Dosya Rekonomi Başlıyor! 02 ARALIK 2017 / 16:39

BAŞLANGIÇ MI, SONUMUZ MU?

Bilişim Zirvesi '17'nin en yoğun katılıma sahne olan buluşması 'Yapay Zeka Platformu' oldu. "İnsan Zekasıyla Yarışan Yapay Zeka" başlıklı sunumuyla açılışı yapan Gelecekhane Araştırma ve Danışmanlık Kurucusu ve CEO'su Halil Aksu, yapay zeka başlığındaki gelişmeler hakkında küresel örnekler paylaşırken, bireysel yetkinlikler ile yarışan yapay zekada gelecek odaklı beklentilerini paylaştı. Halil Aksu'nun ardından sözü "Yapay Zeka: İnsanı Geri Getirmek" sunumu ile Etiya Ürün Geliştirme Direktörü Uğur Gemici aldı. Etiya ve çalışmaları hakkında bilgiler paylaşarak sunumuna başlayan Uğur Gemici, yapay zeka başlığında artan ilgiyi küresel bazda PC ve internet, ardından mobil ve bulut, son olarak da AI ve IoT süreçleri ile tanımladı ve şöyle devam etti:
 
İnsanı geri getiren yapı
"Artan bir yapay zeka kullanımı her sektörde kendini gösteriyor. Etiya yapay zeka motoru Cognitus; doğal dil işleme, ulaşılabilir yapay zeka ve entegrasyon sunuyor. Metin sınıflandırma, duygu analizi ve metin analizi de bu yapıda var. Bulut tabanlı olması, yerinde kurulum imkanı da vermesi ve özelleştirme yetkinlikleri de cabası. Etiya Müşteri Servis Yönetimi ise gelen bildirimler için ilgili havuzu bulur, yönlendirme işlemlerini otomatize eder. Ayrıca mükerrer bildirimleri bulur ve benzer bildirimlerden yanıt önerir. Bunun yanında, bildirim için yanıtlama şablonu önerir, gerekirse şablonu otomatik seçerek yanıtlayabilir. Metin analizi ile bildirim konusunu öğrenip, yeni taleplere bildirim konusunu da önerir. Etiya Chatbot Platformu da Facebook Messenger, Web Chat, Slack ve Twilio'yu kapsar. Yapay zekâ ile tekrarlayan işlerden kurtulmak mümkün. Yapay zeka ile aslında ‘insan’ı geri getiriyoruz.
 
Nasıl yararlanmak istediğiniz önemli
"Korkutan Yapay Zeka mı?" paneli, bu salondaki ilk panel oldu. Halil Aksu'nun yönettiği panelin konuşmacıları ise Vispera Bilgi Teknolojileri Ortağı ve CEO'su Prof. Dr. Aytül Erçil, Miletos Kurucusu Berkin Malkoç ve ScaleX Kurucu Ortağı Dilek Dayınlarlı oldu. Katılımcılar, yapay zeka ile ilgili olarak İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking ve Elon Musk'ın uyarıları ışığında yapay zekanın artı ve eksilerini tartışırken, bu yapının, yerinde kullanımla sağlayacağı faydalara da dikkat çektiler.
Bir panelin ardından, "Sorun Çözen Yapay Zeka mı?" başlığındaki panelin moderasyonunu bir kez daha Halil Aksu üstlendi. Bu panelin katılımcıları ise İTÜ Öğretim Üyesi ve Simitlab Direktörü Prof. Dr. Hazım Kemal Ekenel, İstanbul Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Volkan Dülger ve İTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Zehra Çataltepe oldu. Yapay zekanın farklı sektörlerde yarattığı ve yaratacağı faydalara odaklanan panelistler, doğru kurgunun ve ihtiyaçlara yerinde yanıt veren bir mimarinin önemine işaret etti.
"Yapay Zeka Platformu'nun son paneli "Dijital Ekonomide Rekabetçi Yapılar ve Yapay Zeka" başlığında katılımcıların yine yoğun ilgisi ile buluştu. Yine Halil AKsu'nun yönettiği bu panelin katılımcıları ise Etiya Kurucu Ortağı ve Genel Müdür Yardımcısı Ali Durmuş, Arçelik IoT Program Yöneticisi Ayhan Ak, Runibex Teknoloji Grubu CEO'su Fatih Özbağrıaçık, Tanı Pazarlama CIO'su M. Cem Alpay ve Yapı Kredi Teknoloji Genel Müdürü Mustafa Dündar oldu.  Katılımcılar, sektör bazlı olarak yapay zeka teknolojilerinin potansiyelini paylaştı.
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics