Sağlıkta Teknoloji 01 MART 2011 / 02:39

2011'in sağlık projeleri

Sağlık Bakanlığı 2005 yılında başlattığı “Sağlıkta Dönüşüm” programını 2011 yılında Aile Hekimliği ile güçlendiriyor. 2011 yılında tüm Türkiye’de uygulamaya alınacak projenin yanı sıra Sağlık Bakanlığı, “Merkezi Randevu Sistemi”, “İlaç Takip Sistemi” gibi projelerdeki gelişmelerle birlikte vatandaşlara yönelik “İlaç kontrol sistemi” ve Sağlık.Net’e yönelik yeni ihale alımları olacak.

Teletıp
Teletıp projesinde yüzde 98 yoğunlukla radyoloji, yüzde 2 yoğunlukla patoloji alanında hizmet veriliyor. Projenin ilk etabı Aralık 2007 tarihinde faaliyete başladı ve sistem 11 Gönderici 7 Alıcı hastanede çalışmaya başladı.

Teletıp Projesi I. Faz kapsamında, Tele-Radyoloji, Tele-Patoloji, Tele-EKG servisleri kuruldu. 2008 yılında, Teletıp Projesinin ikinci etabında, 50 Gönderici 3 Alıcı kuruluş daha kapsama alınarak 2009 yılı Ağustos ayı içerisinde kurulum çalışmaları tamamlandı. 2011 yılı içinde bütünleştirme çalışmalarına aile hekimleri de katılacak ve farklı bütünleşik sistemler de uygulama için sırada bekleyecek.
aile_hekimligiAile Hekimliği
Aile hekimliği dosya çalışmamızda konuya tüm ayrıntıları ile dikkat çektiğimiz için burada özetlemek gerekirse 2011 yılında Sağlık Bakanlığı’nda en fazla dikkat çekecek konu aile hekimliği olacak. Şirketler Aile Hekimliği Bilgi Sistemleri çalışmalarını tamamlamış durumda. Bakanlık ise bu konuda merkezi birimlerde biriken verilerin işlenmesi ve bu verilerin birbiriyle konuşmasını sağlayacak. Bunun için de 2011 yılında Sağlık.Net’in tüm birimlerle bütünleştirilmesi hedefleniyor.

saglik_netSağlık.Net
Sağlık Bakanlığı 2011 yılı içerisinde var olan projelerin üst katmanlarına yönelik ihalelere ve Sağlık.Net’in geneli için hizmet alımlarına yönelik ihalelere çıkmayı hedefliyor. 2011 yılı içerisinde Sağlık Bakanlığı’nın bir başka önemli alımı da karar destek sistemlerine yönelik olacak. Bakanlık özellikle toplanan verilerin daha iyi analiz edilmesi ve veri madenciliğine yönelik çalışmalar yürütmek amacıyla karar destek sistemlerine olan
ihtiyaçlarını çeşitli platformlarda dile getiriyor.

randevuMerkezi Randevu Sistemi
Pilot olarak uygulamaya alınan Merkezi Hastane Randevu Sistemi ile ilgili 2011 yılında yeni illerin çağrı merkezi sistemine bütünleştirilmesi bekleniyor. Alo 182 üzerinden vatandaşlar canlı operatörlere bağlanarak randevu işlemlerini yürütebiliyor. Var olan sistem 9 ilde çalışır durumda. 12 ilde hazır olduğunu bakanlık yetkilileri belirtiyor ancak kapasiteler pilot uygulama için hazırlandığı için henüz çağrı merkezinin kapasitesi yeni illerin eklenmesine müsait değil. Ancak bakanlığın hedefi 2011 yılı içerisinde sistemi 81 ilde yaygınlaştırmak. Bakanlık tarafından yürütülen e-sağlık uygulamalarının çağrı merkezlerinin tek bir çatı altında toplanması amacıyla 0 212 269 69 65 numaralı e-Sağlık Çağrı Merkezi hizmete geçtiğimiz günlerde girdi. Bu çağrı merkezi üzerinden ÇKYS, Sağlık Net ve 27 adet web uygulaması ile ilgili soru ve sorunlar canlı operatörler tarafından cevaplanıyor.

ilacİlaç Takip Sistemi
2010 yılında büyük sıkıntıların yaşandığı “İlaç Takip Sistemi” 2011’de tekrar gözden geçirilecek. Türkiye’de yılda 1,5 milyar kutu ilaç dolaşımda
oluyor. Sistem ile bu ilaçlar kare kod barkod sistemiyle numaralandırılıyor. Ancak son dönemde bu sistemin kopyalanması büyük sıkıntılara yol açmıştı. 2011 yılında “İlaç Takip Sistemi”ne bütünleştirilmesi hedeflenen bir başka proje ise vatandaşlara yönelik olacak. Vatandaşlar aldığı ilacı evindeki web kamerasından okutarak ilaca yönelik tüm bilgilere ulaşabilecek. Karşınıza ilacın doğru ve güvenilir olduğu, ilaçla ilgili bilgiler, kullanım talimatı gibi birçok veri gelecek.
ETİKETLER : Sayı:810

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics