Dosya Sağlıkta Bilişim ve Beklentiler 13 MAYIS 2016 / 18:47

KARAR VERME SÜRECİNİ DESTEKLEYECEK YAZILIMLAR

Sağlık, BT sistemleri anlamında standartlaşmadan en uzak, veri paylaşımının en az olduğu sektörlerden biri olarak öne çıkıyor. SAP Türkiye Endüstri ve Uygulamalar Satış Destek Direktörü Özgür Odabaşıoğlu, şunları kaydetti: “Bu bağlamda, kişilerin yaşadığı sağlık deneyimini artırmak için BT anlamında gidilecek daha çok yol olduğunu söyleyebiliriz. SAP olarak kişinin tüm sağlık verisinin konsolide edildiği sağlık altyapısı konusunda çözümler sunuyoruz. Bu da sağlık sektöründeki çalışanların hastayı daha iyi tanıması, anlaması, anlamlandırması ve ona özel teşhis, tetkik ve tedavi yöntemleri geliştirmesini sağlıyor. SAP’nin özellikle fark yarattığı konu ise; ‘SAP Medical Research Insight’ yazılımıyla gen bilgisi de dahil kişiyi tanımayı ve ona özel klinik karar verme sürecini destekleyecek yazılımları sunması.
SAP son zamanlarda, sağlık hizmetlerindeki çalışmalarını derinleştirerek bilgilerin dijitalleşmesini ve bu bilgilerin kolayca paylaşılıp analiz edilmesini sağlıyor. Sunduğumuz bu yapının e-Nabız ile de tümleşik şekilde çalışabileceğini biliyoruz ve entegrasyonun en optimal şekilde yapılabilmesi için kamuda mevzuat ile ilgili değişiklikleri yakından takip ediyoruz. Örneğin; ASCO (American Society of Clinical Oncology) SAP HANA’ya geçerek bütün hasta bilgilerini tek bir yerde toplayabilecek. Bu durum eş zamanlı analiz imkânı sunarak hastaların tedavisinde, bakımlarında daha gelişmiş ve üst düzey hizmet kalitesi sağlayacak.”
 
9 milyon dolar tasarruf sağlandı 
Sağlık sektöründe Türkiye’nin deneyiminin çok yüksek olduğu bir ülke olduğunun altını çizen Özgür Odabaşıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece yurt içinde değil, yurt dışındaki hastalara da sağlık turizmi sayesinde hizmet sunabilecek imkânlara sahibiz. Tabii ki bu yapının sağlıklı işlemesi için kurumsal kaynak planlamasının doğru yapılması, hem maliyet etkin çalışmak hem de hasta memnuniyetini artırmak için önemli. SAP ERP ve SAP Medical Research Insight’in beraber çalıştığı durumlarda ise önleyici hekimlik için gereken altyapıyı kurgulamak mümkün. Bu doğrultuda biz, dünya çapında sunduğumuz çözümlerle Türkiye’de de ‘Koruyucu Hekimliği’ temel alacak sağlık yaklaşımı için gereken BT altyapısını uçtan uca sunmaya talibiz. Hastaların kendi hastalık geçmişini tam olarak aktaramaması doktorlar için önemli bir sıkıntı. Tedavi yönteminde hayati önem taşıyan bu faktör SAP çözümleri sayesinde bilgilerin depolanması ve analiz edilmesiyle ortadan kalkıyor. Aynı zamanda bilgilerin bir yerde toplanmasıyla maliyetler de kontrol altına alınabilecek. Bu anlamda daha önceden birçok farklı sistemde depolanan bilgilerin SAP S/4HANA ile tek bir noktada birleşmesi oldukça önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Yurt dışında hayata geçirilen bir örnek projede de, bu uygulama sayesinde tedarik maliyetinde 9 milyon dolar tasarruf sağlandı.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics