BThaber Ekler e-devlet Sayı:37 01 OCAK 2013 / 14:17

Sağlıkta sonraki adımda vatandaş da işin içinde olacak

Bilişim Zirvesi’12 etkinliği kapsamında düzenlenen ‘e-Sağlık, m-Sağlıkta Sonraki Adım Konferansı, sağlık sektöründe gelişim noktalarını ortaya koydu.

Bilişim Zirvesi’12 etkinliği kapsamında düzenlenen ‘e-Sağlık, m-Sağlıkta Sonraki Adım Konferansı’nın açılış konuşmasında Interpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir, Bilişim Zirvesi’nin artık küresel bir etkinliğe dönüştüğünü ve bu panelde de her şeyin insan odaklı olduğu günümüzde sağlık bilişiminde sonraki adımın kritik ipuçlarının tartışılacağını kaydetti.

Konferansta konuşmacılar Türkiye’de gelinen noktayı vurgularken diğer yandan sağlık sektöründeki sonraki adımları sorguladılar:

Ömer Siso / Sisoft: Türkiye’deki Sağlık Bilgi Sistemi’nin ABD’deki örneklerinden çok çok ileri gitmiş durumda olduğunu görüyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın dinamizmi bizleri sağlık bilişimi alanında çok üst seviyelere taşıdı.

Ömer Gökhan Kuyucu / Vodafone: Sağlık harcamaları çok yüksek; sağlıklı nesiller yetiştirmediğimiz sürece sağlık genel olarak büyük problem olacak. Hedefimiz sağlıklı nesiller olmalı. İyi yaşam insan hayatının kalitesidir. Tanzanya’da basit bir SMS servisiyle çok büyük bir etki yaratıldı. Sadece basit bir SMS’le sıtma sorunu çözüldü çünkü daha önce bilgi akışında sorun vardı. Yeni bir iletişim şekli olacak; bu iletişimin nasıl olacağını birlikte adreslememiz gerekecek.

Hakkı Öztürk /TC Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü: Bakanlığımız 2013 yılından bu yana sağlıkta dönüşüm programını uygulamaya başladı. Acil sağlık sistemleriyle ülkenin her yerine ulaşabiliyoruz. Uygulanan sağlık programlarında amacımız vatandaşın memnuniyetinin oluşması. Sağlıkta dönüşüm programına paralel olarak 15 eylem planı oluşturuldu. Sağlık bilişimi alanında şirketlere destekler sağlıyoruz. Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü kuruldu. Yeni bir vizyon tanımlandı. Bundan sonraki süreçte bütünleştirmenin yaygınlaştırılmasını sağlayacağız. Nihai hedefimiz ortaya çıkacak verilerle elektronik sağlık kayıtları sisteminin olaşmasıdır.

Dr. Ekrem Atbakan / Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı: Bu yılki zirvenin başlığı; sonraki adım. Sonrakinden daha sonrakileri de artık konuşup planlamamız gerekiyor. 75 milyon vatandaşın veri güvenliği ve mahremiyetinden hizmet kalitesine kadar her konuda üzerimizde yük hissediyoruz. Bundan sonraki süreçte de vatandaşımızı bu işin içine katmak istiyoruz. Daha fedakarca, matematiğe aykırı da olsa sıkı çalışmaya ihtiyacımız var.

Morten Hjelmsoe / Agnitio: Sadece sağlığa odaklanıyoruz. Özellikle doktorların tanıtımında ipad kullanımı ve sayısallaşma çok arttı. Agnitio; ‘closing ve pull marketing’te bu çözümleri sunan lider bir şirket. Yazılımı her şekilde bulabilirsiniz; burada önemli olan içerik yönetimi.

Etkinlik kapsamında ‘Elektronik Sağlık Kaydı – Türkiye buna hazır mı?’ paneline Sağlık Bakanlığı’ndan Dr. Ünal Hülür, Sisoft’tan Dr. Nejat Çakmak, Türk Telekom’dan Erhan Kumaş, SGK’dan Hülya Akyürek, SRDC şirketinden Prof.Dr. Asuman Doğaç, Sağlık Bakanlığı’ndan Şimşek Mert katıldı.

Dr. Nejat Çakmak, bu işin sadece yazılım sektörüne bırakılamayacak kadar önemli bir iş olduğunu vurgularken, panelin moderatörlüğünü de yapan Ünal Hülür; düzenleme yetkisinin Sağlık Bakanlığı’nda olduğunu özellikle vurguladı. “Özel muayenehaneler de sağlık-net’e bilgi göndermek zorunda. Bir sağlık verisi bir kez giriliyorsa o artık tek yerden alınabilmeli. Herkesle birlikte çalışmaya varız” dedi. Erhan Kumaş, standardizayonun yapılmasının Sağlık Bakanlığı için önem arzettiğini dile getirdi.

e-Sağlık, m-Sağlıkta Sonraki Adım Konferansı’nda; ‘Mobil sağlıkta bizi ne bekliyor?’ ve ‘HBYS şirketleri için sonraki adım ne? panelleri, SGK Hizmet Sunumu Genel Müdürü Adem Onar ‘e-sağlık /m-sağlık geri ödeme sistemleri ve bir adım sonrası’, PortalGrup Healthcare’den Elçin Tuncer Seyman ‘Dijital pazarlama sağlık sektörüne neler getirecek?’, Fütüristler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Dr. Cenk Tezcan da ‘Sağlığa fütüristik bir bakış’ sunumlarını gerçekleştirdiler.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics