Sağlıkta Teknoloji 18 NİSAN 2013 / 09:37

Eczaneler e-imzaya geçiyor

E-reçete, Eczacı Bilgi Sistemi (EBS) ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası (TİTUBB) sistemlerinin kullanımında da e-imza gerekliliği ortaya çıktı. Bu gündem kapsamında E-GÜVEN ile Türk Eczacıları Birliği (TEB) yaptıkları anlaşmayla Ocak ayında resmi olarak yürürlüğe giren e-reçete projesi ve e-imzanın bütünleşik olduğu diğer projelerde kullanımı doğrultusunda 20 bin eczanenin ihtiyaç duyacağı e-imza çözümünü eczacılara sunmaya başladılar. Yasalaşmasının ardından SGK Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalarda 15 Ocak 2013 tarihi itibariyle hekimler tarafından yazılan tüm reçetelerin, e-reçete olarak yazılması gerektiği vurgulanmış ve bu tarihten itibaren yazılmış olan kağıt reçetelerin eczaneler tarafından karşılanmayacağı da duyurulmuştu.

TEB Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, e-imza sözleşmesinin imzalandığı 30 Ocak 2013 tarihinden itibaren bugün itibariyle 9 bin 479 eczacının hızlı bir biçimde sistemle bütünleştiğini belirtirken, E-GÜVEN Genel Müdürü Can Orhun, “E-imza çözümü kamuda ve iş dünyasında bir çok sektörde olduğu gibi halkın da doğrudan temas ettiği alanlarda verimlilik sunmaya devam ediyor. Bunun son ve başarılı örneği olarak e-reçeteye geçişle beraber Türkiye genelindeki bütün eczanelerin yeni sistemler üzerinden e-imza kullanımına başlamasını gösterebiliriz” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN