Sağlıkta Teknoloji Portal 30 MART 2011 / 22:15

PORTAL

hiv2HIV pozitif bireyler biraraya geldi,  ortak bir günlük oluşturdular


Türkiye’de HIV pozitif insanlar “ötekileştirilmiş” insan topluluklarından biri. Bu insanların yaşadıklarını anlatan çok fazla kaynak yok. Böyle olunca da HIV pozitif insanlarla ilgili önyargılar çeşitleniyor. Konu ile ilgili olarak toplum sadece kulaktan dolma bilgiler ile yetiniyor. Oysa ki, HIV pozitif bireyler de sağlıklı ve uzun bir hayat sürebiliyor, çalışabiliyor hatta evlenerek çocuk sahibi bile olabiliyor.


Bu noktadan hareketle yola çıkan Pozitif Yaşam Derneği’nin yürüttüğü yeni bir projeyle HIV/AIDS ile yaşayan bireyler ilk kez biraraya gelerek kendi öykülerini bir günlükte paylaşıyor. Bu proje alanında bir ilk. Projenin temel amacı HIV pozitif bireylerin toplumun her kesimine sesini ulaştırabilmesi. Sürekli güncellenen sitede, her hafta mutlaka yeni yazılar yayımlanıyor.

www.pozitifgunluk.com web sitesinin editörü Okan Aksu, bu siteyi oluşturma fikrinin nasıl çıktığını şu şekilde anlatıyor: “Bir günlük oluşturma fikri ilk ortaya çıktığında bu projede yer alan herkesin en az benim kadar heyecanlandığını biliyorum. İçinde yaşadığımız yüzyılda belki de HIV/AIDS kadar insanlığın yanlış tanıdığı, üzerine birçok olumsuz anlam yüklediği ve önyargıyla yaklaştığı başka bir konu olmadı. Türkiye’de de sık sık gündemimizi meşgul eden HIV/AIDS konusunda kaynakların hala yetersiz olması, HIV/AIDS ile yaşayan insanların hayatına ayna tutacak bir mecra olmaması bu projenin hayata geçirilmesini sağladı. İnanıyor ve biliyoruz ki; HIV/AIDS ile yaşayan insanların hayatlarını sizin ile paylaşacak olması olumsuz fikirlerinizi ve önyargılarınızı değiştirecek, bu insanları daha iyi anlamanızı sağlayacak ve sonuçta HIV/AIDS ile yaşayanların hayatlarını bir parça olsun kolaylaştıracaktır.”

Pozitif Yaşam Derneği bu sitedeki hikâyeleri ilerleyen dönemlerde bir kitap olarak basmayı ve okuyucularla buluşturmayı da planlıyor.


7 binden fazla üye doktor Doktorsitesi.com’daDoktorsitesi.com, 600 binden fazla kayıtlı üyesini, 7 bini aşkın diplomalı doktor ve diş hekimiyle buluşturuyor. Her ay ortalama 2 milyon 500 bin kişinin ziyaret ettiği siteye ücretsiz üye olunarak doktorlar tarafından hazırlanan makaleleri incelenebiliyor, sağlık hakkında merak ediilen sorular üye doktorlara sorulabiliyor. Doktorsitesi.com’da Genel Sağlık, Kadın Sağlığı, Erkek Sağlığı, Çocuk Sağlığı, Güzellik ve Estetik kategorileri altında siteye kayıtlı diplomalı doktorların makaleleri yayımlanıyor. Doktorsitesi.com’un ziyaretçileri doktorların iletişim bilgilerine de ulaşabiliyor, sordukları soruların yanıtlarını kısa süreler içinde alabiliyorlar. Kendi bünyesinde iki kişinin hizmet verdiği bir çağrı merkezi de barındıran sitede ayrıca zaman aşımına uğrayan soruların cevaplanması için de özel bir doktor çalışıyor. 200 bini 2010 yılında olmak üzere, Doktorsitesi.com üzerinde site üyeleri tarafından yöneltilmiş 450 binden fazla soru bugüne dek doktorlar tarafında yanıtlanmış bulunuyor. Doktorsitesi.com’a günde 1.000’in üzerinde soru gelmeye devam ediyor.

bebekcomBebek.com’da bu yıl yenilikler var

Kapsamlı anne-bebek sağlığı ve aile yaşam platformu bebek.com, bu yıl izleyicilerine bazı yenilikler sunacak. Aylık ortalama 255 bin ziyaretçisi bulunan bebek.com’da bebek blogları, fotoğraf yarışmaları ve alışveriş kulübü 2011’de sitenin takipçileriyle buluşuyor. Tüm yaş grupları için bebek ihtiyaçlarının tam listesi, geliştirilmiş forum alanı, bebekler için fotoğraflı blog sayfaları, fotoğraf yarışmaları, annelerin kendi aralarında bilgi paylaşımında bulunabildikleri sosyal platform yeniliklerden bazıları. bebek.com bünyesinde kurulacak alışveriş kulübü ise, e-bebek.com alışverişlerinde özel indirim fırsatları ve ürün tavsiyeleri ile ürün tanıtım videoları da bu yıl yılında sitede yer alacak.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN