Bilişim Dünyası Perakende 14 MART 2013 / 14:51

Tabletler için servis altyapısı gerekli

Dünyada hızla gelişen tablet pazarı, Türkiye’de de her yıl katlanarak büyümeye devam ediyor. 2010 yılında sadece 4 bin 400 adetlik hacme sahip olan Türkiye tablet pazarı, 2012’nin ilk yarısında 172 bin adede yaklaştı. Fakat bu artışı destekleyecek satış sonrası hizmetleri sunabilen firmaların sayısı çok az.

Özellikle son yıllarda ciddi bir yükseliş içinde olan tablet ürünleri, birçok farklı marka tarafından Türkiye’de kullanıcılara sunuluyor. Piyasadaki bu yoğun rekabet 2013 yılıyla birlikte 150 markaya ulaşmış durumda. Yakın gelecekte büyük bir karmaşaya gebe bu süreç, ilk etapta fazla dikkat çekmeyen teknik servis problemini ve tüketici mağduriyetlerini de beraberinde getiriyor.

Türkiye’de kullanıcılara uygun fiyatlı tabletleri, 2 yıl garanti ve arıza durumunda tüketici dostu hizmetlerle 72 saatte çözüm desteği sunan Ezcool’un Türkiye Genel Koordinatörü , Türkiye’de merdiven altı koşullarda ithalat yapan birçok tablet markası olduğunu dile getirerek uzun vadede kullanıcıların bu durumdan zarar görebileceğini dile getirdi. Erzen’in sözlerini şöyle devam ettirdi:

‘’Türkiye tabletleri sevdi ve pazarı kısa sürede bu noktalara getirdi. İki yıl gibi bir sürede pazar hacmi 4 bin 400 adetten 200 bin adet seviyelerine çıktı. Bu artışın bundan sonra da katlanarak devam etmesini bekliyoruz. Kullanıcılar, en çok 7 inç ‘lik ürünleri tercih ediyor. Fakat özellikle uygun fiyatlı ürünlerin bulunduğu bu segmentte satılan modellerin teknik servis desteğine dikkat etmek gerekiyor. Maalesef piyasada satış sonrası hizmetler ve yedek parça konusuna yatırım yapan çok az firma var. Çok sayıda tüketicinin mağdur olduğu olayları son dönemde sıkça duymaya başladık. Satın alınan ürünlerde iki yıllık garanti sürecinin de yakın dönemde sona ereceğini göz önüne alırsak, mağduriyet olaylarında artış kaçınılmaz olacaktır.  Bu durum tablet ürünlerine olan güveni de sarsabilir. Bu noktada tüketicilere, teknoloji sektöründe  bir geçmişi olan, bilinen ve  güvenilir markaları tercih etmelerini öneriyoruz.’’

Rakamlarla Türkiye’de tablet pazarı;

- 2010 yılında 4 bin 400 adet tablet satıldı.

- 2011 de ise 127 bin adet tablet satıldı  ve  pazar 2010 yılına göre 32 kat büyüdü.

- 2011 Ocak-Haziran arası 36 bin adet tablet satıldı.

- 2012 Ocak-Haziran arasında 171 bin 800 adet tablet satılmış durumda.  Sadece bu döneme bakıldığında yüzde  300 artış söz konusu.

- Kullanıcıların yüzde 67’si tabletinden kitap okurken yüzde 78’si gazete ve dergileri tabletinden takip ediyor.
ETİKETLER : Ezcool Garip Erzen

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics