Bilişim Dünyası Perakende 17 ŞUBAT 2016 / 13:40

TeknoSA, 15’inci yılını kutluyor

“Herkes için Teknoloji” felsefesiyle 2000 yılında kurulan TeknoSA, 15’inci yaşını güçlü hedeflerle kutluyor. Geçtiğimiz 15 yılda, 20 milyar TL’lik 130 milyon adet ürünü tüketicilerle buluşturan ve 15 bin kişiye kariyer olanağı sağlayan TeknoSA, büyümeye ve ekonomiye katkı sağlamaya devam ediyor. TeknoSA, 2015 yılını ve gelecek hedeflerini Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer ve TeknoSA Genel Müdürü Bülent Gürcan’ın ev sahipliğinde “15 Yıldır Teknolojinin Değişmeyen Gücü” temalı toplantıda basınla paylaştı.
Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, geride kalan 15 yıla ilişkin, “15 yılda 130 milyon adet ürünü teknoloji severlerle buluşturduk. 300’e yakın mağazamızla doğudan batıya tüm Türkiye’deyiz. Mağazalarımız ve online alışveriş platformlarımızla çoklu kanal perakendeciliğinin de öncülüğünü üstleniyoruz. Rekabetin zorlu geçtiği bir sektörde her zaman lider olmak ve bunu yeniliklerle pekiştirmek kolay bir iş değil. 15 yılda mağazalarımızda ve dijital platformlarımızda 1,5 milyar ziyaretçi ağırladık” bilgisini verdi. Dinçer, TeknoSA’nın 2015 yılında da aralıksız büyümesini sürdürdüğünü ve 3,2 milyar TL’lik ciroya ulaştığını belirterek şöyle devam etti:
“Büyüme ve yatırımlarımız 2016’da da hız kesmeyecek. Yaklaşık 40 milyon TL’lik bir yatırım planımız var. Hem 2015 yılında yapılan atılımların meyvelerini toplayacağız hem de teknolojide ürün, hizmet ve çözümün bir arada sunulduğu perakendecilik anlayışını zenginleştireceğiz. 20’nci yılımızı kutlarken hedefimiz, “Teknoloji Hızında Büyüyen” bir TeknoSA yaratmak ve liderliğimizi 20 yıl devam ettirerek Türkiye’nin ‘4 yıldızlı tek teknoloji perakende markası’ olmak.”
 
2016 4D yılı
TeknoSA Genel Müdürü Bülent Gürcan da şu detayları paylaştı: “2005 yılında kurulan TeknoSA Akademi ile teknoloji perakendeciliği sektörünün ilk ve tek MEB sertifikalı eğitim merkezini açmıştık. Amacımız, nitelikli insan kaynağı yetiştirmenin yanı sıra müşterilerimizin memnuniyetini de maksimize etmek. TeknoSA olarak, Türkiye ekonomisine nitelikli iş gücü desteği sağladık, sağlamaya da devam edeceğiz. 15 yılda yaptığımız 1 milyar TL seviyesinde yatırım sektörümüz için çok değerli. 2015 yılında kendimize ait özel markalı akıllı ürünleri tüketicilerle buluşturarak bir ilki daha hayata geçirdik. Bizi rakiplerimizden ayrıştıran son yıllarda yatırımlarımızı odakladığımız omni-channel, yani çoklu kanal modelinde de iyi bir trend yakaladık. 2015 yılında e-ticarette yüzde 50’ye yakın büyüme gerçekleştirdik. Burada tüm kanalların entegrasyonu ve yaygın mağaza ağımızın olması bize önemli bir avantaj sağlıyor. Click & Collect uygulamamızla internetten sipariş edip mağazalarımızdan teslim alma oranı geçen yıl yüzde 15 oldu. Önümüzdeki yıl, bu oranın yüzde 25’e çıkmasını bekliyoruz. Bugün TeknoSA’nın online trafiğinin yarısı da cepten yani mobil platformlardan geliyor. Mobil uygulamalarımızın indirilme sayısı 1,5 milyona ulaştı. Mobil uygulamalarımızdan alışverişin e-ticaret içindeki payı ise yüzde 15 seviyesini aştı. Bu yıl 4 boyutlu büyüme stratejimiz var ve 2016’yı “4D yılı” olarak tanımladık, Derinleşme, Dönüşüm, Dayanışma ve Deneyim. Tüm süreçlerimizde, teknoloji yatırımlarımızda ve iş süreçlerimizde derinleşeceğimiz, dijitalleşme ve dijital dönüşüme ağırlık vereceğimiz, katkı yaratan projelerimizle ve güçlü işbirliklerimizle toplumla ve iş ortaklarımızla dayanışmamızı güçlendireceğimiz, müşterilerimize kesintisiz ve mükemmel deneyimler yaşatacağımız bir yıl bizi bekliyor. Teknolojide ürün, hizmet ve çözümü bir arada sunan tek adres olma anlayışıyla atılımlarımız sürecek. Online kanalda 2020’ye kadar hedefimiz, 2015’te yarattığımız değeri 5’e katlamak.”