Dosya Sanallaştırma 18 KASIM 2013 / 12:09

Sanallaştırma, veri depolama sistemlerine yönelik beklentileri artırıyor

Uzmanların görüşü sanallaştırma ile birlikte veri depolama sistemlerine yönelik beklentilerin arttığı ve ihtiyaçların farklılaştığı yönünde birleşiyor.

Gün geçtikçe sanallaştırma oranı artıyor. Hem sanallaşan kaynaklar artıyor hem de sanallaştırmada kullanılan araçlar ve yöntemler değişiyor. Oracle Finans Sektörü Donanım Satış Danışmanı Sercan Çiçek de, sunucu sanallaştırmasındaki bu büyüme ve gelişmelerin sanallaştırma ortamlarında kullanılan veri depolama sistemlerine ihtiyacın da büyümesine ve çeşitlenmesine sebep olduğunu belirtti. Sanal yapılarda ihtiyaca uygun veri depolama ürünlerinin konumlandırılabilmesinin çok önemli olduğunu belirten 4S Bilgi Teknolojileri Çözüm Uzmanı Cem Bilgin, bunun nedenini de sanal servislerin disk yazma/okuma performansına ciddi ölçüde bağımlı olmalarına bağladı. Performansın yanında veri depolama sistemlerinin yedekliliğinin de önemli olduğunu ifade eden Bilgin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üst katmanda, sanal servislerimizin çalıştığı sunucuları, bu sunucuların üzerindeki bağlantı arabirimlerini ve bu arabirimlerin bağlandığı noktaları yedekleyerek bu katmanlardaki yedekliliği sağlıyoruz fakat burada yapılan en büyük hata veri depolama sistemimizin ne yazık ki tek olması. Her ne kadar bu sistemler kendi içlerinde birçok yedeklilik mekanizması barındırsalar da bütün sanal servislerinizi tek bir noktada barındırmak tam yedekli bir sistemden bir adım geride olmanıza neden oluyor. Bu aşamada yedekleme teknolojileri ve kurumsal veri depolama sistemlerinin sunduğu farklı noktaya kopyalama seçenekleri devreye giriyor. Bir diğer beklenti de arabirim çeşitliliği. Sanallaştırma teknolojileri veri depolama sistemlerine bağlantı seçenekleri konusunda son birkaç yılda çok çeşitli opsiyonlar sunmaya başladı. Bu seçenekler sayesinde her projeye ve bütçeye uygun çözümler oluşturulması mümkün oluyor. “Symantec Kıdemli Teknoloji Danışmanı Koray Alkan da, veri depolama tarafında disk sistemlerinden beklenen ihtiyaçların veri tekilleştirme teknolojilerini desteklemesi yönünde olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Çoğunlukla sanal makinelerin işletim sistemi bölümleri birbirinin aynıdır ve disk sistemi üzerinde çok fazla sayıda aynı veri durmaktadır. Sanallaştırmada, veri tekilleştirme ile veri depolama alanında sağlanmak istenen yer tasarrufu büyük önem taşıyor.”

Hızlı erişim, hızlı onarım ve geri dönüş gibi beklentiler arttı

Sunucu sanallaştırma çözümlerinin yaygın kullanımının artması ile birlikte veri depolamada beklentilerin ve ihtiyaçların değişim gösterdiğini ifade eden İnnova Teknoloji Çözümleri Grup Yöneticisi Ersel Karşal da, öncelikle veriye hızlı erişim, bir arıza durumunda hızlı onarım ve geri dönüş gibi beklentiler in çok yukarılara çıktığını dile getirdi. Karşal, sözlerine şöyle devam etti: “Ayrıca en önemli ihtiyaçlar arasında artan depolama gereksinimi, veri koruma ile ilgili yeni yöntemlerin geliştirilmesi ve uygulanması, değişen iş gereksinimlerini karşılayabilecek esneklikte depolama altyapısı başlıkları öne çıkartılabilir. Bir düşünün hepimizin akıllı cep telefonları, tabletleri, işyerimizde dizüstü/masaüstü bilgisayarı, evimizde dizüstü/masaüstü bilgisayarı, hatta oyun konsolu cihazlarımız var. Bu cihazlar üzerinde fotoğraflarımız, özel/iş dokümanlarımız, müzik, görüntü kayıtlarımız, elektronik kitaplarımız vb. bunları hepsini buluttaki sanallaştırma teknolojilerinize atıyoruz. Sonuçta hepimiz için büyük veri oluşuyor. Sanallaştırmadan en büyük beklentimiz, yüzde 100 erişilebilirlik, performans ve maliyeti düşük çözümler.”

Masaüstü, uygulama ve ağ sanallaştırma teknolojileri de pazarda büyüyecek

Günümüzde depolanabilecek kapasiteden çok daha fazla veri üretildiğini belirten KoçSistem Teknoloji Çözüm ve Hizmetleri Altyapıdan Sorumlu Grup Yöneticisi Murat Saraçoğlu da, şu değerlendirmelerde bulundu: “Gelecekte operasyonel olarak ihtiyacımız olan tüm yazılımların bir arada bulunduğu bütünleşik veri depolama çözümleri pazarda yer alacak. Diğer taraftan sanallaştırma teknolojileri büyük bir hızla şirketlerin hayatına girmeye devam ediyor. Veri merkezlerinden çıkıp ağ ve masaüstü sistemlere kadar geniş bir yelpazede ele almaya başlanan sanallaştırma teknolojileri şirketlere daha yönetilebilir, daha verimli ve doğru uygulandığı takdirde daha güvenli bir ortam sunuyor. Rakamlar sanallaştırmanın Türkiye pazarında belirli bir olgunluk düzeyine eriştiğini ve masaüstü, uygulama ve ağ sanallaştırma teknolojilerinin de aynı hızla pazarda büyüdüğünü gösteriyor.”

Veri depolama sistemlerinden sanallaştırma yazılımları ile uyumlu çalışması bekleniyor

Sanallaştırma alanındaki gelişmelerle birlikte kullanıcıların veri depolama sistemlerine yönelik beklentilerinin de arttığını vurgulayan Double-Take Türkiye Ürün Yöneticisi Ayşenur Ketenci de sözlerini, şöyle sürdürdü: “Veri depolama sistemlerinden beklenen ilk özellik sanallaştırma yazılımları ile uyumlu çalışmasıdır. Sanallaştırma yazılımı tarafında yapılan bir sürüm değişikliğinin veri depolama sistemleri tarafından da desteklenmesi gerekiyor. Bir diğer beklenti ise farklı marka veri depolama ürünlerinin beraber yönetilebilir olması. Zaman içerisinde şirketler veri depolama ünitesini genişletme ihtiyacı içerisine girmiş ve farklı marka ürünler konusunda seçim yapmış olabilir. Bu yapıların da tek bir merkezden kolay ve hızlı bir şekilde yönetilebilmesi gerekiyor.”

Sanallaştırma birçok beklentiyi de beraberinde getiriyor

Sanallaştırma ile birlikte veri depolama sistemlerine yönelik beklentilerin farklılaştığını ve arttığını belirten Emobil Kurumsal Çözümler Danışmanı Ömer Cihan da, bu beklentileri şöyle özetledi: “Hızlı erişim ihtiyacı yüzünden bant genişliği önemi arttı. Yüksek okuma ve yazma ihtiyacı nedeniyle SSD disk önemi arttı. En çok kullanılan verinin daha hızlı erişilmesi için tiering (sıralama) teknolojisi SSD ile gelişti. Disk ihtiyacı artması ile deduplication (tekilleştirme) önem kazandı. Depolama cihazları önem kazandığı için çeşitli donanım güvenliğini artıran yedekleme  ve önceden arıza tespit etme yazılımları zorunlu hale geldi.”

İstemci ve bilgi depolama sistemleri sanallaştırması da önem kazanıyor

Her sene artan seviyede verimlilik ve üretkenlik beklentilerinin bu sene de aynen devam ettiğini belirten EMC Sistem Mühendisliği Yöneticisi Fırat Öztürk de, sunucu sanallaştırması yanında, istemci ve bilgi depolama sistemleri sanallaştırması konusunda ciddi bir hareketlenme gözlemlendiğini belirterek şöyle konuştu. “Özellikle yeni kurulacak ve kurulan veri merkezi projelerine baktığımızda, bu yatırımların çok daha anlamlı olabilmesi için, sanallaştırma teknolojilerinin çok etkin kullanılabilmesi kritik bir konu olarak gündeme geliyor. Bizim de vizyonumuz olan ‘Private Cloud’ özel bulut konusunda ise daha fazla sayıda kurumun bu dönüşümü yapmaya hazır olduğunu görüyoruz.“
ETİKETLER : Sayı:946

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics