Dosya Sanallaştırma, Veri Depolama 13 MAYIS 2013 / 08:34

Sanallaştırma hem verimlilik hem de tasarruf sağlıyor

Sanallaştırmanın öne çıkan en önemli faydalarından bir tanesi maliyetleri düşürmesi olarak görülüyor.

Sanallaştırmanın şirketlere sağladığı en önemli faydalardan birinin sunucu sayıları hızla artan şirketlerdeki veri merkezlerinin yüksek maliyet yükünün önünü kesmesi olduğunu belirten Anadolu Bilişim Hizmetleri Veri Merkezi Hizmetleri Müdürü Yakup Kadri Ünal bu teknolojinin aynı zamanda profesyonellere tek bir konsol üzerinden tüm sanal sunucuları izleme ve denetleme imkanı verdiğinin altını çizdi.
Avnet Teknoloji Türkiye İş Geliştirme Müdürü Harun Öztürk, özellikle daha az donanım ile daha çok iş yapabilmeyi, altyapı yatırımını minimumda tutabilmeyi, soğutma ihtiyacını azaltmayı, elektrik tasarrufu sağlamayı, yönetim  maliyetlerini asgariye indirmeyi sağladığı için sanallaştırmanın büyük avantaj sağladığını belirtti. Öztürk, sanallaştırmanın, iş sürekliliği açısından güvenilir, dinamik, performanslı, donanımdan bağımsız çalışan, yönetimi, yedeklenmesi fiziksel ortamlara göre çok daha kolay olan bir yapı olduğunu ifade etti.
Bilişimcim Genel Müdürü H. İbrahim Arslan ise sanallaştırmanın sağladığı en büyük avantajın BT planlaması yapan kişilere donanımdan bağımsız çalışma imkanı sağlaması olduğunu belirtti.
Bizcon Teknoloji Uygulamaları Direktörü Arda Berkman, birleştirilen kaynakların amaca göre yönlendirilmesini ve BT kaynaklarının yönetiminini de kolaylaştırtığını vurguladı.
Sanallaştırmanın, artık tek hizmet rolü ile doldurulamayan modern sunucularının kapasitelerini aynı anda birden fazla sunucu kullanarak olabildiğince maksimum verim ile kullanılabilmesi olduğunu belirten Double-Take Availability Türkiye Distribütörü Stratus Teknik Müdürü Erkan Tuğral,  bu şekilde daha önce her uygulama için bir fiziksel sunucu kullanılırken, artık bir fiziksel sunucu üzerinde onlarca sunucu barındırılabilmekte ve bu sanal sunucuların her birine ayrı görevler atanabildiğini ifade etti. Tuğral, bunlara ek olarak, sanal makinelerin kurulması silinmesi ve tekrar oluşturulmasının çok kolay olduğu için hem test yapmanın pratikleştiğini, hem de mevcut gerçek sistemin yönetilmesinin oldukça kolaylaştığına vurgu yaptı.
Microsoft Türkiye Sunucu ve Bulut Platformu Ürün Pazarlama Yöneticisi Kadir Şener, sağlanan sanal makine desteği ile ölçeklenebilirlik limitlerininin çok yükseğe taşındığını söyledi. Şener, sanallaştırılma ile sınırsız sayıda sanal makinenin eş zamanlı canlı aktarımı, ortak bir depolama alanını görmeyen sunucular ve kümelerin arasında bile canlı sanal makine aktarımı desteği ve çalışmakta olan sanal makinelerin farklı depolama birimleri arasında kesintisiz aktarımının sağlandığını belirtti.
Bundan 10 sene öncesine kadar, kurumların her bir uygulama için farklı bir sunucu ve farklı bir veri depolama ürünü kullandıklarını söyleyen Oracle Türkiye ve Orta Asya Bölgesi Donanım Satış Direktörü Serdar Sayar, bu ürünlerin yüzde 90’ının atıl durumda beklediğini söyledi. Sayar, sanallaştırma teknolojileri ile bu açığın kapandığını ve daha verimli veri merkezlerinin oluşturabildiğini sözlerine ekledi.
Proline İcra Kurulu Başkanı Mehmet Doğanyiğit konuyla ilgili şunları söyledi:
“Sanallaştırma teknolojileri hayatımıza girmeden önce sahip olunan fiziksel kaynakların işlemci, bellek ve disk kullanımları düşük seviyelerdeydi. Bununla birlikte sahip olunan fiziksel sunucuların adedi, operasyonel maliyetler ve veri merkezlerindeki elektrik ve soğutma giderleri de azaldı.”
Treo Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü Evren Ballı, değişen ihtiyaçlara karşı daha esnek olunabilmesinin yanında felaket önleme senaryolarının kapsamı, bütçesi ve işleme alınma süresinin de kısalmasını sağladığını ifade etti.
İnnova Teknoloji Çözümleri Grup Yöneticisi Ersel Karşal ise düşünceleri şu şekilde ifade etti: “Sanallaştırma sayesinde kurumlar mevcut kaynaklarının kullanım ve kapasite planlarını yaparak, sunucu sayısını en aza indirebiliyor. Ayrıca yine fiziksel sunucu ile çalışan uygulamalar için sanal ortamlarda iş sürekliliği açısından yedekli çözümler de oluşturulabiliyor. Kaynakların uygulamalara tahsis edilmesini ortadan kaldırarak, tüm donanım kaynaklarının ortak bir havuz olarak kullanılmasını sağlayan bu teknoloji, artık veri depolama alanında da yoğun ilgi görüyor.”
Software AG Türkiye Başkan Yardımcısı  Gökhan Arıksoy sigortacılık alanına bakıldığında bu çözümler sayesinde, poliçe imzalama döngüsünün yaklaşık yüzde 50 oranında kısaldığını, yeni hesap/borç uygulamalarında hata oranının yüzde 60’dan yüzde 1’e indirildiğini belirtti.
Turkcell Global Bilgi Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı A.Fahri Arkan da konuyla ilgili şunları söyledi:
“Sanallaştırma teknolojisinin şirketlere maliyet optimizasyonu sağlamasının yanında, kolay kurulum, hızlı devreye alım ve tek bir merkezden yönetim sağlaması avantajları var. Masaüstü ve uygulama sanallaştırma çözümleri ile artık son kullanıcıda yüksek maliyetli son noktaların konumlandırılması gereksinimi kalmamıştır. Bu durum, son kullanıcı destek süreçlerinde ve operasyon maliyetlerinde de ciddi bir tasarrufu beraberinde getiriyor.”
Sanallaştırma sistemlerinin çok daha hızlı tepki verebilen sistemler olduğunu söyleyen Matris Bilişim Teknolojileri Bilgi Teknolojileri Danışmanı Tolga Şentekin aynı zamanda dağınık fiziksel yapılanmalarını önlediği için müdahale süresini kısaltan, kontrol edilmesi daha kolay yapılar sunduğunu sözlerine ekledi.

Sanallaştırma bulut bilişimin en önemli öğelerinden birisi

Kurumların kurumsal verimliliklerini artırmak için bundan sonra öncelikli olarak hedefleyecekleri alanların istemci uygulama ve ağ sanallaştırması olacağını düşündüklerini söyleyen Arena Kurumsal Ürünler Ürün Müdürü Sevan Matatyan sanallaştırmanın, bilişim teknolojilerinin bugüne kadar ulaştığı en büyük evrimlerden biri sayılan bulut bilişimin en önemli öğelerinden biri olduğunu söyledi. Matatyan, kurum içi kaynakların sanallaştırılması ile bulut bilişimin kullanılabilirliği arttıkça kurumlarda daha dinamik bir bilişim altyapısı ekosistemi oluşacağına inandıklarını belirtti

Sanallaştırma marka bağımlılığını azaltıyor

Symantec Güneydoğu Avrupa ve Türkiye Bölge Teknoloji Müdürü A. Burak Sadıç sanallaştırmanın yaygınlaşması ile beraber kurumların yatırımlarını belli bir marka ya da model donanıma bağlı kalmadan yapmalarının mümkün hale geldiğini söyledi. Sadıç, kurumların kendilerini, kullanılan sunucu donanımı, işletim sistemi ya da depolama cihazı markalarına olan bağımlılıktan kurtaracak çözümleri devreye almasının, hem teknoloji hem de bu teknolojiyi kullanacak olan yetişmiş insan kaynağı açısından önemli tasarruflar sağlayacağını vurguladı.

Sanallaştırma kontrolden çıkarsa ortalık sanal makine çöplüğüne dönebilir

Turcom Kurumsal Sistem Çözümleri Proje Yöneticisi Levent Çelikbaş ise daha az donanım ve yazılım yatırımı, enerji tasarrufu ve yönetim kolaylığı sağlayan sanallaştırmanın eğer doğru yönetilmezse kontrolden çıkıp, ortamı sanal makine “çöplüğü”ne çevirip, yapılan yatırımların verimsiz hale gelmesine sebep olabileceğine dikkat çekti.

Sanallaştırma elektrik tüketimini azaltıp daha çevreci veri merkezleri yaratıyor

Data Market Sunucu ve Veri Depolamadan Sorumlu Teknoloji Danışmanı Ergün Çelik konuyla ilgili şunları söyledi:
“Sanallaştırma çözümleri, çeşitli ihtiyaçlar karşısında hızlı cevap verebilme avantajının yanında kolay ve merkezi yönetilebilirlik, yüksek veri güvenliği ve esneklik sağlamaktadır. Çok fazla önemsenmese de bilgi işlem merkezleri için ciddi miktarlarda elektrik harcamaları yapılmakta ve sanallaştırma ile birlikte hem enerji tasarrufu hem de yer tasarrufu sağlanmaktadır. Konsolidasyon sonucunda fiziksel sunucu sayısının azalması ile daha çevreci bir veri merkezi ve sunucu ortamı oluşmaktadır.”
ETİKETLER : Sayı:921

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics