Bilişim Dünyası Perakende 13 OCAK 2016 / 10:44

Akıllı hava durumu uygulaması, satışları artırdı

Türkiye’nin alışveriş sitesi boyner.com.tr, müşterilerini yeni bir uygulamayla tanıştırdı. Insider tarafından geliştirilen ‘hava durumu hedeflemesi teknolojisi’ ile müşterilerini hava koşullarına en uygun ürünlere yönlendiren boyner.com.tr, ziyaretçi ve satış oranını önemli ölçüde artırdı. Kullanıcıların yüzde 85’i ilgili kategoriyi ziyaret ederken, mont satışları yüzde 50 oranında arttı.
Boyner.com.tr, müşterilerine hava durumuna en uygun yönlendirmeleri yapmak amacıyla predictive analytics (öngörüsel analitik) ve omnichannel marketing (çok kanallı pazarlama) platformu Insider ile işbirliği yaptı.  Insider, markalara Büyük Veri potansiyelinden etkin şekilde yararlanma imkanı sunuyor. Insider’ın geliştirdiği hava durumu hedeflemesi teknolojisi, tüketici etkileşimi ve satın alma potansiyelinin en yüksek olduğu zamanlarda, hava durumuna ilişkin hatırlatma ve önerilerle, satış dönüşüm oranlarını yükseltiyor.

Mont satışları yüzde 50 arttı
Uygulamada, site trafiğinin en yoğun olduğu İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerindeki ziyaretçiler hedeflendi. Boyner.com.tr müşterileri, hava sıcaklıklarının (-5°C) ile (17°C) arasında olduğu ve yağış beklenen günlerde hava durumu hakkında bilgilendirilerek, mont kategorisine yönlendirildi. Yönlendirme sonucunda kullanıcıların yüzde 85’i mont kategorisini ziyaret etti. Böylece, yüzde 10’un altında seyreden banner tıklama oranlarının çok üzerinde bir müşteri ilgisi sağlandı. Mont kategorisindeki satışlarda ise yüzde 50’yi aşan oranda artış yakalandı.

Büyük veri, doğru değerlendirildi
Insider kurucu ortağı, Partner Success Team Direktörü Arda Köterin ise bir ay önce başlayan kişiselleştirme kampanyasının başarısına dikkat çekerken, Boyner Büyük Mağazacılık E-Ticaret Müdürü Emre Fitoloğlu, şunları söyledi:
“Hava durumu hedeflemesiyle beklentimizin üzerinde sonuçlar elde ettik. Bununla birlikte fiziksel mağazalarımızda ve internet üzerinden uyguladığımız pazarlama stratejilerini birleştirme imkanına sahip olduk. Boyner müşterilerine farklı satış kanalları üzerinden aynı kalitede alışveriş deneyimi sunabiliyoruz.”
 
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN