Dosya Rekonomi'ye Hazır mısınız? 05 KASIM 2017 / 17:32

VERİLER, GELECEĞİ ŞEKİLLENDİRECEK

PepsiCo Türkiye Veri Yönetim Organizasyon Müdürü Metehan Topgül
 
“Dünyadaki değişim, bilimin katkılarıyla birlikte teknolojide baş döndürücü bir hıza ulaşmıştır. Bu hıza yetişmek hem insanlar hem de firmalar için bir yandan zorlayıcı, bir yandan da zorunluluk halini almış bulunmakta. Özellikle firmaların iş hayatında rekabet edebilmesi ve fark yaratabilmesi için teknolojiyle barışık olması ve teknolojiyi takip ederek hızlıca dijital dönüşüm süreçlerinde aksiyon alması gerekmektedir.
Firmalar bu dijital dönüşüme stratejik açıdan yaklaştığında, gerek sektördeki dinamikler sayesinde, gerekse partnerleri ile beraber bu dönüşümü sağlayabilirler. Mevcut operasyonlarında ise firmalar; operasyonel süreçlerini, organizasyonel süreçlerini ve iş akışlarını dijital dönüşüm sayesinde daha faydalı ve hızlı hale getirebilirler. Bunların dışında, müşterilerine verdikleri hizmetler sırasında müşterileri ile iletişimlerini, ürün ve çözümleri ile ilgili işlemlerini, satış sırasında, sonrasında ve satış destek aşamasında da dijital dönüşümü yapıp hem süreçlerini hızlandırabilirler, hem de rakipleri karşısında rekabet gücü kazanabilirler. Kısacası, dijital dönüşüm ile firmalarında süreçlerini baştan başa değiştirip, firmalarına değer katabilirler.
Dijital dönüşümü geliştiren ve bu geliştirilen teknolojiyi kullanan ülkeler var. Türkiye, bu dönüşüm lideri ve geliştiricisi olan ülkelerin çok da gerisinde kalmadığını, yeri geldiğinde teorisel olarak, yeri geldiğinde geliştiricisi olarak, yeri geldiğinde de üreticisi olarak göstermektedir ve ‘ben de varım’ demektedir. Gerçekleştirilecek olan Bilişim Zirvesi ’17 etkinliğinde bunların örneklerini fazlasıyla görme fırsatı bulacağımıza inanıyorum.
Bilişim Zirvesi’nde “Etik Açıdan İş Zekası ve Analitik” isimli panelde katılımıcılara sistemlerinde neyi hedeflemeleri gerektiği konusunda yol göstermeye ve mimari yapılarını nasıl oluşturmaları gerektiği hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Panelde sistemlerinde bulundurdukları veri ile ilgili nasıl gelecek tahminlerinde kullanabileceklerini bahsedeceğim, gerek dijital dönüşüm gerekse iş zekası ve analitik yolculuğuna girecek veya konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin katılımını tavsiye ederim.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics