Bilişim Dünyası Perakende 23 ARALIK 2015 / 11:40

Online alışverişte teslimatların önemli bölümü gecikiyor

Honeywell tarafından Türkiye çapında yaklaşık 700 online tüketiciyle gerçekleştirilen ‘Türkiye’de Online Alışveriş Eğilimleri’ araştırmasına göre, internet alışverişlerinde teslimatların yüzde 86’sında gecikme yaşanıyor. Ürünleri geciken tüketicilerin yüzde 53’ü satın aldıkları ürünün onayları alınmadan bir başkasına teslim edildiğini, yüzde 36’sı ise bundan hoşlanmadıklarını dile getiriyor. Araştırmaya katılan bayan tüketicilerin yüzde 56’sı bir ürünü daha hızlı teslim almak için daha fazla kargo ücreti ödemeye razı. Katılımcıların yüzde 98’inin online alışverişlerinde cep telefonu ve tablet kullandıkları belirtilen raporda, perakende firmalarının web sitelerinin mobil cihazlara uyumlu olması gerektiğine de dikkat çekiliyor.
 
Araştırma sonuçlarını değerlendiren Honeywell Sensing and Productivity Solutions Türkiye Ülke Müdürü Murat Kafkas, internet alışverişlerinde en büyük sorunun teslimatlarda gecikme olduğuna dikkat çekti. Kafkas, “Müşteri ya alışveriş yaparken kendisine sunulan alternatifleri beğeniyor ve alışverişe devam ediyor ya da alışverişi yarıda kesiyor. Bu noktada stok ve lojistik yönetiminde teknoloji kullanımı çok önemli” dedi ve ekledi: “Bu araştırma bize, gerek perakende, gerekse kargo şirketlerinin artan müşteri taleplerini en iyi biçimde yönetebilmek üzere müşteriler ile gerçek zamanlı iletişim içinde olmaları gerektiğini gösteriyor.”
 
Tüketici, haberdar edilmek istiyor 
Araştırmaya katılan online tüketicilerin yüzde 99’u satın aldığı ürünün teslimat gününde telefon mesajı almayı veya telefon ile haberdar edilmeyi istiyor. Buna karşılık, teslimatta gecikme yaşandığında dahi müşterilerin yüzde 40’ı SMS almıyor. Yüzde 27’si teslimat zamanında belirttikleri yerde olmadıkları için ürünü teslim alamadıklarını, üstelik bunların yüzde 53’ü ise satın aldıkları ürünün kendi onayları alınmadan bir başkasına teslim edildiğini ifade ediyor. Bu grubun yüzde 36’sı ise bu durumdan memnun değil.
 
Online alışverişte ‘elektronik’ ön planda
Araştırmaya katılan tüketicilerin yaklaşık yüzde 80’i son üç ay içinde en az bir defa internetten alışveriş yaptıklarını belirtiyor. Elektronik yüzde 62,6 ile online alıverişte başı çeken ürün grubu olurken, onu moda, kozmetik ve kişisel ürünler ile tatil harcamaları, sinema biletleri ve yemek siparişleri takip ediyor. Araştırma, online tüketicilerin yüzde 70’inin satın aldıkların ürünü evleri veya işyerlerinin dışında, evlerine 1 ila 3 km uzaklıktaki bir diğer adresten de teslim almayı düşünebileceklerini gösteriyor. Müşteri için oldukça kolaylık yaratan bu alternatif, perakende dağıtım kanalı için yeni bir oyuncu anlamına geliyor.
 
Araştırma zamanında teslim edilemeyen ürünlerin perakende firmalarına maliyetinin yüksek olduğunu gösteriyor. Bu açıdan, perakende ve lojistik firmalarının müşterilerle gerçek zamanlı iletişimi sağlayabilecek yüksek teknolojili cihazlara, SMS gönderimi, kapıda dijital imza ve teslimat adresine en kısa sürede varmalarına yardım edecek yol uygulamaları arasında kolayca geçiş yapabilecek  akıllı cihazlara ihtiyaç duyduklarını gösteriyor. 
 
 
ETİKETLER : Honeywell