Dosya SAAS: Faydayı Gören Kiralıyor 26 KASIM 2012 / 16:24

Doğru tedarikçi ile doğru kombinasyon

SaaS uygulamaları, şirket yapılarında adım adım yerini alıyor. Software AG Türkiye Başkan Yardımcısı Gökhan Arıksoy, özellikle Servis Odaklı Mimari (SOA) altyapılarının kullanımının son üç yılda arttığına işaret ederken, kurumsal mimari disiplinin telekom, bankacılık ve finans, kamu ve savunma sektörleri için farklı uygulama modelleri sunmaya başladığını belirtti. “Operasyonel mükemmellik, ancak süreçlerin kurum stratejileri ve eldeki kaynaklarla uyumlu bir şekilde tasarlanmasıyla mümkün” diyen Arıksoy, “Bu nedenle stratejilerin net olması ve eldeki kaynakların gerçekçi boyutta değerlendirilmesi ilk etapta karar mekanizması açısından önem kazanıyor” dedi.
HP Türkiye Yazılım Ülke Müdürü Nil Bağdan’a göre, şu anda SaaS’ın en büyük müşterisi CRM (Müşteri Hizmetleri Yönetimi) segmenti, ikinci büyük müşteri ise e-ticaret. Her ikisinin de esnek segmentler olduğuna işaret eden Bağdan, “Bu iki segmente odaklanan şirketler, müşteri hizmetleri ve çevrimiçi pazarlamanın her an değişen ihtiyaçlarına hızla uyum sağlaması gereken şirketler. Aynı zamanda, yurtdışına uzanan uluslararası yapılanmalar” hatırlatmasını da yaptı. KoçSistem Ar-Ge ve İş Uygulamaları Danışmanlık Direktörü Ömer Özgür Çetinoğlu da, SaaS, tüm müşteriler tarafından aynı kodun kullanıldığı çoklu kiracılı mimariye sahip bir yazılım olduğu için, kullanıcıların bireysel ihtiyaçlarına göre düzenlenebilmesine rağmen, her müşteriye göre özelleştirilme gibi bir durumun da söz konusu olmadığını vurguladı. “Bu nedenle, eğer şirketler kendilerine mahsus, özelleştirilmiş uygulamalar beklemiyorsa, SaaS uygulamalarını hizmet olarak kullanabilirler” yorumunu yapan Çetinoğlu, genelde CRM, satış ekibi otomasyonu, depo yönetimi, satın alma ve müşteri performans yönetimi gibi kolay, standart, diğer sistemlerle bağlantı kurulabilecek, stratejik olmayan uygulamalarda kullanılması gerektiğine vurgu yaptı. Çetinoğlu, “Ayrıca sürekli güncelleme ve yeni fonksiyonlar gerektirecek bir yazılım satın alınacaksa, paket yazılım güncellemeleri ve fonksiyon eklemeleri karmaşık olabileceğinden SaaS iyi bir tercih olacaktır” dedi.
Pazarda ‘hizmet sunumu’ hareketliliği
Workcube Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Açıkel Turhan, işletmelerin iki ana nedenden ötürü uygulama seçimine yöneldiğini söyledi. Buna göre, işletme ya daha önce hiç uygulamadığı bir süreci hayata geçirecektir ya da mevcut sürecinde takip, veri eksikliği gibi problemler yaşıyordur ve burada bir iyileştirme yapmak istiyordur. Turhan’a göre, her iki şekilde de işletme önce hangi süreçlerde problem yaşadığını kendisine itiraf edebilmeli. Eğer bir işletme ‘standart bir yazılım kullanmak istiyorum, şirketime göre özelleştirmelere ihtiyacım yok, üstelik bu iş için ayıracak bütçem de yok, ama bir yazılım ile işlerimi düzene sokmaya ve geliştirmeye ihtiyacım var’ diyorsa, Turhan, SaaS’ın o işletme için en doğru çözüm olacağına işaret etti. IBM Türk Bulut Entegre Teknoloji Hizmetleri Satış Lideri Baran Erdoğan da gerek sektörel eğilimler gerekse kurumsal analiz süreçleri ile ilgili şu yorumu yaptı:
“Sektör bazında baktığımızda SaaS hizmeti her sektör için uygun olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken konu hangi iş yükünün SaaS olarak kullanılmak istendiği. Karar ve analiz süreci ise iki aşama dikkate alınarak tamamlanmalı: İlk olarak SaaS olarak taşınması planlanan iş yükünün tabi olduğu herhangi bir düzenleme var mı, var ise SaaS olarak sağlanan ortam, ISO 27001 gibi regülasyonu karşılıyor mu diye bir değerlendirme yapılmalı. Karar verme aşamasında dikkat edilecek diğer nokta ise fayda/maliyet analizinin yapılması ve kurumsal süreç ve uygulamalarla bütünleştirme aşamalarına özen göstererek SaaS çözümünün teknik ve maliyet açısından uygunluğu tartışılmalı. Tüm bu değerlendirme sürecinin ardından, eğer her şey uygunsa geçiş yapılması için planlama fazına geçilmesini öneriyoruz.”

SAS Pazarlama Çözümü Lideri Nuri Çelikboy’a göre SaaS uygulamalarının örneklerini neredeyse her konu alanında görmek mümkün. ERP ve CRM uygulamaları ise bunlar arasında en yaygın olanları. Bu açıdan, her sektör için SaaS uygulaması bulmak mümkün. Çelikboy ekledi: “Özellikle son dönemde verinin büyümesi, yapısal olmayan verinin analiz edilmek istenmesi ile beraber sosyal medya konusunda da SaaS uygulamaları daha yaygın hale geldi.”
SaaS yapısına geçişte ise önemli olan, Çelikboy’a göre, şirketlerin sahip oldukları bilgi teknolojileri kabiliyetlerinin tipi, seviyesi, maliyeti ve kalitesi. Çelikboy, şirketlerin temelde dört sorunun yanıtını araması gerektiği kanısında: Bu uygulamayı kendi içimizde yapıp ayağa kaldırabilecek yetkinliğe sahip miyiz? Ne kadar donanım yatırımı yapmamız gerekiyor? Zaman kısıtı ne kadar etkileyici? Hizmet olarak almak, şirket organizasyonuna ne kadar esneklik sağlıyor? İnspark Genel Müdürü Serdar Susuz da tedarikçinin önemini şu sözlerle anlattı:
“Tüm sektörlerde SaaS modeli uygulanabilir. SaaS uygulaması satın alırken en önemli kriterler tedarikçi ve çözümü kullanan diğer müşteri referansları. Referans müşteriler çok kiracılı (multi-tenant) modelde hizmet veren bir tedarikçi ise çok önemli. SaaS modelinde sadece yazılımı, donanımı değil inovasyonu bile servis olarak almış olursunuz. Diğer yandan güvenlik, güvenilirlik en fazla sorulan sorular arasında. Tüm yazılım ile ilgili hizmetleri dışkaynak olarak aldığınızda, doğru tedarikçi de kurumu bir adım ileriye götürecektir.”
Bu işe tedarikçi açısından yaklaşan Eczacıbaşı Bilişim Satış Yöneticisi Şenol Vatansever’e göre, sektörün güçlü yerli ve yabancı yazılım oyuncuları, katı ve geleneksel lisanslama modellerini gözden geçirmek ve SaaS modelini de alternatif olarak müşterilerine sunmak durumunda kalacak. Bu durumda, Vatansever, Türkiye’deki kanunlara ve yönetmeliklere uygun, müşterilerin erişilebilirlik ve performans ihtiyaçlarına cevap verebilecek, güvenilir barındırma şirketleri ile işbirliği yapmalarının kaçınılmaz olacağı kanısında. Çünkü bu sürecin gerisinde kalan, müşterinin SaaS eğilimine cevap veremeyen yazılım şirketleri pazar payı kaybedecek, bu payı daha esnek ve melez iş modelleri sunabilen yazılım şirketleri alacak.
Verimli yatırım için detaylı analiz
Netsis Teknoloji ve Ar-Ge’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Yalçın Tarkan ise başta her türlü ticari işletme olmak üzere, hemen hemen tüm sektörlerin bulut teknolojilerinin getirdiği olanaklardan yararlanmasının mümkün olduğunu belirtti ama bir kısıta dikkat çekti: “Önemli kısıtlardan biri e-devlet uygulamaları ile ilgili. E-defter uygulamasında elektronik olarak saklanan beyanname ve defterlerin Türkiye Cumhuriyeti hükümranlık sahasındaki veri merkezlerinde bulunması zorunluluğu mevcut.” Konu tedarikçi seçimi olduğunda Tarkan’ın önceliği, bilişim şirketinin pazardaki güvenilirliği. Tarkan, “Ayrıca verilerinizi teslim ettiğiniz, işlerinizin devamlılığı için güvendiğiniz şirketin hem hizmet aldığınız süreçte, hem de başka bir sisteme taşınmak için verilerinizi geri istediğinizde sorun yaşatmayacağından emin olmalısınız” hatırlatmasını yaptı. İnnova Genel Sektör ve Finans İş Geliştirme Grup Yöneticisi Bilgehan Baykal’a göre, telekom, finans ve sigorta sektörlerinde düzenleyici kurumların yönetmeliklerinde netlikler ortaya çıktıktan sonra SaaS yaygınlaşacak. Perakende, inşaat, lojistik ve inşaat sektörleri de SaaS kullanımında ön plana çıkacak. Konu tedarikçi seçimi olduğunda, Baykal, “Eğer bir yazılım, ilk yatırım maliyeti ve toplam sahip olma maliyeti hesaplandığında, belirlenen vadede geri dönüşüm sağlayabiliyorsa satın alma uygun bir seçenek olabilir. Ancak dönemsel kullanımlar veya münferit projeler için yazılımın satın alınması, büyük maliyetlere neden olabilir. Bu durumda o yazılımların güvenilir bir sağlayıcıdan ‘hizmet olarak’ alınması çok daha mantıklı olur” yorumunu yaptı. Coretech/Logo Yazılım Genel Müdürü Cahit Güvensoy da şu detayları paylaştı:
“SaaS, bireysel olarak günlük hayatımızda uzun süredir kullanmaya alıştığımız Facebook, Gmail, Twitter gibi “.com” isimleri altında olan uygulamaların, bir anlamda kurumsal karşılığını ifade ediyor. Önümüzdeki dönemde SaaS uygulamaları için mobil platformun daha çok kullanım alanı bulacağını öngörüyoruz. Uygulamalara olan güvenin artması ve maliyet avantajı sayesinde, Türkiye’de orta ve küçük boyutta işletmelerin de konuya ilgisi artacak.”
Turkcell Global Bilgi Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı A. Fahri Arkan’a göre ise, SaaS hizmeti alacak şirketlerin dikkat etmesi gereken husus, SaaS hizmetini kendilerine verecek olan şirketin tüm uygulamalarını uluslararası standartlara göre yönettiğinden emin olması. İşletme maliyet modeli ile çalışmayı tercih edecek şirketler için SaaS’ın en uygun çalışma modeli olduğuna işaret eden Arkan, “Halihazırda SaaS üzerinden çözüm sunan uygulama sayısı çok fazla olmadığı için şirketlerin SaaS çözümüne giderken kullanacakları yazılımın yeteneklerini iyi analiz etmeleri ve kendileri için uygun hale getirmeleri çok önemli” eklemesini de yaptı.

YASAL DÜZENLEMELERLE İLERLEME

Serkan-EsenSaaS’ın yaygınlaşması ile hemen her türlü yazılımı hizmet olarak kiralamak kolaylaştı ve Turcom Teknoloji Yazılım Satış Müdürü Serkan Esen’e göre, eskiden sadece e-posta hizmeti alabiliyorken, şimdi ERP’den doküman yönetim sistemine, CRM’den Office programlarına kadar neredeyse her türlü yazılımı SaaS olarak kullanabiliyoruz. “Bu anlamda SaaS’ın fayda sağlayamayacağı bir sektör bulmak zor” yorumunu yapan Serkan Esen, ekledi: “Bununla birlikte kamuda, halka açık şirketlerde, finans, savunma gibi gizliliği yüksek sektörlerde, belirli düzenlemeler, kanunlar ve politikalardan dolayı SaaS’a mesafeli bakılmakta. Ancak yasal düzenlemelerle bu konuda da ilerlemeler sağlanacaktır.”

İŞİN TEMELİ; HİZMETİN CİNSİ

Açıkel-Turhan-Workcube Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Özlem Açıkel Turhan’a göre, SaaS uygulaması için ‘uygun’ veya ‘uygun olmayan’ sektör şeklinde bir ayrım yapmak doğru olmaz. Çünkü SaaS modeli, işletmenin bulunduğu sektörle ilgili değil, alacağı hizmetin cinsi ile ilgilidir. Turhan buna örnek olarak, her işletmenin CRM uygulamasına sahip olmak istemeyebileceğini veya işletme muhasebe hizmetini farklı bir şirketten hizmet olarak aldığı için böyle bir araca ihtiyaç duymayabileceğini gösterdi.

Nil-BağdanVERİMLİLİK, MALİYET VE GÜVENLİK ANALİZİ

Konu hangi uygulamaları hizmet olarak almak gerektiğine karar vermek olunca, HP Türkiye Yazılım Ülke Müdürü Nil Bağdan, burada da bulut bilişimin genel modelinin geçerli olduğunu belirtti. Yani öncelikle kurumlar hangi iş süreçlerinde SaaS’a geçmeleri gerektiğini tespit etmeli. Bağdan, bu karar için danışmanlık da alabileceklerine işaret ederek, “Verimlilik, maliyet ve güvenlik, analiz sürecine konu olması gereken üç temel nokta” hatırlatmasını yaptı. “Ardından, hangi hizmet ve çözüm sağlayıcı ile çalışacaklarını bilmeleri gerekiyor” diyen Bağdan’a göre, bir şirket daha önce belirli bir markanın yazılımlarını satın alarak kullanmışsa, SaaS için de o markanın yazılımlarını tercih edebilir.

ÖNCELİK TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİNİN

omer-Özgür-ÇetinoğluSaaS’ın yeni bir kavram olarak ortaya çıktığına ve henüz olgunlaşmakta olan bir pazar olduğuna işaret eden KoçSistem Ar-Ge ve İş Uygulamaları Danışmanlık Direktörü Ömer Özgür Çetinoğlu’na göre, bu nedenle sadece tüm gelişmeleri yakından takip eden teknoloji şirketleri tarafından yaygın olarak kullanılıyor. Ama Çetinoğlu hatırlatmadan geçmedi: “Ancak SaaS’ın asıl amacı; teknolojik yatırımı olmayan şirketlerin de teknolojiyi kullanabilmelerini sağlamak.”
ETİKETLER : Sayı:897

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics