Sağlıkta Teknoloji 17 OCAK 2014 / 15:00

Google şekeri gözünden anlar

Google’ın sağlık alanında yeni giyilebilir teknoloji ürünü, kan şekerini ölçen akıllı kontak lensin prototipi hazır. Lens testlerden geçti ancak halen geliştiriliyor. Google  akıllı kontak lens üretiyor.  Giyilebilir teknolojilerde en yeni ürünlerden biri olan akıllı kontak lens, gözyaşı sıvısından kan şekerini ölçüyor. Henüz prototip düzeyinde olan lensin, iki katmanı arasında yer alan glükoz sensörü kan şekerini ölçüyor.

Şeker hastaları tatlı tatlı bakacak

Vücutla bütünleşik olan ürün, sürekli ölçüm yapma imkanı bulduğu için, şeker seviyesinin limiti aşması durumunda mikro LED ışıkla uyarı verecek. Parmak ucundan alınan örnekle kan şekerini ölçen cihazlardan daha pratik uygulaması olan lens, bir çok sağlık uygulama testini geçti ancak halen geliştirilme aşamasında. Günümüzde hızlı beslenme, GDO'lu ürünlerin insan yapısına bozucu etkileri, dengesiz ve  kötü beslenme alışkanlıkları 20 yıl içinde dünyanın yüzde 10'unun diyabet hastası olacağı sonuçlarını veriyor. Geliştirilen teknolojik ürünler, gelecekte karşılaşacağımız sorunlara karşı şimdiden bizleri hazırlıyor.

Giyilebilir sağlık

Giyilebilir teknoloji ürünleri ağırlıklı olarak sağlık alanında geliştiriliyor. Giyilebilir teknolojiler sağlık alanında ; sporcular, bedensel engelliler, kronik hastalığı olan insanlar gibi, sağlık teknolojilerine sürekli olarak bağımlı olan insanların hayatını kolaylaştıracak.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN