Sağlıkta Teknoloji 21 ŞUBAT 2014 / 09:56

Kalbin içini gören çip üretildi

Georgia Teknoloji Üniversitesi bilim insanları 1,4 milimetre büyüklüğünde bir çip ürettiklerini ve bu çip ile damarların iç kısmının ve kalbin 3D görüntüsünü elde edebildikleri açıkladı.

Georgia Teknoloji Üniversitesi'nde geliştirilen çip, kalp ve damarların 3 boyutlu görüntüsünün alınmasını sağlıyor. Halen geliştirilme aşamasında olan çip üzerindeki 56 element kalp ve damarlara 20 MHz'lik ultrason dalgaları gönderebiliyor ve diğer 48 element de ses sinyallerini algılayabiliyor. Vücutta bulunan çip, mikroskobik kablo aracılığıyla dışardaki alıcıya bilgi aktarıyor. Geliştirilen çip, kalp ve damar hastalıklarının tanı ve tedavisinde  önemli gelişme sağlayacak. Ayrıca henüz insanlar üzerinde denenmemiş olan bu çip, daha pek çok başka tıbbi gelişmenin de yolunu açacak.

Normal şartlarda damarların incelenmesi Scan ile yapılabiliyor ancak bu yöntemde damarlarda sadece bir noktaya yönelik inceleme yapılabiliyor. Araştırmacı F. Levent Degertekin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "örneğin tamamen tıkanmış olan bir damarın neden tıkandığı konusunda bilgi verecek bir sisteme ihtiyaç duyuyoruz. Daha kapsamlı ve esnek bir katater olmasını istiyoruz. Damarları incelerken arkasını, önünü ve yan kısımlarına detaylı bir şekilde bakmamız gerekiyor. Bunu uygulayacak bir sistem henüz mevcut değil." diyor. 

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics