e-toplum Savunma 04 EYLÜL 2013 / 11:09

Yerli uçak üretimi başlayacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, yerli uçak üretimi için Bakanlar Kurulu’ndan presipte onay alındığını açıkladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu’nun yerli uçak üretimi projesini onayladığını ve hızla hayata geçirilmesine karar verildiğini bildirdi. Kurula yapılan sunumda, uzay araçlar sunumları da gerçekleştirildi.

5-7 Eylül’de İstanbul kongre Merkezi’nde yapılacak 11. Ulaştırma Şurası’nda Türkiye’nin ulaşım ve iletişim altyapısının geldiği noktanın değerlendirileceği bilgisini veren Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 2023 hedeflerinin revize edilerek 2035 vizyonun belirleneceğini söyledi.

Havacılıkta gelinen noktayı aktaran Yıldırım, Türkiye’nin son 10 yılda havacılıkta ezber bozan bir ülke olduğuna dikkati çekti. “Dünyada havacılıktaki büyüme ABD’de eksi, Avrupa’da 0.5, Türkiye’de ise 15.5 büyüme var” şeklinde havacılık sektöründeki durumu değerlendirdi. Uçakla ilgili bilgiler veren Yıldırım, “Uçak 60-120 arasında koltuk kapasiteli olacak. Üç saate yakın uçuş yapabilecek” dedi.

Yıldırım, Türkiye’nin uçak ve parça alımına son 10 yılda 18 milyar dolar ödediği bilgisini verdi. Yıldırım, “Buna karşılık dışarıya ihracatımız 3.5 milyar dolar. Yani hava yolu araçları veya malzemeleri için 14.5 milyar dolar ödemişiz. Cari açığı düşürmek için mutlaka uçağımızı, uydumuzu yapmamız gerekir” diye konuştu.

Marmaray Projesi bu yıl bitiyor 

Marmaray ve Avrasya Tüneli ile ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Binali Yıldırım konuşmasında , “Marmaray, 1.5 asırlık bir proje 2004’te temel attık, bu sene bitiriyoruz. Düşünün, Avrupa ve Asya’yı denizin 60 metre dibinden bağlayan bir demir yolu sistemi ve 4 dakikada geçiyorsunuz. Şimdi Üsküdar’dan Sirkeci’ye gitmek için 2 saatlik süreyi 4 dakikaya indiren bir proje toplu taşımanın payını yüzde 30’lara çıkaracak” dedi.

Avrasya Tünel Projesi 

2015 yılında tamamlanacağını belirten Yıldırım, “Marmaray’ın hemen 300 metre güneyinden başlayan bir de Avrasya Tünel projesi var. Bu projede de raylı sistem yok, otomobil, minibüs gibi akaryakıt kullanan araçlar geçecek. Makinenin 14 metre çaplı, mikser gibi işleyen bir makine 5,5 kilometreyi delerek su yüzeyinden denizin 108 metre altına kadar inecek” dedi.

Her yöne 150 bin araç

Açılan tünelle Sarayburnu ile Haydarpaşa arasını birleştirmiş olacak. Kamuoyunda çok bilinmeyen proje, günde her yöne 150 bin araç geçmesini sağlayacak. Bakan Binali Yıldırım bu az bilinen proje ile ilgili açıklamasında “Karacaahmet’ten Haydarpaşa Numune Hastanesinin oradan tünele girecek, Yenikapı’dan Balıkçıhali’nden çıkacak. Ne kadar sürede? 3-5 dakika. Halbuki aynı araç birinci köprüyü, ikinci köprüyü dolaşsa veya gemiyle geçse 1 ila 2 saat içinde aynı noktalara varabilir”diyerek sözlerini tamamladı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics