Sağlıkta Teknoloji 30 MART 2011 / 21:59

HIPERMED ile sağlığa teknolojik destek

İnnova, uluslararası arenada gerçekleştirdiği Ar-Ge projeleri ile sağlık sektöründe de güçlü bir aktör olma yolunda ilerlemeyi hedefliyor. EUREKA kapsamında bir CELTIC projesi olan HIPERMED’i hayata geçiren İnnova, doktor – hasta ilişkilerinde yeni bir döneme girilmesini amaçlıyor. Farklı üreticiler tarafından üretilen tıbbi cihazların birbiri ile iletişimini sağlayan HIgh PERformance TeleMEDicine Platform (HIPERMED) projesi sayesinde gelişmiş sağlık hizmetlerinin sunulmasının yanı sıra bu hizmetlerinin verimliliği de arttırılmasına da destek olunuyor.

Proje ilişkin olarak bir açıklama yapan İnnova Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Atalay, Temmuz ayında TUBİTAK TEYDEB tarafından destek kararı alınarak Türkiye’de başlatılan ve CELTIC projesi olan HIPERMED’in sağladığı avantajlar sayesinde doktor-doktor ve doktor-hasta ilişkilerinde yeni bir döneme girildiğini belirtti. Atalay sözlerine şöyle devam etti: “HIPERMED sayesinde önümüzdeki dönemde doktorlar hastaların evde bakımı ve rehabilitasyonunu uzaktan kontrol edebilirken, meslektaşlarıyla da görüş birliğine dayalı teşhis, sağlık danışmanlığı ve tele-öğretim gibi konularda bu platform üzerinden iletişim kurabilecekler. Yüksek görüntü çözünürlüğünde (high-definition) medikal veri aktarımını yüksek hızlarda sağlayan platform ile gerek Doktor-Doktor, gerekse Doktor-Hasta arasında uzaktan iletişim alanında çok büyük bir ilerleme kaydedilmiş olacak. Ülkemize değer katacak yeni projelere imza atmak için çalışmalarımıza Türk mühendislerimizle devam ediyoruz.”

Aralık 2012’de bitmesi öngörülen HIPERMED, İsveç’ten İspanya’ya Türkiye’den Mısır’a 20’ye yakın şirket ve araştırma enstitüsünün ortak olarak geliştirdiği EUREKA etiketli bir CELTIC projesi olarak konumlanıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics