BThaber Ekler e-devlet Sayı:37 01 OCAK 2013 / 13:35

‘Savunmada Bilişim, Ulusal Bilgi Güvenliği ve Siber Savaşlar Konferansı’nda ulusal vizyona yönelik adımlar atıldı

Bilişim Zirvesi’12 etkinliği kapsamında düzenlenen ‘Savunmada Bilişim, Ulusal Bilgi Güvenliği ve Siber Savaşlar’ konferansında Havelsan Genel Müdürü ve CEO’su Sadık Yamaç, bilgi güvenliği konusunun devlet güvenliğinin bel kemiği olduğunu vurgulayarak Havelsan’ın çalışmalarının ulusal vizyona katkı sağlayacağına inandığını kaydetti. ‘Dünyada Siber Savaşların Boyutu, ‘Stuxnet’in Esrarı’ başlığıyla konuk konuşmacı Ralph Langner; siber saldırıların artık çok küçük bütçelerle yapılabildiğini, 5 milyon doları olan herkesin bir ülkeye kolaylıkla saldırı düzenleyebileceğini vurguladı. Stuxnet’te internetin hiç kullanılmadığını hatırlatan Langner, siber saldırının temelinde bit ve byte’ların olduğunu; su, elektrik sistemleri, kimyasal tesislerin de saldırılara açık olduğunu belirtti.

BTK 2. Başkanı Dr. T. Ayhan Beydoğan da konuşmasında; ülkemizde internet kullanıcı sayısının 55 milyona ulaştığını aktardı ve kritik altyapıların korunmasının ülkelerin en önemli konularından birini teşkil edeceğini kaydetti. Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, sivil alanın teknolojiyi sürüklediğini ve oradaki tehdidin askeri tehdit haline gelebildiğini dile getirerek artık askeri ve sivil alanın iç içe geçtiğini vurguladı. Murad Bayar, “Her şeyi yazılım kontrol ediyor, yazılım çöktüğü anda her şey duruyor. Yazılımın nasıl geliştirildiği konusunda her bir noktada risk var, her noktada virüs karışabilir” şeklinde açıklama yaptı.

Mutlaka milli çözümler geliştirmeliyiz
Konferans dahilindeki, ‘Savunma sektörü ile bilişim sektörü arasında yerli üretim iş birliği’ paneline moderatör olarak Savunma Sanayi Müsteşarlığı MEBS Daire Başkanı Mete Arslan, konuşmacı olarak, Aselsan Kripto ve Bilgi Güvenliği Müdürü Ali Yazıcı, YASAD Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Ufuk Güneş, Havelsan Bilgi Güvenliği Koordinatörü Gürol Canberk, STM Savunma Projeleri Direktörü Murat İkinci katıldılar. Önümüzdeki dönemde mutlaka milli teknolojileri çok net ortaya koymak gerektiğine vurgu yapan Murat İkinci, güvenliğin başkasına teslim edilemeyecek kadar önemli ve hassas bir konu olduğunu dile getirdi. YASAD ve SASAD’ı bir araya getirecek bir çalıştay yapılması önerisini getiren Doğan Ufuk Güneş, yazılım sektörünün teşviğe ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Konferansın ikinci bölümünde; Aselsan Tasarım Mühendisi Ali Işıklı ‘Sanal Hava Boşluğu Sistemi, SSM Savunma Sanayi Uzmanı İlteriş Mirzaoğlu ‘Türkiye için Siber Güvenlik Kurumu Model Önerisi’, STM Proje Yöneticisi Emre Barış Aksu ‘Bütünleşik Siber Güvenlik Yaklaşımı’, Havelsan Bilgi Güvenliği Koordinatörü Gürol Canberk ‘Güvenli Yazılım Geliştirme’, Vodafone Türkiye Kurumsal Güvenlik Direktörü Mesut Demirbilek ‘İletişim Güvenliği’, TÜBİTAK Bigem Siber Güvenlik Enstitüsü Müdürü Dr. Hayrettin Bahşi ‘Türkiye’nin Ulusal Bilgi Güvenliği Politikasında Sonraki Adım’ sunumlarını yaptılar.

Siber güvenlik konusunda Ord. Prof.Dr. Şahin Albayrak’ın konuşmasının ardından ‘Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi Politikaları’ paneli gerçekleştirildi. TÜTED Yönetim Kurulu Başkanı Adil Zafer Müftüoğlu’nun moderatör olduğu panele, Netaş İcra Komitesi Üyesi, Bilgi Güvenliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Atalay, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bakan Danışmanı Cabir Bilirgen, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, Teknik İşletme Daire Başkanı Dr. Barış Yaslan, BTK Bilgi Teknolojileri Dairesi Başkanı Mustafa Ünver, Siber Güvenlik Enstitüsü Müdür Yardımcısı Tahsin Türköz katıldılar.

Mustafa Ünver ‘siber güvenlik’te farkındalık çalışmalarının önemine değinerek konunun ilk öğretimden başlayıp eğitim programına alınması gerektiğini vurguladı ve bu sene Fırat Üniversitesi’nde Adli Bilişim Mühendisliği kurulduğunu söyledi. Tahsin Türköz, uluslararası projelere de katkı verilmesi gerektiğini belirtip bu işbirlikleriyle çok yol alınabileceğini dile getirdi. Ahmet Hamdi Atalay, farkındalık yaratmanın öneminin altını çizerek dünyada da farkındalığın yeni, yeni başladığını söyledi ve mutlaka milli çözümler geliştirmemiz gerektiğini kaydetti.

Konferansta şu başlıklar öne çıktı:

• Savunmada bundan sonra geliştirilmesi ve birlikte hareket edilmesi gereken iki alan var: Ağ destekli yetenek ve güvenlik.
• Üniversitelerdeki mühendisler sayesinde üreten ülke haline gelinebilir ve aynı
zamanda üretilen teknolojiler ihraç
edilebilir.
• Kritik tesislerin korunması noktasında özel sektörün yazılım teşvik beklentisi var.
• Ülkemiz kendi güvenlik çözümlerini kendi üretmeli. Ulusal güvenlik açısından bu çok kritik.
• Üretemediğimiz noktada, kullanacağımız teknolojilere hakim olmamız gerekiyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics