Dosya Sağlıkta Bilişim 04 MAYIS 2015 / 10:11

TÜM BİLGİ VE VERİLER TAKİP ALTINDA

Advantech, merkezi Tayvan olan ve endüstriyel bilgisayar ve aksamları üretiminde dünya lideri olan bir firmadır. Entegre PC, Otomasyon ve Akıllı Servis ürünlerinde uzman olan firma, sağlık sektöründe ise  dijital hastane veya akıllı hastane konusunda ürünler geliştirmektedir. Hastanelerde kullanılan kağıt ortamını ortadan kaldırmayı ve ortaya çıkacak ve çıkmış olan tüm bilgi veya verilerin dijital ortamda takip edilmesini öngören bu ürünler aslında 4 ana başlık altında toplanabilir.

Mobil İş Üniteleri: Üzerindeki bilgisayarı 10 saate yakın süre çalıştırabilen bir bataryaya sahip bu ünite ile hemşireler tüm viziteleri süresince bu üniteyi yanında taşır, hasta ile ilgili yapılması gereken işlemleri bu bilgisayar üzerinden takip eder, her an hastane bilgi yönetimi yazılımı ile entegre çalıştıkları için hastanın bilgilerine anında ulaşır ve girilmesi gereken bilgileri anında girer ve hastanın vital bilgilerini bu bilgisayar üzerinden anında görebilir veya incelebilir. Bu yöntem ile hemşire ve doktorlar hasta bilgilerine hasta yanında ulaşabilir ve zaman kaybetmeden girilmesi gereken takip bilgilerini  bu ünite üzerinden girebilirler.

Medikal Tablet Bilgisayarlar: Doktor ve hemşirenin hasta ile ilgili bilgileri istedikleri an görmesini sağlayan ve istenen bilgilerin istenen hasta kartına girilmesine olanak sağlayan bu üniteler, üstün işlemci hızları, barkod okuyucu sistemleri, NFC, RFID okuyucuları, GPS ve 3G özellikleri ile akıllı bir telefon ve masa üstü bir PC den beklenen tüm aplikasyonları gerçekleştirebilirler. Hastane ortamına uygun olarak üretilmiş oldukları için alkolle yıkanıp bakteri oluşumundan uzak tutulmaları dışında aynı ünite 90 cm den düşmeye karşı da özel olarak dizayn edilmiştir.

Yatak Başı Özel Bilgisayarlar: Hastanın kullandığı TV’nin bilgisayara ve aynı bilgisayarın sadece TV uygulamaları için değil de hastanın sosyal medya, haberleşme, e-posta, hasta eğtimi, eğlence ve diğer aplikasyonların kullanıldığı özel bir araca dönüştüğünü hayal edin. Dahası aynı PC’nin hastanın kullanmadığı süreçte doktor tarafından hastanın bilgilerinin izlendiği ve girilmesi gereken bilgilerin girildiği araç olarak ta kullanılabildiğini düşünün. Yatak Başı Özel Bilgisayarlar ile bunların hepsini aynı an da yapabilmek artık mümkün.

Özel Ortam Bilgisayarları: Günümüzde firmalarımızda, fabrikalarımızda ve tabi ki hastanelerimizde kurumsal / endüstriyel bilgisayarlar yerine tüketici ürünleri kullanılmaktadır. Tüketici ürünleri içindeki fan nedeni ile bakteri toplayan, alkolle silinemeyen paneli nedeni ile mikropların temizlenemediği, 7x24 kullanıma uygun olmadıkları için yüksek enerji harcayan ve sıkça arızalanan ürünlerdir ve bugün hastanelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Özel Ortam Bilgisayarları ile hastanenin Acil, Ameliyat ve Yoğun bakım ünitelerinde artık bu sorunların üstesinden gelinebildiği gibi kısa süre sonra yapılan yatırım, elde edilen faydalar sayesinde geri dönmekte ve diğer faydalar ise hastane ve hasta için verimliliğe dönmektedir.

Türkiye özellikle son dönemlerde dijital hastane konusunda önemli atılımlar yapmıştır. Bu konuda öncü olan pek çok standart Türkiye’ye getirilmiş ve bu standartların Türkiye’de uygulanmasına başlanmıştır. Daha yeni bir kuram olduğu için yaygınlaşmamak ile beraber bulunan konum itibari ile pek çok hastanede konu ile ilgili  çalışmalar başlamış durumdadır.

Advantech Türkiye Ülke Müdürü  Mert Erinç

 
ETİKETLER : 1020

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics