Dosya Sanallaştırma, Veri Depolama 13 MAYIS 2013 / 08:40

Dönem sanallaştırma dönemi

Bulut bilişimin de ilk adımı sayılabilecek olan sanallaştırmanın iş süreçlerine getirdiği çözümler şirketleri birçok maliyetten kurtarıyor. Özellikle enerji tüketimi ve verimlilik alanında fırsatlar sunan sanallaştırmanın getirdiği nimetlerden veri depolama merkezleri de payına düşeni alıyor.

Dünyada nispeten yeni bir teknoloji olarak kabul gören sanallaştırma teknolojileri, donanım kapasitelerinin oldukça arttığı günümüzde özellikle verimlilik açısından bakıldığında önemli bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında gün geçtikçe yeni beklentilerle karşı karşıya kalan veri depolama sistemleri de sanallaştırma ile değişik fonksiyonlar da kazanabiliyor. Uzmanların görüşü sanallaştırma ile birlikte veri depolama sistemlerine yönelik beklentilerin arttığı ve ihtiyaçların farklılaştığı yönünde birleşiyor. Veri depolama sistemlerinin üreticilerinin de bu ihtiyaçlara cevap vermek üzere performans, güvenlik ve süreklilik anlamında bir değişim çabası içersinde oldukları öne çıkan dönüşümlerden bir tanesi.
Sanallaştırmanın öne çıkan en önemli faydalarından bir tanesi ise maliyetleri düşürmesi olarak görülüyor. Fiziksel sunucular ve veri merkezlerinin yarattığı elektrik ve bakım masraflarının yanında kapasite artırımı kurulan yeni fiziksel altyapıların yarattığı maliyetlerin önüne geçilmesi için sanallaştırma en önemli kavramlardan bir tanesi olarak görülüyor.
Türkiye genelinde ise özellikle sunucu sanallaştırma konusunda bir bilinç oluşmuş durumda. Masaüstü sanallaştırma ve iş kritik sistemlerin sanallaştırılması için ise hala biraz zaman gerekli.
ETİKETLER : Sayı:921

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics