Dosya Rekonomi'ye Hazır mısınız? 05 KASIM 2017 / 17:06

​CDO GÖREVLENDİRMEKTE GEÇ KALMAYIN!

CDO Turkey İcra Kurulu Başkanı Bülent Kutlu
 
“Dijital dönüşüm ve dijitalleşme farklı iki kavramdır. Dijitalleşme; sadece online süreçlerle ilgiliyken, dijital dönüşüm hem online hem offline süreçleri kapsar. Dolayısı ile daha geniş bir açıdan bakmayı gerektirir dijital dönüşüm. Dijital dönüşüm operasyon odaklı değil, müşteri odaklıdır. Bu nedenle şirketin bekası için hayati öneme sahiptir. Artık şirketlerin sahipleri, şirketlerin kendi müşterileridir. Kötü müşteri deneyimi şirketleri büyük sıkıntıya sokacaktır. Bu nedenle verimli ve kârlı şirketler teknolojinin getirdiği avantajı da kullanabilen şirketler olacaktır. Dijital dönüşüm iş yapış şeklini kökten değiştirebilir, yani süreci iyileştirmek yerine, çok daha iyi müşteri deneyimi sunmak için yeni süreçler, yeni yöntemler ortaya koyabilir. Bu nedenle bu dönüşümü sağlayacak insan kaynağını da değiştirerek, şirketler tüm organizasyon ve süreç yapısını yeniden gözden geçirmeliler. İçinde bulunduğumuz çağın, yani ‘dijital çağın’ kurallarını bilerek gelişimlerini sürdürmeliler. Öncelikle dijital dönüşümü sürükleyecek bir lidere ihtiyaç duyulduğundan CDO (Chief Digital Officer) atamalarını bir an önce yapmalılar. CDO öncülüğünde dijital stratejilerini ve yol haritalarını oluşturmalılar.
Bilişim Zirvesi’nde vereceğim mesajlar ise şöyle: Dijital dönüşüm ve dijitalleşme farklı kavramlardır. Dijital dönüşüm çok kapsamlıdır ve nerdeyse şirketin süreçlerinin tamamını içerir. Yıkıcı teknolojilerden ve sistemlerden etkilenmemek ve hazırlanmak için şirketlerde, belediyelerde ve hatta bakanlıklarda CDO atamaları bir önce yapılmalıdır.”  
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN