Dosya Savunma Teknolojileri ve Bilişim 05 HAZİRAN 2016 / 06:36

TÜRKİYE ARTIK BİR BÖLGESEL GÜÇ OLMA YOLUNDA

HAVELSAN Genel Müdürü ve CEO’su Ahmet Hamdi Atalay

HAVELSAN, kurulduğu 1982 yılından bu güne kadar ülkemizin ihtiyacı olan yazılım yoğun teknolojileri yerli ve milli kaynaklarla yerine getirmeye odaklandı. Türkiye’nin bilişim alanındaki en büyük  sistem entegratörü ve yazılım evi olarak hem sivil hem de savunma sanayi sektörlerinde yazılımın dokunduğu, stratejik görev ve kritik alanlarda  faaliyet göstermekteyiz. Savunma ve bilişim sektörlerinde uluslararası pazarlarda kendini kanıtlamış çözümler sunan bir şirket olarak, odaklandığımız faaliyet alanlarımız; ‘Komuta Kontrol Savaş Sistemleri’, ‘Eğitim Teknolojileri ve Simülatör Sistemleri’, ‘Yönetim Bilgi Sistemleri ile Anayurt güvenliği’ ve ‘Siber Güvenlik Çözümleri’ olarak sıralanıyor. Operasyonel alan uzmanlığımız, bilgi ve haberleşme teknolojileri alanlarındaki uzmanlığımız ve sistem entegrasyonu kabiliyetlerimizle; veriyi bilgiye, bilgiyi karar vericiler için güçlü araçlara ve durumsal farkındalığa dönüştürüyoruz. Büyük ölçekli sistemlerin analiz, tasarım, geliştirme ve entegrasyonuna odaklanıyoruz. Bu odak alanlarının bilişim teknolojilerinden ayrı tutulması düşünülemez. Bunun yanında sistem çözümlerimizde gömülü, ayrıca tek başına sistem ve ürünlerde de stratejik alan olarak siber güvenlik konusuna özel önem veriyoruz.
 
Stratejik alanımız: Siber güvenlik
Savunma sanayi gibi ileri teknoloji ve ileri Ar-Ge faaliyetlerine dayalı, yetişmiş insan kaynağının büyük öneme sahip olduğu ve milli savunma ve güvenlikle ilgili bir alanda faaliyet göstermek, kendine göre risk ve fırsatları da beraberinde getiriyor. 1980’li yıllarda ortak üretimle başlayan savunma sanayi hareketinde, 2000’li yıllara geldiğimizde kayda değer bir ivme kazanıldı. Günümüze geldiğimizde Türkiye artık kendi özgün platform ve sistemlerini üretebilen bir bölgesel güç olma yolundadır ve bu durumun gurur verici olduğunu vurgulamak isterim. Dünyada değişen tehdit algısı ve beraberinde gelen ‘asimetrik savaş’ kavramı şirketleri de yeni alanlara yönlendirdi. Önümüzdeki süreçte coğrafi ve kültürel konumu nedeniyle Türkiye için güvenlik başta olmak üzere çok boyutlu fırsat ve tehditler içeren bir süreç başladı. Buna bağlı olarak yeni tehdit, risk ve fırsatlara yönelik yapılan analizlerden hareketle HAVELSAN olarak kendimize belirlediğimiz stratejik alanımız siber güvenliktir. Türkiye’nin 2023 hedefleri çerçevesinde; sektörün yurt dışı pazar açılımına devam etmesi gerekiyor. İhracatta belki yeni bir model, belki mevcut modelin revizesi gibi çözümlere gidilebilir çünkü tüm dünyada savunma sanayi ihracatı devletin enstrümanları ile desteklenir. Bizde de aktörlerinin Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Eximbank, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı gibi kurumların olduğu, özel ve yeni yaklaşımlara ihtiyaç olabilir. HAVELSAN olarak 2023 yılına kadar satışlarımızın üçte birini yurt dışı pazarlardan gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz. Bunun için teknolojik yetkinlik; alan uzmanlığı ve insan kaynağı olarak hiçbir eksikliğimiz yoktur.
 
YORUMLAR
Nurhan Atalay 25 HAZİRAN 2016 / 01:07 0 0
Başarılarınız her Zaman Ailemizin Gurur Kaynağı olmuştur.Tūkiyenîmizi Teklojide olması gereregen yere Getirmenizi Allah size ve Ekibinize nasip etsin . Gökçeada Uzman Elektrik nice projelere sağlıklı. İmza atmanızı demenni eder saygılar sunarım.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics