Dosya SAAS: Faydayı Gören Kiralıyor 26 KASIM 2012 / 16:20

Devir; kiralama ile kazanma devri

Hizmet olarak yazılım (SaaS), bulut bilişimin gelişimi ile birlikte artık bir tercih olmaktan çıkıyor, bulut yapısından yararlanan şirketler için bir gereklilik halini alıyor. Hem de birçok faydayı beraberinde sunarak. Turkcell Global Bilgi Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı A.Fahri Arkan, SaaS ile yazılımlar ve donanımların altyapı sağlayıcı tarafından karşılanıp, müşterilere belli kurallar dahilinde kiralandığını belirtti. Bu durum ilk yatırım maliyetini ortadan kaldırdığı gibi, geçici süreler için artan talebin karşılanmasına da yardımcı oluyor. Netsis Teknoloji ve Ar-Ge’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Yalçın Tarkan’a göre, dünya genelinde bilgi teknolojilerinin yükselen eğilimi olan “bulut bilişim”in çatısı altında yer alan “SaaS” modelli çözümler, yüklü donanım yatırımları ve teknik ekip bulundurma ihtiyacını ortadan kaldırmış durumda. Bu da, özellikle KOBİ’ler ve yeni girişimciler için büyük kolaylık. Bu çözümlerle şirketler tasarruf edebiliyor ve Tarkan’ın tabiriyle, herkes uzmanlık alanına daha rahat odaklanabilme fırsatı buluyor ve internet olan her yerden kendi sistemlerine bağlanarak iş süreçlerini hızlandırmış oluyor.
Workcube Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Açıkel Turhan, geleneksel iş uygulamalarının çok komplike ve pahalı olmasının bulut bilgi işlemin gelişiminin önünü açtığına dikkat çekti. SaaS yapısında ise öncelikle yazılım lisansları, yazılımı uygulayacak projeciler ve geliştirimciler, yazılımı yönetecek ve yaşatacak BT profesyonelleri için para ödemek zorunda kalınmayacağından maliyet otomatikman düşüyor. Yazılım yenilemeleri otomatik olarak yapılıyor ve hemen kullanılabiliyor. “Yazılımı kullanmak için herhangi bir şey satın almanız gerekmiyor” eklemesini de yapan Turhan, şu detayları paylaştı:
“Belli kullanıcı sayılarına özel fiyatlandırılan aylık abonelik bedeli ödemek bulutlar üzerinde iş yapabilmek için yeterli. Artık insan kaynaklarından CRM’e, muhasebeden finansa tüm yazılım çözümleri bulut üzerinde kullanıma açılabiliyor ve dünyada binlerce işletme yazılım ihtiyacını bu şekilde karşılıyor. SaaS yazılımları hızlı geri dönüşümleri, parametrik yapıları, kolay kullanım ve öğrenilebilme olanakları ile iş dünyasına istedikleri çevikliği verebilme yeteneğine sahip. Bu yüzden gitgide popülaritesini yükseltiyor.”
Sorun çözmede hız
HP Türkiye Yazılım Ülke Müdürü Nil Bağdan bu faydaları şirketlerin BT maliyetlerinin düşüşü ve yatırım getirisini artırması olarak gösterdi. Bu da, küresel ekonominin sıkıntılı olduğu süreçte kurumların kârlılık ve rekabet avantajını korumasına destek veriyor. Hizmet olarak yazılım kullanıldığında bu yazılımı satın almıyor, lisans bedeli ödemiyor, güncelleme yapmıyor ve kötü amaçlı yazılımlardan korunmak için antivirüs programları veya güvenlik duvarı kullanmak zorunda kalınmıyor. Bağdan’ın da dikkat çektiği gibi, bu yazılımı abonelik modeliyle sağlayan şirket tüm detaylarla ilgileniyor. Bağdan, şöyle devam etti:
“Yazılımı hizmet olarak aldığınız için şirketlere ölçeklenebilirlik, yedekleme kolaylığı ve çeviklik, yani doğru bilgiye doğru zamanda erişme ve sorun çözme, tepki süresinin kısalması sağlanıyor. SaaS modelinin diğer avantajı ise yazılım kurmaya gerek olmaması. Yeni ihtiyaçlara göre yeni yazılımlar kiralamak ise internet hesabı üzerinden tek düğmeye basmak kadar kolay.”
Turcom Teknoloji Yazılım Satış Müdürü Serkan Esen’e göre ise günümüzün iş koşulları bizi mecburen SaaS’a yönlendiriyor. Bu gerekliliği, “Farklı lokasyonlarınız mı var, mobil kullanıcılarınız mı var,  ölçeği sürekli değişen bir iş mi yapıyorsunuz?

SaaS’ı düşünmenizin zamanı geldi de geçiyor bile” sözleri ile özetleyen Esen, eklemeden geçmedi: “SaaS daha ucuz, muadili yapıların çoğundan daha güvenli, daha ulaşılabilir, daha kolay, daha problemsiz.”
Konu hizmet olarak yazılım olduğunda, maliyet, kullanılabilirlik ve erişilebilirlik gibi avantajlar ön plana çıkıyor. KoçSistem Ar-Ge ve İş Uygulamaları Danışmanlık Direktörü Ömer Özgür Çetinoğlu da, SaaS uygulamasının şirketlere sunduğu en büyük avantajın düşük yatırım maliyeti olduğunu vurguladı. Buna göre şirketler, yazılımı kullandıkları miktarda ve kullanım süresi boyunca ödeme yaparlar. “SaaS yazılımlarının yıllık, aylık ve günlük olarak ‘kullandığın kadar öde’ seçenekleri bulunmakta” diyen Çetinoğlu, SaaS uygulamasını kullanan şirketlerin verilerinin, destek ve güvenlik uzmanları tarafından korunan bir veri merkezinde tutulduğunu, böylece güvenlik maliyetlerinin sıfırlanıp, donanım masraflarının azaldığını ve sistem yöneticisi istihdam etme zorunluluğunun da ortadan kalktığını hatırlattı. Buna göre yazılımlara, herhangi bir web tarayıcısı aracılığıyla her zaman ve her yerden erişilebiliyor. Şirketlerin iş süreçlerinde kullandıkları uygulamalar da, SaaS sayesinde daha kısa sürede hızlıca hayata getiriliyor. “Lisans maliyetleri, teknik bakım ve uygulama geliştirme maliyetleri ortadan kalkar” diyen Çetinoğlu, “Bir web tarayıcısını temel aldığı için kullanıcılar, SaaS uygulamalarının büyük bir kısmının işleyişini kısa sürede kavrayabilir, aralarında dosya ve bilgi paylaşımı yapabilir, tüm yazışmaları, bilgileri ve dokümantasyonu çevrimiçi ortamda tutup yedekleyebilirler” eklemesini yaptı.
Maliyetleri öngörebilmek fark yaratır
IBM Türk Bulut Entegre Teknoloji Hizmetleri Satış Lideri Baran Erdoğan, yazılımı hizmet olarak almanın bu alanda yapılabilecek en doğru hamlelerden biri olduğuna işaret etti. Çünkü Erdoğan’ın da dikkat çektiği gibi, bu model ile maliyetleri önceden kestirmek mümkün oluyor. “Büyüme karşısında dinamik şekilde büyüyen bir ortam sağlanıyor ve aynı zamanda küçülme olduğu takdirde de esnek olarak finansallar BT ortamıyla beraber daraltılabiliyor” analizini yapan Erdoğan, eklemeden geçmedi: “Diğer bir avantaj da tüm altyapının merkezi bir ortamda olmasıyla; tüm bakım ve operasyon maliyetlerinin hizmeti sunan kurumda bulunması. Böylece de yüksek lisans maliyetleri ve bakımları gibi BT’yi zorlayan etmenlerin önüne geçilebiliyor. Öte yandan, bu modelde standartlaştırma sebebi ile geleneksel yazılım kurulumlarında elde edilebilecek tüm fonksiyonlar, hizmet olarak yazılım ile sağlanan modelde bulunmayabiliyor.”
Coretech/Logo Yazılım Genel Müdürü Cahit Güvensoy da şu detayları paylaştı:
“SaaS uygulamalarıyla kurumların sunucu, teknik bakım ve uygulama geliştirme maliyetleri azalıyor, güncelleme, lisans, güvenlik gibi alanlarda maliyetleri ise neredeyse sıfırlanıyor. Ayrıca hizmeti mekan ve zamandan bağımsız alabilme olanağı, iş süreçlerine büyük bir esneklik katıyor. Teknik olarak bu olanakların yanı sıra SaaS uygulamaları; kurumsal iş süreçleri açısından kullanılmaya hemen hazır olmaları ile bir yandan çeviklik kazandırırken, diğer taraftan ölçek ekonomisinin faydaları ile maliyetleri küçültülmüş iş çözümleri içermesiyle, bilgi sistemlerinin kurumlar açısından yeni rotasını ifade ediyor.”
Software AG Türkiye Başkan Yardımcısı Gökhan Arıksoy da maliyet avantajına dikkat çekerken, SaaS ve bulut tabanlı çözümleri kullanan şirketler çoğaldıkça, bu çözümleri ve verileri kurumiçi uygulamalarla bütünleştirme ihtiyacının da gün geçtikçe arttığını vurguladı. Arıksoy’a göre, günümüz iş dünyasında büyük şirketlerle KOBİ’lerin veri odaklı paylaşım ve bütünleştirme talepleri, özellikle SOA (Servis Odaklı Mimari) ve BPM (İş Süreçleri Yönetimi) alanlarındaki gelişimi ve dönüşümü de tetikliyor.

KURUMSAL GELİŞİME EK DESTEK

Nuri-Çelikboy“SaaS uygulamaları, kurumlara sağladıkları esneklik ve kazançlardan ötürü çok çekici gelmekte” diyen SAS Pazarlama Çözümü Lideri Nuri Çelikboy, bu avantajları da maliyetlerin düşürülmesi, kaynakların doğru kullanımı, bütünleştirme kolaylıkları ve esneklik olarak sıraladı. Çelikboy şöyle devam etti:
“Yeni geliştirmelerin daha hızlı yapılması ve ayağa kaldırılması konusunda fayda sağlar. Hazır raporlar ve şablonlar ile hem üretime hem de kullanıcılara kolaylık sağlar. Bunun yanında, mobil dünya ve gelişen teknolojiler konusunda kurumların kendilerini geliştirmesine yardımcı olur.”

KATMA DEĞERİ İLE BÜYÜYECEK

senol_VatanseverEczacıbaşı Bilişim Satış Yöneticisi Şenol Vatansever, bulut bilişimin en çok gündeme gelen iş modelleri arasında yer alan hizmet olarak yazılım kullanımına olan ilginin her geçen gün arttığına vurgu yaptı. Vatansever’e göre, SaaS modeli ile şirketler, yazılımları satın almadan kullandığı kadar ödeme esasına dayanan bir yapıda kullanabilmekte. Vatansever eklemeden geçmedi: “Katma değeri görüldükçe, SaaS iş modeli Türkiye’de yaygınlaşacak ve Türk kültüründen gelen sahip olma isteği ikinci plana atılabilecek.”

MALİYET AVANTAJI ETKİSİ

Bilgehan-Baykalİnnova Genel Sektör ve Finans İş Geliştirme Grup Yöneticisi Bilgehan Baykal’ın da dikkat çektiği gibi, bugün her kurum belli aralıklarla ihtiyaç duyduğu yazılımlara binlerce dolar ödemek yerine, uygulamaları kullanım başına kiralama imkânı bulmakta. Baykal’a göre, bu da özellikle BT bütçeleri kısıtlı olan KOBİ’lerin lisanslı yazılımlara kavuşması ve işlerini geliştirebilmeleri açısından olumlu bir gelişme, bir avantaj olarak nitelendirilmekte.

Serdar-SusuzTÜM İŞ SÜREÇLERİ İÇİN…

İnspark Genel Müdürü Serdar Susuz’un da dikkat çektiği gibi, SaaS uygulamaları yakın zamana kadar sadece belirli süreçler için kullanılıyordu. Susuz’a göre, İK ve CRM süreçleri bunların en yaygın olanlarıydı. Ama gelinen noktada Susuz, bugün bir kurumun tüm iş süreçlerini hizmet olarak yönetmesinin mümkün olduğuna dikkat çekti.
ETİKETLER : Sayı:897

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics