Dosya Perakende ve Lojistik 11 MART 2013 / 08:27

Mobil teknolojiler, RFID ve VoIP sektöre yön veriyor

Diğer sektörlerde olduğu gibi perakende sektöründe de öne çıkan mobil cihazlar kullanılarak sahada anında mobil yazıcılardan baskı alınabiliyor böylece iş sürekliliği ve verim sağlanıyor. Perakende sektöründe mobil teknolojilerle beraber RFID, kablosuz altyapı ve VoIP (internet üzerinden ses) gibi teknolojilerin de önemi devam ediyor.

Akıllı telefonlar ve tabletler her geçen gün yaygınlaşırken teknolojilere de yön veriyor. Ses dalgaları ve manyetik noktalar kullanılarak GPS ve kablosuz iletişim teknolojilerine gerek kalmadan bir müşterinin akıllı telefonu sayesinde nerede dolaştığı takip edilebilip, hangi rafın önünde bulunduğuna göre öneriler gelmeye başlıyor.
“Gelecekteki çalışmalarımıza, RFID ve GPS teknolojilerinin yanı sıra akıllı telefonlar, kablosuz ağ teknolojileri, alternatif enerji kaynakları ile çalışan makineler, dokunmatik sistemler, otomasyon teknolojilerinin yön vermesini öngörüyoruz” diyen DHL Supply Chain Türkiye Genel Müdürü Hakan Kırımlı, şirketin teknolojinin hızına ayak uydurmayı çok önemsediğinden tüm çalışmalarının yanı sıra 2008 yılından bu yana da organize ettiği DHL Innovation Day’de yenilikçi çözüm ve buluşları için müşterilerini, bilim insanlarını ve çalışanlarını ödüllendirdiğini belirtti.
Anadolu Bilişim Satış Müdürü Sibel Bilgin izlenebilirlikte çok detaylı bilgiyi tutma imkanı sağlayan karekodun ilk etapta sağlık sektöründe yapılan projelerin, özellikle gıda sektörü gibi, izlenebilirliğin hassas olarak yapılması gereken alanlarda artarak kullanılacağına dikkat çekti ve ekledi: “Özellikle sosyal medyanın gelişmesi ile tüketicilerin ürün ile ilgili bilgilere erişimi hız kazandı. Bu kapsamda şirketlerin şirket itibarlarını takip etmeleri, haklarında çıkan yorumları izlemeleri, kullanıcılarını bilgilendirme ve yönlendirme de etkili bir alan haline geldi. Bu alanda çıkacak teknolojilerin kullanımının yaygınlaşacağını öngörüyoruz. Ürün pazarlamalarına yönelik kurulan sayfaların etkin olarak yönetiminin yapılması gerekiyor.
Bilgin, “Satış kanalı olarak internet mağazacılığı, tüm yaş gruplarında rağbet görüyor. Bu alanda güvenlik ile ilgili endişeleri azaltacak çözümler ile ilerleme sağlanmasını bekliyoruz. Bu kapsamda Anadolu Bilişim olarak ISO 27001 ve PCI DSS gibi bilginin gizliliği ve güvenliğini taahhüt altına aldığımız veri merkezi hizmetleri üzerinden müşterilerimize güvenli e-ticaret platformu sunuyoruz” dedi.
itelligence Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Dr. Abdülbahri Danış ise barkod ve RFID sisteminde yaşanan gelişime şu sözlerle dikkat çekti: “Barkod ve RFID sistemi, eskiden çok daha hantal cihazlarla ve teknolojilerle uygulanıyordu. Artık mobil cihazınızdan bir barkodu tarayıp onun üzerinden işlem yapabiliyorsunuz. Hatta internet üzerinden, o ürünün fiyatlarını karşılaştırmalı olarak görebiliyor, en uygun fiyata göre aksiyon alabiliyorsunuz.”
KoçSistem Müşteri İlişkileri Yönetimi Grup Yöneticisi Ümran Türker de “Ürün paketlerinde, raflarda, ilan panolarında ve pek çok farklı platformda ve farklı içerikte olan “2 boyutlu barkodlar” (karekod) yeni nesil pazarlama ve satış stratejilerinden biri haline geliyor. Akıllı telefonlar aracılığıyla müşterilere ilgilendikleri ürünlere yönelik zengin bir içerik sunulacak. Pazarlama ve iletişim açısından önümüzdeki dönemde yaşanacak en büyük değişiklik, bu teknoloji ile birlikte hayatımıza giriyor” diyerek karekodun öneminden bahsetti ve sözlerine şöyle devam etti: “Akıllı telefonlar aracılığıyla müşterilere ilgilendikleri ürünlere yönelik zengin bir içerik sunulacak. Pazarlama ve iletişim açısından önümüzdeki dönemde yaşanacak en büyük değişiklik, bu teknoloji ile birlikte hayatımıza girecek. Yeni nesil çözümlere, mobil ve otomasyon teknolojileri ile etkileşimli sistemler öncülük ediyor. Bu konular, müşterilerimiz için ürettiğimiz çözümlere yönelik çalışmalarımızdaki öncelik alanlarımız.”
LA Lojistik Genel Müdür Yardımcısı Çağdaş Yıldız otomasyonun öneminden bahsetti: “Perakende ve lojistik sektörlerinde giderek daha fazla otomasyon kullanılması, işgücünün daha verimli kullanılması kaçınılmazdır. Biz de projelerimizde mevcut teknolojilerden en iyi şekilde faydalanmaya, müşterilerimizi teknoloji yönünde doğru yönlendirmeye, diğer yandan verimsiz yatırımlardan uzak tutmaya özen gösteriyoruz.” Siztek Bilişim Teknolojileri Şirket Ortağı Yusuf Kutlu bant genişliği optimizasyonu ve sürekliliği ile ilgili çözümlerle hizmetlerini zenginleştirmeye önem verdiklerini belirtti: “Özellikle uygulama ve masaüstü sanallaştırması teknolojileri, uç noktalarda kullanılacak terminaller, alternatif olarak akıllı telefon ve/veya tabletler ile mağazacılık konuları bizim perakende sektörüne hizmetlerimizi geliştirmemize öncü olacak, tabii bununla beraber verinin merkezileşmesi her ne kadar güvenliği sağlıyor ve operasyonları kolay kılsa da, internet ve uzak alan ağı bant genişliklerindeki ihtiyacı göreceli olarak artırıyor. Bu alanda da sürekliliğin ve optimizasyonun sağlanmasına ihtiyaç oluşturuyor.”
Tecpro Bilgi Teknolojileri Barkod & POS Otomasyon Sistemleri Kanal Yönetmeni Uğur Demirdiş, “Özellikle perakende sektörü müşterisini, daha mağazaya adımını atar atmaz görünmez bir teknoloji ağı ile çevreliyor; müşteriye giden anlık çevrimiçi iletilerden tutun da müşteriyi tanıyan kiosk ve vitrin tasarımlarına kadar birçok örneğini görmemiz mümkün. Aynı şekilde sağlık sektöründe de hastaların tıbbi tanıları, uyulması gereken diyetler, tedavi süreçleri ve ilaçları gibi tüm bilgiler kolundaki hasta bileklerine kodlanıp mobil terminaller ile takip edilebiliyor” sözleriyle teknolojinin ihtiyaca göre hızla gelişmesine vurgu yaptı. Vector Satış Müdürü Ergün Ufuk ise, “Piyasalarda aldığımız geri bildirimler neticesinde çok yakın bir gelecekte OT/VT’nin içinde geliştirmekte olduğumuz projelerde daha çok tabletler ve mobil yazıcılar göreceğimiz görüşündeyim. Ayrıca bulut bilişim, sanallaştırma çözümlerini daha çok kullanacağız” dedi.

Tablet ve akıllı telefonlar günlük operasyonlarda daha etkin kullanılacak

Obase Genel Müdürü Bülent Dal, geleceğe yön verecek teknolojilerden şu sözlerle bahsetti: “Karekod, Sonic Kod ve NFC ile kişilerin kimliğinin algılanması, sadakat kart ve ödeme enstrümanı olarak plastik kartların dışında alternatiflerin oluşması söz konusu. Mobil ile beraber RFID, kablosuz altyapı ve VoIP (internet üzerinden ses) gibi teknolojilerin de önemi devam etmektedir. Örneğin RFID özellikli sadakat kartlar sayesinde bir müşteri giyinme odasına girdiğinde tercih ettiği müziği dinleyebiliyor. Ses dalgaları ve manyetik noktalar kullanılarak GPS ve kablosuz iletişim teknolojilerine gerek kalmadan bir müşterinin akıllı telefonu sayesinde nerede dolaştığı takip edilebilip, hangi rafın önünde bulunduğuna göre öneriler gelmeye başlıyor.” Dal, “Önceliklerimiz arasında iş analitiği ve bilgi yönetimi uygulamalarımız ile veriyi daha katma değerli hale getirmek, müşteriye daha özel ve iyi hizmet verilmesine yönelik çözümler yer alıyor” diye sözlerini bitirdi.

Barkod ve RFID teknolojileri sürekli yenileniyor

Zebra Technologies Türkiye Ülke Müdürü Can Tolu, “Gittikçe daha fazla teknolojiye ihtiyaç duyuluyor dolayısıyla barkod ve RFID teknolojileri kendisini her geçen gün yeniliyor. Akıllı telefon ve tabletlerin kullanımının yaygınlaşması ile birlikte şu an bu cihazlar kullanılarak sahada anında mobil yazıcılardan baskı alınabiliyor böylece iş sürekliliği ve verim sağlanıyor” dedi ve ekledi: “Gittikçe yükselen popülaritesiyle RFID uygulamalar gelecekte AUTO ID çalışmalarına yön verecektir. Şu an RFID her geçen gün daha çok kullanılmaya başlanıyor ve ileride de artarak devam edeceğine kesin gözüyle bakıyoruz.”

Karekodu başarıyla kullanıyoruz

Bizcon Lojistik Uygulamalar Grup Yöneticisi Murat Irmak da karekod kullanımının sektör için öneminden bahsetti: “Barkod konusunda son dönemlerde gelişen yeni teknolojiler kapsamında karekod uygulamalarından bahsedebiliriz. Karekod barkodlar, üzerinde deformasyon oluşsa dahi içerdikleri algoritmalar sayesinde barkodun okunmasına olanak sağlamaktadırlar. Bizcon olarak ilaç dağıtım sektöründe yapmış olduğumuz uygulama kapsamında depo giriş ve çıkışlarında ayrıca iade süreçlerinde de karekod kullanımını başarıyla uygulamaya aldık.”
ETİKETLER : Sayı:912

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics