Dosya Sağlıkta Bilişim Özel Dosyası 16 EKİM 2016 / 07:20

SENSÖRLERLE BİRLİKTE PEK ÇOK SAĞLIK ÇÖZÜMÜ SAĞLANIYOR

Bireylerin en vazgeçilmez haklarından biri şüphesiz sağlık hizmetidir. Bu hizmetlerin giderek bulut bilişim, büyük veri ve IoT (Nesnelerin interneti) teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte daha etkin sunulabiliyor olması yaşam kalitesinde verimlilik artışı sağlayacak. “Sağlık hizmetlerinde, bireylerin tanı ve tedaviye erişimini kolaylaştırmaya yönelik olarak teknolojik gelişmeler en üst seviyede kullanılıyor” diyen Fujitsu Sunucu Kategori Müdürü  Yakup Fındık, şunları kaydetti:
“Sağlık Bakanlığı, bu kapsamda tüm vatandaşlarının sağlık bilgilerine e-Devlet ve mobil platformlardan erişebildiği e-Nabız projesini hayata geçirdi. Bu sistem vatandaşlara hayatları boyunca tüm sağlık kayıtlarını muhafaza etme ve bu kayıtlara her an her yerden ulaşabilme imkânı tanırken, bu kayıtları hastaların izinleri doğrultusunda farklı hekimlerin de erişimine açarak, tanı ve tedavi sürecine hız kazandırması sağlanıyor. Hastaların bilgilerinin güvenli ortamda korunması ve ihtiyaç anında paylaşılması gibi çözümler, bulut bilişim ve büyük veri çözümleriyle mümkün olabiliyor. e-Nabız projesinin gelişerek yaygınlaştırılmasında en büyük altyapı ihtiyacı projenin yapısında akıllı IoT teknoloji ürünlerini barındırmasına bağlıdır. Fujitsu'nun sağlık alanında sunduğu IoT ürünleri olan biyometrik, RFID ve mobil sağlık sensör çözümleri, sadece büyük veri yönetimiyle sınırlı değil. Toplumun yaşlanan veya kronik hastalıklarla boğuşan bireyleri için giyilebilir IoT teknolojileri de kullanıcıların sağlık sorunlarına çözüm oluşturabiliyor. Hasta odalarındaki hijyeni sağlamak ve takip edebilmek adına yatak çarşaflarına takılan yıkanabilir sensörler, hastaların nabız takibi, kalp ritimleri takibi ve hatta hastanın kontrolsüz düşmelerini takip edebilen sensörler bulunmakta.  Fujitsu; sağlık personelini zamanında haberdar ederek erken müdahale imkânı sunan tüm bu teknolojik sensörlerle birlikte hastaların yaşama tutunmalarını amaçlayan pek çok çözümü de sağlıyor. Fujitsu, dünya üzerinde 50’yi aşkın kamu odaklı sağlık kurumlarıyla, 40 yılı aşkın bir süredir çok kapsamlı sağlık teknolojileri ve çözümleri sunuyor. Türkiye'de SGK ile birlikte yürütülen Avuç İçi Biyometrik Kimlik Doğrulama Sistemi bu hizmetlerden sadece birisi. Hastaların doğru hizmete zamanında ulaşmasını sağlayan, operasyonel performansı artırmanın yanı sıra maliyet ve verimliliği de gözeten Fujitsu'nun son derece başarılı yürüyen projelerini Türkiye'ye sunmak istiyoruz.
Ülkemizde ne mutlu ki son yıllarda giderek artan biçimde kaliteli sağlık hizmeti sunuluyor. Kamu yatırımları içinde sağlık, önemli bir yer teşkil ediyor. Sağlık Bakanlığı’nca yürütülmekte olan Akıllı Şehir Hastaneleri projeleri bilindiği gibi 22 ilde yapılması planlanan ve yapımı devam eden 34 hastaneyi kapsıyor. Proje; 43 bin 200 ek yatak kapasiteli akıllı şehir hastanelerinin tamamlanmasıyla Türkiye sağlık sektörü açısından çok büyük bir yapıya sahip olacak. Doğru bir şekilde planlanan BT yatırımlarıyla istenilen verimliliğe ulaşmak daha kolay olacaktır. Doğru planlamanın teknolojik altyapılarla buluşması Türkiye’nin 6 yıl içerisinde dünyada çok büyük bir sağlık merkezi olmasını sağlayacaktır.  Ülkemizde de küresel düzeyde gelişen teknolojilere paralel; bulut teknolojileriyle desteklenen büyük veri analiz çözümleri, teşhis ve müdahale sürelerini önemli miktarda düşürecek IoT teknolojileri olan biyometrik, RFID ve mobil çözümlere yatırım yapılacağını düşünüyoruz. Fujitsu'nun ‘İnsan Odaklı Toplum’ vizyonuna uygun olarak tüm dünyada bir çok ülkede sunduğumuz sağlık çözümlerinin Türkiye'de de artarak yer alacağına inanıyoruz.”
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics