e-toplum Savunma 18 OCAK 2013 / 15:38

Yerli savunma sanayi teknoloji ile gelişiyor

İnsansız hava aracı (İHA) ANKA

TUSAŞ mühendisleri tarafından tasarlanan ve birçok yerli alt yüklenici firmanın da görev aldığı Türk İnsansız Hava Aracı “ANKA” ilk uçuşunu Aralık 2010 tarihinde gerçekleştirdi. ANKA'nın yaklaşık bir buçuk yıl süren geliştirme test uçuşlarının (yaklaşık 100 sorti) ardından, 24 Eylül 2012 tarihi itibariyle kabul test faaliyetlerine başladı.

Gece ve gündüz, kötü hava şartları da dahil, keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı, gerçek zamanlı görüntü istihbaratı görevlerine yönelik geliştirilmekte olan ANKA Sistemi, Türkiye’nin insansız hava araçları alanında önemli yatırımlarından bir tanesi.

30 bin Ft yükseklikte 24 saat kesintisiz uçabilen ANKA, 75 knot hızla ulaşabiliyor. Araç üzerinde Elektro Optik Gündüz Kamera (EO Day TV), Gündüz (EO-ElectroOptic) / Kızılötesi (IR-InfraRed) / Lazer Mesafe Bulucu (LRF-Laser Range Finder) & Lazer İşaretleyici (LD-Laser Designator) ve Spotter Faydalı Yükü, SAR/MTI-ISAR Faydalı Yükü gibi harp malzemeleri taşıyabiliyor.

Milli tank ALTAY

Türkiye'nin geliştirmekte olduğu yeni jenerasyon (3+) ana muharebe tankı ALTAY, Milli İmkanlarla Modern Tank Üretimi (MİMTÜ) Projesi çerçevesinde geliştirildi.  Seri imalatının 2016 yılının sonunda başlaması planlanan tanktan ilk etapta 250 adet üretilmesi düşünülüyor.

Tankın yeni nesil atış kontrol sistemi ve komuta kontrol muhabere bilgi sistemi Aselsan tarafından tasarlanacak ve üretilecek. 120 mm’lik 55 kalibre ana silah sistemi, Hyundai ROTEM kanalı ile teknoloji transferi yapılarak MKE tarafından üretilecek olan tankın modüler zırh paketi ise Roketsan tarafından imal edilecek.

Milli Savaş Gemisi(MİLGEM)

Denizaltı Savunma Harbi (DSH) ve Karakol Gemisi Projesi olarak başlatılan MİLGEM (Mili Gemi) Projesi kapsamında toplam 12 adete kadar geminin tasarım ve inşasını kapsıyor. Proje kapsamında ilk olarak TCG Heybeliada (F-511) gemisi Deniz Kuvvetleri Komutanlığının hizmetine girmişti.

MİLGEM Projesi ile teknolojik ve askeri açıdan kritik sistemlerde ilk kez yurtiçi kurum ve kuruluşlar tarafından milli imkanlarla geliştirilen sonar, top atış kontrol sistemi, düşük yakalanma olasılıklı (LPI) radar, stabilize makinalı tüfek (STAMP), geminin manyetik izini azaltıcı Degaussing sistemi, kızıl ötesi iz yönetimi ve lazer ikaz sistemi gibi geleceğe ışık tutan çok önemli sistemlere sahiptir.

ISIL PİL ve SOM

TÜBİTAK SAGE tarafından tamamen yurt içi kaynaklar kullanılarak geliştirilerek yapılan ısıl pil teknolojisi uzun raf ömrü, bakım gerektirmeme, kısa sürelerde yüksek enerji sağlama, zorlu çevresel koşullara dayanıklılık ve diğer avantajlı özellikleri ile, güdüm kitleri, füzeler, tapalar, akustik karıştırıcı ve aldatıcılar gibi sistemlerde temel güç kaynağı olarak yaygın şekilde kullanılıyor.

Hassas Güdümlü Stand-off Mühimmat (SOM) Projesi ise Türkiye’nin ilk seyir füzesi olma özelliğine sahip. 180 kilometrenin üzerinde bir menzile sahip olan füze, hava savunma radarları tarafından tespit edilmesini zorlaştıracak bir gövde yapısına sahip. Bunun yanısıra, düşük irtifalarda seyir yeteneği ve görev planlaması  sırasında tanımlanan yol noktalarını izlemesi sayesinde de düşman hava savunma unsurlarından kaçınarak hedefine doğru hızla ilerleyebiliyor. F-4E 2020 ve F-16 Blok 40 uçaklarında kullanılacak  şekilde geliştirilen füzenin ileriki yıllarda envantere girecek JSF uçağında da kullanılacak.

Göktürk 3 Uydusu

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü ihtiyacını gece ve gündüz her hava şartında karşılama amacıyla geliştiren proje geçtiğimiz aylarda uzaya gönderilen Göktürk 2 projesinin devamı niteliğinde. Bir adet SAR sensörü taşıyan uydu, bir adet sabit ana yer istasyonu, ve bir adet mobil yedek yer istasyonunu kapsayan proje 2013 senesi ile birlikte geliştirilmeye başlandı.

TOROS 230A / 260A Fırlatma Platformu

Tübitak SAGE tarafından yurt içinde orta ve uzun menzilli güdümsüz topçu roketi silah sistemi ailesi üretilmesine yönelik olarak geliştirilen projede En uzun menzilleri 65 ve 110 km olan iki adet roket, bunları fırlatacak silah sistemi ve bu çalışmalara temel teşkil eden çok kritik teknolojiler geliştirildi. Tamamen ulusal mühendislik ürünü olan TOROS, dünyanın en iyi topçu roketi sistemleri arasında yer alıyor.

Piton Termal Dürbün

Aselsan tarafından TSK personeli için üretilen PİTON Termal Silah Dürbünü, operasyonlarda ihtiyaç duyulan yüksek performansta termal görüş yeteneğini küçük bir hacimde sunma amacı taşıyor. Her tipte tüfek üzerinde kullanılabilen termal dürbün, elde taşımaya da uygun şekilde tasarlandı.ASELFLIR-300T

Aselsan tarafından üretilen, ASELFLIR-300T çoklu algılayıcılı elektro-optik hedefleme ve gözetleme sistemi üzerinde Yüksek Çözünürlüklü Kızılötesi Kamera, Lazer Hedef İşaretleme/Mesafe Ölçme Birimi, Lazer Nokta İzleyici, Renkli Gündüz Görüş Kamerası ve Uzaktan Teşhis Kamerası bulunuyor.Taret Birimi (TB), Elektronik Birim (EB), El Kumada Birimi (EKB) ve Hizalama Birimi (HB)’nden oluşan sistem 1440 x 576 elemandan oluşan yüksek çözünürlüklü görüntü verisi üzerinde uyguladığı güçlendirilmiş gerçek zamanlı görüntü işleme algoritmaları ile son derece detaylı termal görüntü sağlıyor.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics