilir” diyen Harun Akol, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
“Burada anahtar kelime ‘tanıma’. Müşteriyi tanıma karmaşık bir süreç. Bu işin gerçekleştirilebilmesi birçok cihaz ve uygulamalara ihtiyaç var. Bu yüzden tüm sektör ve platformların mutlaka işbirliği içinde olması gerekiyor. Sistem 9 olarak kurup yöneteceğimiz dijital ekranlar, kişisel asistan gibi çalışarak müşteriye ipuçları verip, önerilerde bulunabilecek. Böylece tüketicinin seçim yapması kolaylaşacak. Perakende sektörüne ‘Geleceğe Taşıyan Dijital Çözümler’ ilkesiyle hizmet veriyoruz. Kurup yönettiğimiz dijital ekranlardaki reklam, bilgi ve duyuruların geri dönüş oranı yüzde 83 olarak ölçülüyor. Dijital ekranların marka farkındalığı üzerindeki etkisinin yüzde 47 olduğu gerçeğinden hareketle, perakende sektörü temsilcilerine dijital çağı yakalamada geç kalmamalarını öneriyoruz. Şu bir gerçek ki satış sürecini dijitalleştirmeyen kaybedecek.”
 
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics