Dosya Perakende ve Lojistik 11 MART 2013 / 08:26

Teknoloji perakendede hızı ve hizmet kalitesini artırıyor

Perakende sektöründe kullanılan teknoloji ve ürünler zaman kaybı ve iş gücü maliyetlerini azaltırken, müşterilere daha hızlı ve rekabetçi fiyatlar ile hizmet sunulmasını sağlıyor.

Perakende sektörünü, müşteri ihtiyaçlarının hızlı değiştiği, rekabetin çok fazla olduğu ve eskisi gibi sadık müşterilere artık pek rastlanmayan bir sektör olarak tanımlayan itelligence Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Dr. Abdülbahri Danış, yeni teknolojiler sayesinde, perakendecilerin kaynaklarını en üst seviyede satışa çevirebildiklerini belirtti. Temelde, genel kampanyalar ve genel aksiyonlar yerine bir müşteriyi yakalayıp onu çekmenin önemli olduğunu anlatan Danış, daha önce şirketten alışveriş yapmış bir müşterinin sonraki seferlerde de mağazaya gelmesi için doğru aksiyonların alınması gerektiğini vurguladı.
DHL Supply Chain Türkiye Genel Müdürü Hakan Kırımlı ise teknolojinin sağladığı en önemli faydanın müşterilere daha hızlı, daha mükemmel ve rekabetçi fiyatlar ile hizmet sunulmasını sağlamak olduğunu söyledi. DHL olarak Almanya’nın Bonn şehrinde bulunan İnovasyon Merkezi’nde gelecekte karşılaşılabilecek problemleri yenmek için birçok bilim insanının ve lojistik uzmanının projeler geliştirdiğini söyleyen Kırımlı, Türkiye’de kullandıkları teknolojilerin müşterilere gerçek bir değer sağlamasını amaçladıklarını söyledi. “DHL olarak şu an dünyada erişilebilecek tüm teknolojileri Türkiye’de uygulayabilme kapasitemiz mevcut ancak biz müşterimizin ihtiyaçlarına ve sektör dinamiklerine bakarak fizibilite çalışmasını tamamladıktan sonra yatırımı gerçekleştiriyoruz” diyen Kırımlı, şirket olarak teknolojiden sağladıkları faydaları 3 ana alanda topladı. Operasyonel verimliliği artırmak, çevreye olan etkiyi minimize etmek ve çalışanların sağlığını korumak olarak bu üç maddeyi özetleyen Kırımlı, temel olarak bu üç faydaya yönelik teknolojilere yatırım yaptıklarını belirtti.
İGE Elektronik Satış Müdürü Kerim Türkman ise konuyla ilgili olarak bütünleşik iş çözümü amacıyla hayata geçirilen projelerde kullanılan teknoloji ve ürünler ile işlemlerin doğru yapılmasının yanı sıra zaman ve iş gücü maliyetlerinin azalmasına odaklanarak karlılığı artırıcı faydalar sağlandığını söyledi.
KoçSistem Müşteri İlişkileri Yönetimi Grup Yöneticisi Ümran Türker ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Sektöre yön veren asıl değişkenin müşteri eğilimi olduğunu göz önünde bulundurursak, kullanılan teknolojiler, yine müşteri mutluluğuna hizmet etmek üzere tasarlanıyor. Müşteri ile temasın başladığı andan itibaren, esas olan müşteri deneyiminin yaşatılması oluyor. Kullandığı teknoloji ile verimliliği ve hızı yakalayan kurumlar, çok sayıda ürünü ve hizmeti müşterilerine hem uygun maliyetle hem de yüksek servis kalitesi ile ulaştırabiliyor.” Kullanılan yeni teknolojilerin operasyonel mükemmeliyete yaklaşmaya ve inovasyon sağlamaya yönelik faydalar sunduğunu belirten Obase Genel Müdürü Bülent Dal, bu teknojilerin müşteri sürekliliği ve raf bulunurluğunu artırmak, yok satmayı engellemek, ürünün rafa çıkış süresini azaltmak, stok maliyetlerini düşürmek, müşteri algısını güçlendirmek, stok kaybı ve suistimali engellemek, fiyat ve indirim optimizasyonunu sağlamak gibi faydalarının bulunduğunu da sözlerine ekledi.
Siztek Bilişim Teknolojileri Şirket Ortağı Yusuf Kutlu ise temel faydanın operasyonların merkezden daha kolay yönetilerek, yönetim maliyetinin orta vadede düşmesi gibi görünsede, merkezdeki operasyonlarda da daha kolay yedekleme ve uç noktada yer alan verinin merkezileşerek güvenliğinin sağlanabilmesi olduğunun altını çizdi. Kutlu, sanallaştırma teknolojileri kullanılmayan mağazalarda, her uç nokta cihazı için ayrı bir uzmanlık, yedek parça desteği ve uç noktada ekstra güvenlik sağlama gibi ek operasyonların yük oluşturacağını söyledi.

Kullanılan teknolojiler sayesinde, zaman ve iş gücü tasarrufunun sağlanan en büyük faydalar olduğunu belirten Tecpro Bilgi Teknolojileri Barkod & POS Otomasyon Sistemleri Kanal Yönetmeni Uğur Demirdiş, eskiden haftalar süren rutin ve angarya işlerin artık uygun yazılım ve donanım aracılığı ile insana ihtiyaç duyulmadan otomatik olarak gerçekleştirilebildiğini söyledi. Stok takibi, fiyatlandırma ve raporlama gibi süreçlerin çok daha kolay ve hızlı işlediğine değinen Demiriş, işletmelerin tüm kaynaklarını, asıl odaklanmaları gereken satış, müşteri hizmetleri ve pazarlama gibi alanlara kaydırabildiklerini altını çizdi.
Vector Satış Müdürü Ergün Ufuk ise “Kullanılan bu ürünlere şirketlerin iş yapış hızları başta olmak üzere stok yönetimlerindeki kontrollerin üst düzeyde sağlanması her ay ya da yılda bir kere yapılan stok sayımlarının ciddi oranlarda sürelerin kısalması, çeşitli uygulamalarla kasa önünde oluşan kuyrukların kısalması, özellikle perakende sektöründe hızla yerini almakta olan mobil yazıcılarla birlikte değişen fiyatların gün içerisinde hızlı bir şekilde değiştirilebilmesi sağlanmaktadır” dedi.
Mağazalarda, kullanıcılar ürünlerin yerinde etiketleme işlemlerini hızlıca yapabildiğini söyleyen Zebra Technologies Türkiye Ülke Müdürü Can Tolu, etiketlerde yapılacak herhangi bir değişikliğin anında ve doğrudan sistemle bağlantı kurularak yapıldığını, böylece arka planda yapılan işlemlerle harcanan zamandan tasarruf sağlandığını söyledi.
“Doğru stratejik hamle ve ürün seçilmeli”
Perakendecilik sektöründe dinamizm ve hızı anahtar kelimeler olarak gördüklerini belirten Bizcon Lojistik Uygulamalar Grup Yöneticisi Murat Irmak, BT altyapısının da bu iki kavrama yol açacak kurguda olması gerektiğini söyledi. “Sektörün her yıl gösterdiği büyümeyi dikkate aldığımızda bu büyümeye uyum sağlayabilecek doğru bir altyapı ile yola çıkılmış olmasının önemi ortaya çıkıyor” diyen Irmak, söz konusu büyümeye karşı cevap verebilecek doğru stratejik hamlelerin ve ürün seçimlerinin yapılmasının rekabette fark yarattığını belirtti.

BT altyapısı önemli

Anadolu Bilişim Satış Müdürü Sibel Bilgin,  şirket olarak perakende sektöründe en önemli katma değerlerinin merkezi olarak BT altyapısını sağlamaları olduğunu söyledi. Anadolu Bilişim veri merkezi ve kurdukları olağanüstü durum merkezleri vasıtasıyla, perakende sektöründe yer alan müşterilerine kesintisiz hizmet sunduklarını söyleyen Bilgin, ISO 20000 BT Hizmet Yönetim Sistemi, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, PCI DSS Ödeme Kartı Veri Güvenliği Sistemi ve Tier III standartlarıyla uyum içerisinde çalışan Anadolu Bilişim Veri Merkezi’nde yedi aşamalı güvenlik sistemi ile kurumların değerli uygulamaları ve verileri için korunaklı bir çözüm oluşturduklarını vurguladı.
ETİKETLER : Sayı:912

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics