Dosya Perakende ve Lojistik 11 MART 2013 / 08:35

Teknolojiyle hız kazanan perakende ve lojistik sektörleri yeni yatırımlara hazırlanıyor

Perakende ve lojistik sektörlerinde BT kullanımı henüz istenen oranlara ulaşmamış olsa da, barkod ve RFID teknolojileri, araç takip ve izleme sistemleri, mobil terminaller ve otomasyon uygulamaları giderek yaygınlaşıyor. Kullanılan teknolojiler hata payını azaltırken, hizmet kalitesinin artması müşteri memnuniyetini olumlu yönde etkiliyor.

İntranet ve ekstranet, e-ticaret, barkod teknolojisi, RFID teknolojisi, GPRS, GPS, araç takip ve izleme sistemi, elektronik veri değişimi (EDI), ERP, tedarik yönetim sistemi, taşımacılık yönetim sistemi, planlama sistemleri, müşteri hizmetleri, ambalajlama ve yükleme, depo ve antrepo yönetimi, geri dönüşüm, dağıtım yönetimi, gümrükleme, veri ambarı uygulamaları… Perakende ve lojistik sektörlerinde teknolojinin kullanımını dünyadaki oranlara yaklaşma yolunda emin adımlarla ilerliyor.
Mağaza içindeki satış elemanlarının mobil cihazlar üzerinden doğrudan müşteriyi karşıladıkları ve anlık olarak müşteriye o anda, ona özel kampanyalar uyguladıkları bir sisteme doğru ilerlerken RFID gibi otomatik tanımlama teknolojileri gelişmeye devam ediyor. Bir ürünün veya malzemenin tedarik zincirine ilk girdiği noktadan müşteriye ulaştığı noktaya kadar bütün süreç barkod ve RFID teknolojileri kullanılarak takip ediliyor. Süreci anlık izlenebilir ve yönetilebilir hale dönüştüren RFID, el terminali, tablet, okuyucu ve akıllı sensör gibi ürünlerden özellikle kullanımı kolay, dayanıklı ve yüksek performanslı olanlar tercih ediliyor. Otomasyon teknolojileri ile insan hataları en aza iniyor, aynı zamanda doğru ve tam teslimat takibi yapılabiliyor.
Müşteriyi artık neredeyse takip edebilen mobil teknolojiler pazarlama ve satış stratejilerinin önemli bir parçası haline geliyor. Müşterilerin satın alma eğilimleri ve marka sadakatine yönelik uygulamalarda ise akıllı sepetler, mobil ödeme sistemleri, sanal asistanlar, mağaza içi sayısal yayıncılık uygulamaları bundan sonra daha sık karşılaşacağımız teknoloji ve ürünler olacak.
ETİKETLER : Sayı:912

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics