BThaber Ekler e-devlet Sayı:37 01 OCAK 2013 / 13:02

Teknoloji eğilimlerinin hepsinde Cisco var…

Cisco Genel Müdür Yardımcısı ve Ankara Bölge Müdürü Hakan Erkan, Cisco’nun teknoloji eğilimlerini ve öngörülerini aktardı. Hakan Erkan, “Hepimizin de bildiği gibi aslında haberleşme eğilimleri sürekli değişiyor. Artık kullanıcılar ve kurumlar haberleşme şekli olarak görsel olan, mobil olan ve aynı zamanda da sosyal olan yöntemleri tercih ediyorlar” dedi.

Öngörülen rakamların; o seneler geldikçe aslında her zaman daha da büyüdüğünün görüldüğünü kaydeden Erkan, “Dünyadaki veri trafiğinin önümüzdeki 5 sene içerisinde 18 kat artacağı öngörülüyor. Görsel haberleşme ki video çok önemli; 2016’ya kadar internetteki video trafiğinin yüzde 90 olacağı düşünülüyor. Videodan bahsederken tabii ki, burada Adalet Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği SEGBİS çok önemli bir proje. Diğer taraftan aynı zamanda haberleşmenin sosyal tarafında olması bekleniyor; ‘Haberci’ bunun çok güzel bir örneği. İkinci eğilim olarak da; ‘Bulut Bilişim’ – ‘Big Data’ öne çıkıyor. Burada da rakam vermek gerekirse; önümüzdeki 3 sene bulut bilişim trafiğinin 12 kat, veri merkezi trafiğinin de 4 kat artacağı beklentisi var. Bunlara ilave olarak şöyle bir değişim de var; artık kullanıcılar kendi cihazlarını iş yerlerinde de kullanmak istiyorlar. Çünkü bu değişim başlamış durumda. Aslında bu hem kurumların hem de kullanıcıların işine yarayan bir konu. Diğer bir eğilim de; ‘Machine to Machine’ (M2M). Burada da çok ilginç rakamlar var; 2020’de 50 milyar cihazın internete bağlanmış olacağı öngörülüyor. Tabii burada biz Cisco olarak aslında bütün bu alanlarda varız. Sağlayıcı durumundayız. Geçen 10 seneye baktığımızda değişim aslında çok hızlı değil. Önümüzdeki 5 sene içinde teknolojide çok hızlı bir değişim göreceğiz ki geçen 5- 10 seneye göre çok daha fazla olacak. Bunun içinde inovasyon yapmak, Ar-Ge yatırımı yapmak da çok önemli aslında. Cisco da bu yönde, bütün bu alanlarda Ar-Ge yatırımına devam ediyor. Yaklaşık olarak her sene cirosunun yüzde 12’sini Ar-Ge’ye ayıran bir şirket. Burada görünen o ki; aslında değişimleri yakalamak için inovasyon ve Ar-Ge yatırımı yapılması gerekiyor. Baktığınız zaman şu andaki internet trafiğinin yüzde 70’i, e-posta trafiğinin de yaklaşık yüzde 35’i internette Cisco ağları üzerinden akıyor. Yakın zamanda bu eğilimleri konuşacağız ve kurumlarımızda bu teknolojileri göreceğiz” açıklamasını yaptı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN