Dosya Sanal Dünyanın Sanal Teknolojileri; Bulut ve Veri 29 NİSAN 2017 / 17:44

Şirketler çevik yapıya kavuşuyor

Dijital dönüşüm süreçlerini bir bütün olarak görmek gerekiyor. Bu dijital dönüşüm içinde birçok kavram, teknoloji, eğilim ve ürün/çözüm grubu farklı ve çeşitli roller oynamakta ve bu dijital dönüşümü yönlendirmekte, beslemekte. Dijital dönüşümü mümkün kılan başlıca öğenin BT platformları olduğunu belirten Amazon Web Services Türkiye Kurumsal Müşteriler Yöneticisi Mert Doğu, şu bilgileri verdi:
“Bu platformlar, çeviklik, ölçeklenebilirlik, güvenlilik, global olma, ekonomik olma gibi özelliklere sahip olmalı, en geniş kapsamıyla BT teknolojilerine erişimi sağlamalıdır. Bu noktada biz de Amazon Web Services olarak saydığım bu konulara özellikle önem veriyor ve müşterilerin de AWS’yi seçmesinde belirleyici olduğunu düşünüyoruz. Çeviklik bu BT platformları için kritik bir konudur. Hızlı davranabilmek, veri bazlı karar vermek günümüzde büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle fikirleri çabuk denemek, hataları hızlı ve mümkün olduğunca maliyetsiz yapmak ve bu hatalardan öğrenmek ‘lean’ çalışma prensibinin temelini oluşturur. AWS platformu BT yapılarını dakikalar içerisinde kurup, ihtiyacınız kadar kullanıp, kullandığınız kadar ödediğiniz sistemler sunarak şirketlerin çevikliğine destek oluyor.  Yine ölçeklenebilirlik diğer bir önemli konu. Ölçeklenebilir bir BT platformuyla ihtiyacınızın azalıp artmasına göre kapasitenizi büyütüp küçültebiliyorsunuz. Uzun süren ve hataya açık kapasite planlama işlerinden kurtulup, müşterilerinize/kullanıcılarınıza hem az hem yüksek yük durumlarında aynı hizmet kalitesini sunabiliyorsunuz.”
Günümüzde teknoloji çok hızlı gelişiyor, işlerimiz küreselleşiyor. “BT platformlarının teknolojik gelişimlere ayak uydurması ve ihtiyaç olduğunda size dünyanın herhangi bir noktasında hizmet verebilmesi gerekiyor” diyen Mert Doğu, açıklamalarını şöyle sürdürdü.
“AWS sürekli gelişen ve şu anda 90’ın üstünde hizmeti ve 35 kategoride 3800’ün üstünde yazılım/uygulama seçeneği sunan ‘Market Place’ (BT Pazarı) ile müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılıyor. 16 farklı coğrafyada 42 veri merkezi (Availability Zone) ile istenildiği anda dünyanın herhangi bir noktasındaki yeni müşterilerinize daha yakın olmanızı sağlıyor.
Ölçekleri veya faaliyet gösterdikleri alanlardan bağımsız olarak, tüm kurumlar ve şirketler, veriye kesintisiz şekilde erişmek, olabilecek en güvenli şekilde verilerini depolamak ve en kolay ve efektif şekilde de yedeklemek istiyor. Veri çözümleri, iş süreçlerinde sürekliliği sağlamakta da ana faktörlerden biridir. Bu çözümler bir kesinti halinde ise maddi zararları asgariye indirerek şirketlere önemli bir katma değer sağlıyor. BT kaynaklarını buluta taşıyan şirketler önemli miktarda maddi tasarruf ediyor ve yeni bulut tabanlı uygulamaları kullanmayı sağlayacak esnek bir yapıya sahip oluyor. Bulutun bu faydalarından yararlanırken güvenlik her zaman önde gelen önceliklerden olmalıdır. Kullanıcılarımız AWS kullanarak depoladıkları verileri için hem muhtemel saldırılara karşı etkin bir koruma oluşturabiliyor hem de çeşitli uluslararası düzenleme ve sertifikalara uyumlu bir altyapıdan faydalanıyor.
Bulut teknolojileri kullanıldığında önden herhangi bir sermaye gideri olmaz. Servisler kullandıkça öde modeli ile çalışır. Kurumlar çoğaltıp azaltabilecekleri gerçek elastik kapasiteye sahip olurlar. Çok çabuk hareket edebilirler ve dakikalar içerisinde başlatabilirler. Kurumlar, teknoloji altyapılarını idare etmek yerine, kendi işlerinde farklılık yaratacak alanlara odaklanarak müşterileri için katma değer yaratabilirler.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics