Dosya Perakende ve Lojistikte Dijital Dönüşüm 26 HAZİRAN 2018 / 10:48

​Dijitalleşen bilgi yeni gelen teknolojilerle uyumlu çalışabilmeli

Fujitsu Türkiye Kurumsal Hizmet Ve Çözümler Direktörü Cengiz Yeker.

Perakende sektörünün en büyük dileği mükemmel müşteri deneyimi. Artık klasik satışta ki gibi sadece ürün değil; bir deneyim, bir hikaye satabiliyorsunuz. Müşteriye kusursuz bir deneyim sunmak için de müşteriyi en iyi şekilde anlamanız gerekiyor. Klasik yöntemler bu konuda yetersiz kalıyor ve sektör teknolojiye başvuruyor. Sektörün dijital dönüşümde önceliği müşteriyi anlamak diyebiliriz. Bunun yanında ise offline ve online mağazacılık hizmetini eş zamanlı doğru bir şekilde yürütebilmek, depo ve sevkiyat sürecini yönetmek, mağaza stok kontrolü, müşterinin mağazada bir çalışana ihtiyaç duymadan her şeyi tecrübe edebilmesi gibi konular var. Fujitsu Türkiye Kurumsal Hizmet Ve Çözümler Direktörü Cengiz Yeker’in verdiği bilgilere göre, dijital dönüşüm yatırımlarımda ise öne çıkan başlıklar arasında IOT, sanallaştırma, sensor teknolojileri, veri depolama ve veri güvenliğini sayabiliriz.

“Lojistik sektörü için dijital dönüşümün çıktısı sorusuna, kesinlikle verimlilik diye cevap verebiliriz” diyen Cengiz Yeker, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Ayrıca müşteri memnuniyeti, can ve mal (şoför-kargo-yol) güvenliği gibi konular da öne çıkıyor. Yeni araçlar, yeni teknolojilerle donatılmış bir şekilde üretiliyor. Ancak bütün araçları merkezcil bir şekilde kontrol etmek için firmanın da dijitalleşmesi ve şu an kullanmakta oldukları, daha eski araçları da dijitalleştirmeleri gerekiyor. İyi bir dijital dönüşüm süreci geçirmiş lojistik firmalarının gerçek anlamda büyük bir verimlilik elde edeceklerini ve diğer sektörlere istinaden dijital dönüşümün sonuçlarını daha hızlı alacaklarını düşünüyorum. Lojistik sektöründe önemli olan iyi bir planlama süreci ve bu plana sadık kalınmasıdır. Bu şekilde zaman ve yakıt tasarrufu ile çok hızlı sonuçlar görmek mümkün. Ayrıca müşteri memnuniyeti de önemli bir konu. Müşteriler kargolarının ne zaman ellerine ulaşacağını önceden bilmek istiyorlar. Onlara bu izleme imkanını ne kadar doğru verebilirseniz, memnun ve sadık bir müşteri kitlesi elde etmiş oluyorsunuz. E-ticaretin hızla büyüdüğü günümüz dünyasında bunun önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. Genel olarak lojistik sektörünün dijital dönüşüme bir heves ile yaklaştıklarını görebiliyoruz. Sektörün biraz daha atak davranarak önemli projeleri hayata geçirebileceklerini ve bunun sonuçlarını hızlı bir şekilde alacaklarını ön görüyorum.

Müşteri memnuniyeti ve müşteri analizi şu an en önemli konular. Ayrıca veri güvenliği hayli bir önem kazanmış durumda. Burada yapay zeka teknolojileri ve IOT çözümleri ile istenilen dönüşümü hızlı bir şekilde elde edebiliriz. Aynı zamanda diğer bir önemli konu ise eski teknoloji ve bilginin dijitalleşmesi ve yeni gelen teknolojilerle uyumlu çalışabilmesidir. Şirketler haklı olarak ellerinde ki her şeyle dijitalleşmeye çalışıyor. Bu da bizi ortak platformlar ve sensorlar ile IOT çözümlerine çıkarıyor. Fujitsu olarak firmalara dijital dönüşüm yolculuklarında uçtan uca yardımcı oluyoruz. Ürün sağlamadan, çözüm üretmeye, servis hizmetlerinden, doğru teknolojileri belirlemeye kadar her konuda çözümler sunuyoruz. Türkiye de Fujitsu olarak dijital dönüşüm konusunda önemli referanslara sahibiz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını detaylı bir analiz süreci ile anladıktan sonra Fujitsu ve iş ortaklarının geliştirdiği tüm inovasyon araçlarını ve tecrübelerimizi kullanarak konuya özel çözümler üretebiliyoruz.”
ETİKETLER : dosya bthaber 1177

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics