Dosya Sağlık Sektöründe Bilişim 11 KASIM 2013 / 08:32

Sağlık alanındaki yeni eğilim bulut bilişim

Hızla gelişen genişbant ve bulut teknolojileri sağlık kuruluşları açısından önemli yenilikler sunuyor.

Mobil cihazların gelişmesi ve her geçen gün akıllanmasıyla, hasta-doktor-hastane arasındaki etkileşim hızla gelişiyor ve etkinleşiyor. Netaş Kamu Satış ve Ankara Bölge Direktörü Ahmet Şüküroğlu’nun verdiği bilgilere göre; her noktadan ulaşılabilir, sistematik ve transfer edilebilir hasta kayıtları, muayene tarihi, aşı zamanı, ilaç kullanma zamanı, tarama ve check-up zaman uyarıları, sigorta ile ilgili geri bildirim ve uyarım sistemleri, sağlık verilerinin uzaktan ve sürekli takip edilmesi, elektronik karar destek sistemleri, bilgisayarlı tanı ve tedavi karar sistemleri gibi alanlarda, mobil uygulamalar sayesinde çok daha hızlı ve doğru sonuç alınabiliyor. Şüküroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Genişbant ve bulut ile birlikte, yakın gelecekte hemen bütün hastanelerin, kendi hastalarıyla gerçek zamanlı iletişim halinde olacağı, tüm tıbbi takiplerin hastaneler tarafından yapılarak, hastalara iletilmesi bekleniyor. Bu kapsamda hastanelerin yakında tümüyle tele tıp platformlarına dönüşeceği ve tüm sağlık hizmetlerinin daha gelişmiş mobil cihazlar aracılığıyla sunulacağı öngörülüyor. Dolayısıyla bulut teknolojisiyle birlikte mobil uygulamaların gelecekte insan sağlığı ve sağlık sektörü üzerinde çok etkin bir rolü olacağı inancındayız.”
Sisoft Genel Müdürü Ömer Siso da görüşlerini şöyle açıkladı: “Sağlık bilişimi sağlık hizmetinin sunumunu kolaylaştırırken, hataları en aza indiren bir yapı sunuyor. Sağlıkta web tabanlı mimari ve mobiliteye yatırım yapan bir şirket olarak, ülkemizde olduğu gibi küresel sağlık oyuncuları arasında da bulut teknolojinin en öndeki unsurlarından biriyiz artık. Bulut bilişim, veri açısından güvenlik ve izlenebilirlik gibi gereksinimlere karşılık vermektedir. Radyoloji görüntülerinin (PACS) arşivleme ve iletişim sistemlerinde depolanma gereksinimi de bulut bilişimi zorunlu hale getirmiştir.”

Mobil teknolojiler birçok yükü hafifletecek

Sağlığa erişim arttıkça, yeni teknolojilerle erken tanı ve tedavi yöntemleri geliştikçe ve hastalar bilinçlendikçe bütün gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de ortalama yaşam süresi giderek artmaktadır. Bu gelişmeleri değerlendiren Oracle Türkiye Sağlık Sektörü İş Geliştirme Direktörü Korhan An, şunları kaydetti:
“Bu gelişmelerin sağlık sektörüne olan negatif etkisi ise yaşlılıkla beraber artan değişik kronik hastalıklar ve bunlarla mücadelenin sisteme getirdiği maliyet yüküdür. Bu yükten ülkemizi kurtarabilecek ve hastalara daha kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sağlayabilecek en önemli şey ise mobil sağlık teknolojileri olacaktır.”

Sürdürülebilir ve etkin talepler destekleniyor

BT Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Attila Kesimgil, konu hakkında şöyle konuştu:
“Hastaneler artık güvenli ağ platformları, kablosuz ağlar ve gerçek zamanlı hasta bilgilerini bakım merkezine anında sağlayabilen mobil cihazları da kapsayan hasta merkezli çözümlerle sınırları aşıyor. Bilişim ekipman tedarikinin koordinasyonunda ve yüksek değerli varlıkların nerede ve kimin tarafından kullanıldığı bilgisiyle düzenli mal akışının sağlanmasında hastane personeline yardım ediyor.”
ETİKETLER : Sayı:945